یك مقام مسئول اعلام كرد:

صنعت پتروشیمی در میانه راه هم نیست

صنعت پتروشیمی در میانه راه هم نیست ساسان گستر: رئیس انجمن كارفرمایی صنعت پتروشیمی اظهار داشت: در حالیكه تابحال كل سرمایه گذاری صنعت پتروشیمی، ۵۰ میلیارد دلار بوده؛ اما این صنعت تا سال ۱۴۰۴ نیازمند ۸۳ میلیارد دلار سرمایه جدید است.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، احمد مهدوی ابهری در اولین همایش «تعاون، اقتصاد مقاومتی و صنایع پتروشیمی» با اشاره به منابع غنی كشور در صنایع مختلف همچون صنعت پتروشیمی اظهار داشت: با این همه منابع، نباید وضع اقتصاد و اشتغال كشور ما این گونه باشد. هم اكنون، میزان استحصال گاز در كشور ۳۴ تریلیون متر مكعب معادل ۱۵ میلیارد بشكه نفت است؛ اما سؤال این است كه این منابع را چه كرده ایم؛ ضمن اینكه حتی با وجود كاهش صادرات گاز به تركیه، عایدی نصیب كشور نشده است.
وی با اشاره به اینكه امروز تولیدكنندگان در پیچ و خم مشكلات اداری و بانكی، با مشكلات و مشقت های بسیاری مواجهند، افزود: متأسفانه تعدد صدور بخشنامه های مختلف كه اخیرا با آن مواجه بودیم، صنایع پتروشیمی را با مشكل مواجه كرده است و امروز صنایع تكمیلی پتروشیمی، از قِبَل نوسانات ارزی متوجه ضررهای زیادی شده اند.
رئیس انجمن كارفرمایی صنعت پتروشیمی با تاكید بر اینكه صنایع تكمیلی و بالادستی را نباید جدا از یكدیگر دید، بلكه این صنعت مكمل یكدیگر هستند، اضافه كرد: در مورد مشاركت بخش تعاون در صنعت پتروشیمی، قبل از هر چیز باید به این سؤال پاسخ داد كه امروز سهم تعاونی ها از كل اقتصاد ملی، چقدر است و آیا دولت توانسته هدف برنامه پنجم توسعه را در مورد افزایش سهم تعاون در اقتصاد عملیاتی كند؟
مهدوی ابهری خاطرنشان كرد: امروز صنعت پتروشیمی در ایران در ابتدای كار است و اگر در توسعه صنعت، سرعت نداشته باشیم، نگران هستیم تا رقبای ایران بازار داخلی را به دست بیاورند.
وی با اشاره به اینكه آمریكا با عریض كردن كانال پاناما، صادرات پتروشیمی خویش را به آسیا حدود ۲۵ روز كاهش داده است، اظهار داشت: واقعیت این است كه ما در صنعت پتروشیمی چه در صنایع بالادستی و چه در صنایع پتروشیمی استراتژی نداریم.
رئیس انجمن كارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به اینكه پیشنهاد می نماییم تعاونی ها یك فدراسیون تأسیس كنند تا در قالب آن بتوانیم صنایع پتروشیمی را از بخش تعاون بهره مند نماییم، تصریح كرد: یكی از اشكالات اساسی صنایع بالادستی و پایین دستی پتروشیمی این است كه فعالان این دو صنعت، از درد و مشكلات یكدیگر بی اطلاع هستند.
مهدوی ابهری همینطور به نقش بازار سرمایه در صنعت پتروشیمی اشاره نمود و اظهار داشت: اساساً ورود به بورس خیلی خوب است اما به علت اینكه كارمزد بورس هم برای خریدار و هم برای عرضه كننده زیاد است، انگیزه برای ورود به بازار سرمایه وجود ندارد ازاین رو درخواست ما این است كه هزینه كارمزد ورود به بازار سرمایه را كاهش دهند.
وی با تاكید بر اینكه در صنعت پتروشیمی در میانه راه هم نیستیم افزود: درحالی كه تابحال كل سرمایه گذاری صورت گرفته در صنعت پتروشیمی ۵۰ میلیارد دلار است اما این صنعت تا سال ۱۴۰۴ نیازمند ۸۳ میلیارد دلار سرمایه جدید است.
رئیس انجمن كارفرمایی صنعت پتروشیمی در بخش پایانی اظهارات خود در مورد قیمت خوراك پتروشیمی اضافه كرد: قیمت خوراك باید به گونه ای تعیین شود كه اگر سرمایه گذاری خواست در قطر و عربستان سرمایه گذاری كند، سرمایه خویش را به ایران بیاورد.1397/07/25
16:56:37
5.0 از 5 امتیاز
4448
تگهای خبر: آمریكا , ارز , اشتغال , بازار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات