وضعیت ۱۴ شاخص كلیدی در كشور

وضعیت ۱۴ شاخص كلیدی در كشور ساسان گستر: آخرین وضعیت ۱۴ شاخص كلیدی در كشور نشان از جمعیت حدود ۸۰ میلیونی، رشداقتصادی اندك اما مثبت و همچینین تورم حدود ۱۸ درصدی كه در چندماه اخیر با رشد مواجه بوده است، دارد.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بررسی آمارهای مربوط به شاخص های كلیدی گرچه با آمارهای به روزی از طرف مركز آمار در همه آنها همراه نیست و برخی به حدودهفت سال پیش بر می گردد، اما در مجموع وضعیت كلی جامعه را تا حدی نشان داده است.

این در حالی است كه طبق آماری كه مربوط به سرشماری سال ۱۳۹۵ است ایران حدود ۸۰ میلیون جمعیت داشته كه نرخ رشد برای آن در فاصله ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ تا ۱.۲۴ درصد ثبت شده است.در جمعیت موجود حدود ۷۴ درصد شهرنشین بوده و بعد خانوار بین آنها به ۳.۳ درصد می رسد.

در بین جمعیت ۸۰ میلیونی ایران امید به زندگی در بدو تولد بین مردان حدود ۷۲.۱ سال و بین زنان ۷۴.۶ سال است كه البته این آمار به سال ۱۳۹۰ برمی گردد.

روند توزیع ثروت بین ایرانیان ضریب جینی ۰.۳۹ را نشان داده است. ضریب جینی كه نشان دهنده نحوه توزیع درآمد در جامعه است، بین صفر و یك تغییر می كند و هر اندازه به صفر نزدیكتر باشد یعنی توزیع ثروت از برابری بیشتری برخوردار بوده و نابرابری ها كمتر است.

مركز آمار از سال ۱۳۹۴ تا كنون آمار های مربوط به ضریب جینی را به روز نكرده است.

نرخ با سوادی بین جمعیت شش ساله و بیشتر به ۸۷.۶ درصد می رسد و آمارهای سال ۱۳۹۵ نشان داده است كه ضریب نفوذ اینترنت بین این گروه حدود ۴۵.۳ درصد بوده كه تا كنون می تواند به بیشتر از این نرخ تغییر كرده باشد.

اما آمارهای مربوط به وضعیت اقتصادی به روزتر است و از این حكایت دارد كه در نیمه اول امسال رشد اقتصادی بدون محاسبه نفت به ۰.۳ درصد و با نفت به ۰.۴ درصد رسیده است.

آمارهای مربوط به تورم باز نشان از تورم حدود ۱۸ درصدی دارد. این در شرایطی است كه تورم كه پارسال را تك رقمی به اختتام رساند امسال و در جریان نوسان ارزی نتوانست در این مدار باقی مانده و در ماه های اخیر در راه افزایشی پیش رفت و تا آذرماه به ۱۸ درصد رسیده است.

آخرین وضعیت اشتغال در كشور باز نشان داده است كه هم اكنون بیشتر از سه میلیون بیكار وجود دارد و نرخ بیكاری بین جمعیت موجود به ۱۱.۷ درصد درانتها پاییز سال جاری می رسد. نرخ رشد اقتصادی باز ۰.۴ درصد گزارش شده است.

در روزهای اخیر مركز آمار توانسته بامصوبه ای در شورای آمار، خودرا به تنها مرجع تولید و انتشار آمارهای رسمی شاخصهای قیمت و حسابهای ملی “ تبدیل كند. ایندر حالی است كه سال هاست مركز آمار و بانك مركزی در انتشار آمار با یكدیگر اختلاف نظر داشته و البته آمارهای منتشره آنها باز همواره متفاوت از یكدیگر بوده است.
1397/10/18
14:20:48
5.0 از 5 امتیاز
4247
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بانك , بانك مركزی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات