با تحقق صادرات ۱.۹ میلیون بشكه نفت؛

رشد اقتصادی برای امسال منفی ۲ و شش دهم درصد، پیش بینی می شود

رشد اقتصادی برای امسال منفی ۲ و شش دهم درصد، پیش بینی می شود به گزارش ساسان گستر مركز پژوهش های مجلس اعلام نمود: در صورت صادرات ۱.۹میلیون بشكه نفت خام در روز، رشد اقتصادی ۲.۶-درصد و با صادرات ۱.۵ میلیون بشكه ای در روز، رشد اقتصادی ۵.۵- درصد برای امسال پیش بینی می شود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در گزارشی ضمن ارزیابی اقتصاد ایران در ۶ ماهه اول سال جاری اعلام نمود: عملكرد بخش حقیقی اقتصاد ایران، نازل تر از انتظارات قبلی بوده و میزان كاهش تولید برخی صنایع نظیر خودروسازی، قابل توجه بوده است.

گزارش مركز پژوهش های مجلس می افزاید؛ در حالیكه سطح اسمی برخی مخارج نظیر مخارج جاری و عمرانی دولت و هم سرمایه گذاری بخش خصوصی، افزایش قابل ملاحظه ای نداشته است، افزایش سطح قیمت ها (مصرف كننده و تولیدكننده)، رشد حقیقی برخی بخش ها نظیر ساختمان و خدمات عمومی را با كاهش بسیار مواجه كرده است.

این گزارش با تاكید بر اینكه عملكرد اقتصادی سال ۱۳۹۷ متأثر از تحریم ها و همینطور سیاست ها و عملكرد نامناسب ارزی نیمه اول سال است، تصریح می كند كه متناسب با زمان بندی اعلام شده برای تحریم ها، با ارزیابی اثرگذاری بر عملكرد بخش حقیقی و تولید در ادامه سال، در دو سناریو متفاوت آثار تحریم بر رشد اقتصادی و رشد بخش های اصلی برآورد شده است.این گزارش می افزاید: تحریم های اقتصادی از طرق مختلفی بر اقتصاد ایران مؤثر است. كانال های مستقیم تأثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران، شامل كاهش صادرات به خصوص صادرات نفتی، كاهش واردات به خصوص واردات كالاهای واسطه ای و سرمایه ای و محدودیت های بانكی است. با این وجود تبعات غیرمستقیم تحریم ها به خصوص تأثیر آن بر افزایش سطح نااطمینانی در اقتصاد ایران نیز، دارای اهمیت بوده كه لازم است در تحلیل ها مورد توجه قرار گیرد.
با در نظر گرفتن دو سناریوی متفاوت از صادرات نفت خام و میعانات گازی بعنوان شاخصی از میزان عمق تحریم های اقتصادی (به ترتیب صادرات میانگین ۱.۹ میلیون بشكه در روز نفت خام و میعانات گازی و صادرات میانگین روزانه ۱.۵ میلیون بشكه نفت خام و میعانات گازی) پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۷ رشد اقتصادی ایران در سناریوی اول ۲.۶- درصد و در سناریوی دوم ۵.۵- درصد باشد. این میزان برای رشد اقتصادی بدون نفت ۰.۵ (نیم) و ۰.۵- درصد برآورد می شود.

صندوق بین المللی پول و بانك جهانی هم در آخرین گزارش های خود، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ را به ترتیب ۱.۵- و ۱.۶- درصد و در سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۳.۶- و ۳.۷- درصد پیش بینی كرده اند.

ذكر این نكته ضروری می باشد كه برآوردهای انجام شده در سناریوهای یك و دو، با فرض تداوم شرایط موجود صورت گرفته؛ این در شرایطی است كه به صورت بالقوه سیاستگذار می تواند با اتخاذ سیاست های فعالانه مناسب وضعیت جدید و كاهش تهدیدها و بهره گیری از فرصت های ناشی از آن، تبعات منفی را كم كند.پیش از این مركز پژوهش های مجلس، با در نظر گرفتن همه تهدیدها، امكانات و فرصت های موجود، برنامه ای عملیاتی با عنوان «برنامه فعالانه ضد تحریم» تهیه كرده و در اختیار سیاستگذاران ذی ربط قرار داده است. برآوردهای انجام شده نشان داده است كه با فرض اجرای برنامه مذكور، این برنامه می تواند تا ۱ درصد در سال ۱۳۹۷ و ۳ درصد در سال ۱۳۹۸ رشد اقتصادی بدون نفت را افزایش دهد. به عبارت دیگر به صورت بالقوه و با فرض اتخاذ تدابیر فعال سیاستی، رشد اقتصادی بدون نفت امسال و سال ۱۳۹۸ می تواند مثبت باشد.متن كامل گزارش را می توانید از اینجا مشاهد كنید.

1397/11/06
14:51:47
5.0 از 5 امتیاز
4120
تگهای خبر: ارز , بانك , تولید , خدمات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات