تا پایان مهر

نقدینگی به مرز ۱۷۰۰ هزار میلیارد رسید

نقدینگی به مرز ۱۷۰۰ هزار میلیارد رسید به گزارش ساسان گستر بانك مركزی ایران حجم نقدینگی تا آخر مهرماه سال جاری را ۱۶۹۳ هزار میلیارد تومان اعلام نمود.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بانك مركزی ایران تازه ترین گزارش آماری بخش پولی و بانكی ایران را منتشر نموده است كه بر طبق این گزارش، حجم نقدینگی كشور تا مهرماه سال جاری به ۱۶۹۳ هزار میلیارد تومان رسیده كه نسبت به نقدینگی در اسفندماه سال قبل ۱۰.۷ درصد افزایش یافته است.

حجم نقدینگی كشور تا اسفندماه سال قبل ۱۵۲۹ هزار میلیارد تومان بوده كه تا مهرماه امسال ۱۶۴ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

براساس این گزارش نقدینگی در مهر امسال نسبت به اولین ماه از پاییز سال قبل كه ۱۴۰۳ هزار میلیارد تومان بوده، ۲۰.۷ درصد افزایش پیدا كرده است.

نقدینگی كشور از دو بخش پول و شبه پول تشكیل می گردد كه میزان پول تا مهر سال جاری، ۲۴۲ هزار میلیارد تومان و رقم شبه پول ۱۴۵۱ هزار میلیارد تومان است.

بر اساس این گزارش حجم پول و شبه پول در مهرماه سال قبل ۱۶۳ و ۱۲۳۹ هزار میلیارد تومان بوده است كه آمار جدید بانك مركزی حاكی از افزایش ۴۷.۷ و ۱۷.۲ درصدی حجم پول و شبه پول در مهرماه سال جاری نسبت به سال قبل است.

همچنین میزان دارایی های خارجی بانك مركزی در مهرماه سال جاری به حدود ۴۵۲ هزار میلیارد تومان رسید كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد افزایش نشان داده است و از جانب دیگر بدهی بخش دولتی به بانك مركزی تا مهرماه امسال هم ۶۶ هزار میلیارد تومان بوده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶.۲ درصد افزایش را نشان داده است.

از مجموع ۶۶ هزار میلیارد تومان بدهی بخش دولتی به بانك مركزی ۳۹ هزار میلیارد تومان سهم دولت و ۲۷ هزار میلیارد تومان سهم شركت ها و موسسات دولتی است كه بر این اساس بدهی دولت با افزایش ۳.۴ درصدی و شركت ها و موسسات دولتی با افزایش ۱۰.۶ درصدی نسبت به مهرماه سال قبل همراه بوده است.

این گزارش حاكی از رشد ۲۹ درصدی بدهی های ارزی بانك مركزی در مهرماه سال جاری نسبت به مهرماه سال قبل است كه بنا بر اعلام بانك مركزی این بدهی امسال به ۲۲۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.
1397/09/26
13:52:04
5.0 از 5 امتیاز
4335
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات