یارانه نقدی ابزار فریب مردم شده است؟

یارانه نقدی ابزار فریب مردم شده است؟ به گزارش ساسان گستر یارانه های نقدی و حساسیتی كه در مورد آن بین مردم وجود دارد سبب شده به ابزاری برای برخی مسئولان برای جلب رضایت مردم تبدیل گردد، در صورتی كه خودشان هم می دانند منابعی برای رشد رقم یارانه نقدی وجود ندارد و همین مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان موجود هم با كسری چند هزار میلیارد تومانی در سال همراه می باشد. ارقام ۹۰ هزار، ۱۵۰ هزار و به تازگی هم نرخ ۹۱۰ هزار تومانی جدید محمود احمدی نژاد كه هیچ منطقی برای آن اعلام نشده است، به نظر می آید بیشتر از آنكه بر اساس علمی و كارشناسی باشد قصد فریب مخاطبان یارانه های نقدی را داشته باشد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، از سال ۱۳۸۹ كه محمود احمدی نژاد قانون هدفمندی یارانه ها را به مرحله اجرا درآورد از همان ابتدا بر مغایر قانون عمل كرد و آنچه مصوب شده بود را در قالب قانونی اجرا نكرد.

طبق قانون هدفمندی یارانه ها باید از محل منابع ناشی از اصلاح قیمت حامل های انژری تا ۵۰ درصد برای توزیع نقدی و غیرنقدی بین مردم توزیع، ۳۰ درصد برای تولید و ۲۰ درصد هم برای بخش های عمرانی و هزینه های دولت تامین می شد، اما با عنایت به اینكه از ابتدا پرداخت یارانه های نقدی همگانی و برای تمام كسانی كه ثبت نام كرده بودند قرار داد در نهایت بیشتر از ۷۰ میلیون نفر در ماه یارانه دریافت نمودند، این رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در ماه هزینه حدود ۳۴۰۰ میلیارد تومان روی دست دولت گذاشت و در نهایت در این سال ها مبلغی باقی نماند كه صرف تولید، بخش عمرانی، بهداشت و درمان و یا تمامی بخش های مشمول درآمد هدفمندی یارانه ها شود.

براین اساس از سال ۱۳۸۹ تا كنون با عنایت به پایه غلطی كه از ابتدا گذاشته شده هموراه پرداخت های نقدی به معضلی برای دولت تبدیل شد.

با وجود انتقاداتی كه در سال های اخیر در مورد رقم پرداختی یارانه های نقدی و افزایش آن از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان مطرح بوده، تغییری در آن تولید نشده است كه عمده دلیل آن به نبود منابع و بخصوص حجم بالای یارانه بگیرانی است كه غربالگری در مورد آنها انجام نشده و افزایش مبلغ یارانه برای جمعیت ۷۷ میلیونی هزینه هنگفتی به همراه دارد.

با این حال در این بین برخی مسولان فعلی و گذشته بر ارقام عجیبی تاكید دارند كه عمده دلیلی این رفتار آنها را جذب مردم به سمت خود و رفتارهای پوپولیستی می توان دانست، چراكه نه راهكاری برای تولید منابع جدید دارند و نه برنامه ای برای حذف یارانه بگیران پردرآمد.

این در حالی است كه اخیرا محمود احمدی نژاد - رئیس جمهور دولت نهم و دهم - اعلام نموده كه "می توان یارانه نقدی را تا ۹۱۰ هزار تومان افزایش داد، گرچه وی توضیح نداده این مبلغ از كجا تامین می گردد اما كافی است یك حساب سر انگشتی انجام دهیم تا مشخص شود این ۹۱۰ هزار تومان تا چه اندازه هزینه های سرسام آوری به همراه دارد.

یارانه ۹۱۰ هزار تومانی برای هر نفر كه افزایش ۲۰ برابری یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را به همراه دارد در هر ماه هزینه ای بیشتر از ۷۰ هزار میلیارد تومان به دولت تحمیل می كند كه در طول سال در مجموع به حدود ۸۴۰ هزار میلیارد تومان می رسد. ۸۴۰ هزار تومان میلیارد تومان به اندازه ای رقمی بالای برای دولت می باشد كه باید گفت كل بودجه سالانه كشور برای سال جاری حدود ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومان بوده كه از این رقم نزدیك به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان متعلق به دولت بوده و كشور را با آن در سال اداره می كند.

دولت هم اكنون برای رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در هر ماه به همراه مبلغی كه برای كمك به افزایش مستمری خانوارهای هدف می پردازد حدود ۴۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت می كند كه برای همین رقم برخی مسولان دولت روحانی روز پرداخت یارانه ها را برای تامین منابع مصیبت عظما اعلام نموده بودند.

براین اساس ۴۱۰۰ هزار میلیارد تومان ماهانه فعلی با ۷۰ هزار میلیارد تومان مورد نظر احمدی نژاد تا ۶۶ هزار میلیارد تومان فاصله دارد. درعین حال كه برای كل سال هم اكنون حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع لازم است كه با یارانه ۹۱۰ هزار میلیارد تومانی این رقم به ۸۴۰ هزار میلیارد تومان می رسد و در این حالت تا ۸۰۰ هزار میلیارد كسری بوجود می آورد.

رئیس جمهور سابق هرچند كه توضیحی در مورد منابع اعلام نكرده است، اما ظاهرا دو راهكار برای تامین این ۹۱۰ هزار میلیارد تومان پیش رو دارد، یا اینكه باید قیمت حامل های انرژی را تا چند درصد افزایش دهد تا بتواند از محل قانون هدفمندی، یارنه نقدی ۹۱۰ هزار تومانی را بین ۷۷ میلیون نفر پرداخت كند یا اینكه تعداد یارانه بگیر را ده ها میلیون نفر كم كند كه البته جای سوال است كه اگر وی امكان و قصد شناسایی و حذف یارانه بگیرها را داشت چرا در زمان خود نسبت به این مورد اقدام نكرد؟

این بار اول نیست كه محمود احمدی نژاد برای جلب رضایت مردم شعار یارانه ای سر می دهد و وی در زمان انتخابات ۱۳۹۶ ریاست جمهوری هم بحث یارانه ۲۵۰ هزار تومانی را بیان كرد كه با واكنش تند كارشناسان و منتقدان همراه شد.

اما استفاده از یارانه ها برای تحریك مردم تنها مختص به رئیس جمهور سابق نیست و بعضی از نمایندگان مجلس هم از یارانه های ۹۰ هزار و بیشتر از ۱۰۰ هزار تومانی هم سخن گفته اند در حالیكه هیچ راهكار و منبعی برای آن پیشنهاد نكرده اند. از سویی دیگر دولت هم در سال های اخیر با وجود تكالیف بودجه ای كه برای حذف افراد پردرآمد داشته، كارنامه موفقی در این زمینه نداشته و بنا به قول مدیران دولتی نگرانی از حذف نادرست و كنار گذاشتن افراد نیازمند برای پرداحنت یارانه سبب شده تا در یان رابطه محتاط باشند.

به تازگی هم نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - در رابطه همین اعلام مبالغ متفاوتی برای یارانه های نقدی به صراحت گفته بود كه اگر مقرر است مبلغ آنرا افزایش دهیم ونظری دراین باره وجود دراد باید قیمت حامل های انرژی بعنوان منبع اصلی تامین یارانه نقدی افزایش یابد یا اینكه اگر كسی نظری در این باره دارد خود منبع آنرا مشخص نماید. وی در عین حال گفته بود كه برای افزایش یارانه باید قیمت سوخت رشد كند كه تورم خاص خویش را به همراه دارد.

با این حال در شرایطی نظراتی متفاوتی برای افزایش مبلغ یارانه های نقدی و از جانب افزایش قیمت حامل های انرژی از سوی مسئولان مطرح می گردد كه در این بین هیچ كسی راهكار مشخصی برای غربالگری حدود ۷۷ میلیون نفر یارانه بگیر مطرح نمی كند و ظاهرا مقرر است همیشه این تعداد یارانه بگیرند و اگر برنامه ای برای رشد مبلعغ یارانه است تنها از محل افزایش منابع اجرایی شود.
1397/09/24
19:05:59
5.0 از 5 امتیاز
4473
تگهای خبر: انرژی , توزیع , تولید , دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات