در سفر آخوندی به هند مطرح شد:

تسریع در اجرای توافق های بندر چابهار، احتمال استفاده از روپیه

تسریع در اجرای توافق های بندر چابهار، احتمال استفاده از روپیه ساسان گستر: در دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران با وزیر حمل و نقل و كشتیرانی هند در دهلی نو، دو كشور بر گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه به خصوص تسریع در توسعه بندر چابهار تاكید نمودند.به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی كه به دعوت رسمی نیتین گادكاری به منظور تقویت همكاری های راهبردی میان دو كشور در حوزه حمل و نقل و همینطور تقدیم دعوت نامه رسمی حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به نارندرا مودی، نخست وزیر هند جهت شركت در نشست همكاری های آسیا به مدت دو روز به دهلی نو سفر كرده، در دیدار با همتای هندی خود در مورد مهمترین حوزه های همكاری همچون لزوم عملیاتی كردن توافق های دو كشور در مورد توسعه بندر چابهار و حل و فصل كلیه مسائل و مشكلات تكنیكی آنها ظرف یك تا سه ماه آینده و همینطور لزوم زمینه سازی توسعه همكاری های اقتصادی با استفاده از روان سازی روابط بانكی و عرضه طرح و مكانیسم های كار آسان با روپیه و ریال میان دو كشور مذاكره كرد.
همچنین قرار شد دو كشور در طول یك ماه تمام این ساز و كارها را با یكدیگر مبادله كنند. طرف هندی متعهد شد تا با تمام نهادهای تجاری و اقتصادی هند مذاكراتی را انجام دهد و تمام مسائل تكنیكی به خصوص در حوزه بانكی را كه بر سر راه توسعه همكاری ها و حمل و نقل قرار دارند، برطرف كند.
در تركیب هیات همراه وزیر راه و شهرسازی ایران، نماینده مجلس شورای اسلامی، مدیران شركت راه آهن و سازمان بنادر و دریانوردی، مدیر بین الملل وزارت راه و نمایندگانی از سفارت ایران در هند و وزارت خارجه حضور داشتند. نظر به آنكه ایران قراردادهای مهمی با بخش راه آهن هند امضا نموده است، اعضای هیات ایرانی در مورد خرید تجهیزات، سوزن و لكوموتیو از هند مذاكرات جداگانه ای را با همتایان هندی خود انجام خواهند داد.
در این دیدار وزیر هندی موافقت نمود كه تمام مسائل مربوط به راه آهن را با وزیر راه آهن هند مطرح و نتیجه آن را به ایران اعلام نماید.
گادكاری در ارتباط با نقطه ثقل گفت وگوها اظهار داشت: هر دو كشور دارای موقعیت بسیار خوبی برای اتصال به سایر مناطق تجاری و مصرفی دنیا هستند. هند یك قطب مهم در شرق آسیا و یك اقتصاد مهم در جنوب آسیا است و با استفاده از ایران به راحتی می تواند به مناطق آسیای میانه، روسیه و اروپا متصل شود. جایگاه بندر چابهار بسیار راهبردی است و می تواند هند را به افغانستان متصل كند.
بنابراین مهمترین محور گفت وگوهای آخوندی با گادكاری را عملیاتی كردن توافقات در حوزه بندر چابهار و استفاده از كریدور های ترانزیتی عبوری از ایران تشكیل داد.
طرفین در طول این دیدار با ذكر این نكته كه مهم ترین جنبه این دیدارها اعلام اراده سیاسی دو كشور برای ادامه روابط است، تاكید نمودند كه مشكلات تكنیكی را هر چه زودتر مرتفع خواهند كرد.
به زودی هندی ها در بندر چابهار مستقر می شوند
وزیر راه و شهرسازی، بعد از دیدار با نیتین گادكاری وزیر حمل و نقل و كشتیرانی هند، تصریح كرد كه دو طرف درمورد پروژه های بسیار زیادی گفت وگو كرده و به توافقات خوبی در زمینه همكاری دوجانبه درباره بندر چابهار دست پیدا كردند.
وی اظهار داشت: با عنایت به اینكه مقرر است هندی ها در فاز اول چابهار مستقر بشوند و در مساله احداث راه آهن چابهار به سمت ایرانشهر و یك پروژه دیگر برای تولید ریل با ذوب آهن اصفهان هم همكاری كنند، مساله تامین ۲۵۰ لكوموتیو و همینطور سوزن هایی كه در خطوط ریلی استفاده می گردد هم با وزیر هندی مورد گفت وگو قرار گرفت.
آخوندی با ذكر اینكه با هدف پیگیری توافقات پیشین به هند سفر كرده است اضافه كرد: خوشبختانه در حوزه چابهار روابط هند و ایران یك روند تنظیم شده دارد و توافقاتی هم در گذشته به امضا رسیده است، در جریان گفت وگوها دو كشور در مورد تولید كانال بانكی جهت سرمایه گذاری هندی ها در بندر چابهار به توافق رسیدند و بزودی هندی ها در بندر چابهار مستقر خواهند شد.
وی در توضیح اهداف سفر خود به هند اعلام نمود: در این سفر در مورد بندر چابهار مذاكره كردیم. ایران اعلام نموده است كه از سرمایه گذاری هندی ها در بندر چابهار استقبال می كند. در مورد سایر پروژه ها هم با طرف هندی مذاكره و قرار شد این پروژه ها هر چه زودتر عملیاتی شوند.
وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: امیدواریم دو كشور بتوانند سایر پروژه ها را هم هرچه زودتر عملیاتی كرده و همكاری های جدیدی در زمینه سرمایه گذاری در زیرساخت های ریلی و همینطور بخش حمل و نقل ریلی داشته باشیم.
وی در مورد برنامه های دومین روز سفر خود به دهلی نو اضافه كرد: در كنفرانسی كه با مبحث ارتباط با مفهوم حركت و جابه جایی با حضور نارندرا مودی نخست وزیر هند برگزار می شود، شركت خواهم كرد. در حاشیه این كنفرانس ملاقاتی را با وزیر بازرگانی هند خواهم داشت تا بتوانم موارد تجاری میان دو كشور را پیگیری كنم.
آخوندی در ارتباط با حجم سرمایه گذاری هند در بندر چابهار توضیح داد كه سرمایه گذاری هند در دو مرحله است. مرحله نخست یك سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری و یك خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری است كه قرارداد هر دو سرمایه گذاری امضا شده است و می تواند بزودی اجرایی شود. در مورد اختصاص یك خط اعتباری دیگر هم گفت و گو شده است. كلیات این خط اعتباری در طول سفر ریاست جمهوری به هند مورد توافق قرار گرفت كه ارزش آن بیش از ۲ میلیارد دلار است.
وزیر راه و شهر سازی ایران در مورد هیاتی هم كه از ایران همراه وی به هند سفر كرده اند، اظهار داشت: تعدادی از مقامات سازمان بنادر و دریانوردی در هند حضور دارند كه مساله چابهار را دنبال می كنند. همینطور نمایندگان شركت راه آهن، قرارداد های ریلی را پیگیری می كنند.
آخوندی كه در راس هیاتی در اولین ساعات صبح پنجشنبه وارد دهلی نو پایتخت هند شده بود در اولین روز سفر خود به دهلی نو با نیتین گادكاری وزیر حمل و نقل و كشتیرانی هند دیدار و گفت وگو كرد و اعضای هیات همراه هم جلسات جداگانه ای را با دیگر مقامات هندی برگزار كردند.
به گفته منابع آگاه، پروژه توسعه بندر چابهار كه هند در آن مشاركت دارد در مركز مذاكرات آخوندی با مقامات هندی قرار دارد. تفاهم نامه همكاری حمل و نقل ریلی بین ایران و هند، بین آخوندی و گادكاری، ۲۲ دی ماه سال قبل در دهلی نو به ارزش ۲ میلیارد دلار به امضا رسید.
این تفاهم نامه شامل توسعه راه آهن چابهار به زاهدان به ارزش یك میلیارد دلار، تولید ۲۰۰ لكوموتیو برای قطارهای باری ایران توسط هند و تولید مشترك ریل میان دو كشور است. بر مبنای توافق امضا شده میان دو كشور در اردیبشهت ماه سال ۱۳۹۵، هند با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون دلاری كنترل دو لنگر گاه در فاز اول بندر چابهار را به عهده دارد.
چابهار بعنوان منطقه راهبردی و با موقعیت عالی جغرافیایی از ظرفیت های سرمایه گذاری، تجاری، اقتصادی، ترانزیتی، گردشگری و صنعتی بالایی برخوردار می باشد. این بندر می تواند زمینه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه بدون نیاز به عبور از پاكستان را برای هندی ها فراهم آورد.

1397/06/16
00:57:45
5.0 از 5 امتیاز
4639
تگهای خبر: ارز , بازرگانی , بانك , ترانزیت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات