معاون اقتصادی وزارت اقتصاد خبر داد

تشكیل كارگروه ویژه برای وضع فوری مالیات بر سرمایه ها

تشكیل كارگروه ویژه برای وضع فوری مالیات بر سرمایه ها ساسان گستر: معاون اقتصادی وزارت اقتصاد با اشاره به اینكه با طرح مالیات بر سرمایه ها می توان جلوی سفته بازی ها را گرفت، از تشكیل كارگروهی ویژه در وزارت اقتصاد برای اجرای این طرح اطلاع داد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در وضعیتی كه تولید كننده ایرانی برای ادامه مسیر تولید خود باید انواع و اقسام محدودیت های مقرراتی، كاغذبازی های اداری، رقابت با نمونه های قاچاق و پرداخت مالیات را طاقت بیاورد در عوض صاحبان مشاغل سوداگرانه و صرفا مالی با چند تماس تلفنی معامله هایشان جوش میخورد و سودهای كلان خود به جیب می زنند و از همه اینها مهمتر اساسا مالیاتی هم بابت كارشان پرداخت نمی كنند.
معروف است كه در چند سال قبل كسانی كه سرمایه گذاری هایی در حوزه های صنعتی و تولیدی داشته اند از كرده خود پشیمان شده و با نقد كردن سرمایه خود یا آن را به خاطر سودهای كلان و بدون ریسك در بانك ها گذاشته اند یا به بازارهای مالی مثل ارز و سكه و حتی خرید و فروش مسكن برده اند. همین مساله سبب شده تا حجم نقدینگی ها در اقتصاد بالا برود، به خصوص كه در شهریور ماه سال گذشته هم نرخ سود بانكی با نرخ ۱۵ درصد به پایین ترین حد خود در سال های گذشته رسید و سبب شد تا آن حجم سرمایه های خفته در بانك ها هم دوباره فعال شده و به حجم نقدینگی های در گردش بپیوندند و چنین وضعیت بی ثباتی را در بازارهای سرمایه ای رقم بزنند.
اینكه به تازگی بانك مركزی هم تصمیم گرفته تا سود بانكی را دوباره افزایش دهد به نظر نمی تواند باعث بازگشت مجدد یا حداقل سریع سرمایه هایی شود كه حالا به بازارهای پرسود ارز و سكه و مسكن خو كرده اند.
یكی از گزینه هایی كه به تازگی توسط وزارت اقتصاد برای كنترل حجم نقدینگی ها یا حداقل سرعت گردش آنها مطرح گردیده است وضع مالیات بر سرمایه است؛ كه البته اگر اجرایی شود گزینه جالبی به نظر می آید.
در این رابطه حسین میرشجاعیان - معاون اقتصادی وزارت اقتصاد - در گفت وگو با ایسنا، درباره طرح مطرح شده در خصوص دریافت مالیات بر سرمایه اظهار نمود: اگر این طرح پیگیری و اجرا شود می تواند از حجم مشكلات در اقتصاد بكاهد. نظام مالیاتی و حكمرانی ما نیازمند این اتفاق است، چون كه با این طرح می توان جلوی خیلی از سفته بازی ها را گرفت.
وی با تاكید بر اینكه با اجرای طرح مالیات بر سرمایه می توان جلوی خیلی از سوداگری ها را گرفت افزود: درآمدهای بادآورده را در این سیستم به راحتی می توان كنترل كرد. اما زمانی می توان این كار را كرد كه روی تمام نقل و انتقالات مالی نظارت داشت.
او با اشاره به اینكه هنوز سازمان امور مالیاتی ما نتوانسته است به بانك های اطلاعاتی بانك ها وصل شود افزود: وقتی كه سازمان امور مالیاتی اعلام می كند كه هنوز نتوانسته است به بانك های اطلاعاتی بانك ها وصل شود و هنوز در این مساله مشكل دارد یعنی اینكه رسیدن به نقطه مطلوب زمان می برد. در این شرایط باید از دستگاه های اطلاعاتی مختلف خواست تا اطلاعاتشان را با سازمان امور مالیاتی تقسیم كنند.
میرشجاعیان همینطور از تشكیل كارگروهی ویژه در وزارت اقتصاد اطلاع داد و اظهار داشت كه این كارگروه با عنایت به شرایط فعلی بازارهای ارز و سكه مقرر است به صورت فوری به مساله مالیات بر سرمایه ها رسیدگی كند.
اینكه این طرح در چه ابعادی قابل اجرا باشد هنوز مشخص نمی باشد، با این وجود اما به نظر می آید مساله مهمتر این باشد كه چقدر عزم اجرایی برای انجام آن وجود دارد. اگر قرار باشد چنین طرحی در شرایط فعلی بازار سرمایه كه حدودا می توان شبه بحرانی است بین وزارتخانه ها و یا دستگاه های مختلف پاسكاری شود مانند هزاران طرح دیگر در حد ابلاغیه و مصوبه باقی می ماند و كاری از پیش نخواهد برد.
بازارهای مالی و پولی ما حتی پیش از اعلام خروج آمریكا از برجام هم حالتی استرسی به خود گرفته بود به گونه ای كه سرعت مبادلات و نقل و انتقالات در فضای مالی كشور به شدت بالا رفت و پول را اصطلاحا داغ كرده بود. امری كه با خروج آمریكا از برجام شدیدتر هم شد. خیلی از اقتصادسنج ها معتقدند این شرایط اگر كنترل نشود می تواند به بازارهای كالایی هم سرایت كرده و وضعیت تورمی بسیار سنگینی را با خود به همراه داشته باشد.1397/05/05
14:01:30
5.0 از 5 امتیاز
4063
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات