سكوت سازمان مالیاتی در سال سخت اقتصادی

سكوت سازمان مالیاتی در سال سخت اقتصادی به گزارش ساسان گستر شرایط ركود تورمی از یك سو و اعمال فشار بر صادرات نفت ایران از جانب دیگر دو عامل اساسی هستند كه فشارها بر سازمان امور مالیاتی را بسیار بیشتر از گذشته می كنند. با این وجود مسئولان سازمان امور مالیاتی درباره برنامه های خود برای مواجهه با این شرایط در سال سخت اقتصادی، پاسخ قانع كننده ای نداده اند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، دولت در بودجه سال آینده مجموع منابع عمومی را ۴۰۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی كرده كه ۱۵۳ هزار میلیارد تومان از آن از محل درآمدهای مالیاتی مقرر است تأمین شود. با عنایت به محدودیت های احتمالی در صادرات نفت ایران، درآمدهای مالیاتی به اصلی ترین مجرای درآمدی دولت برای سال جاری تبدیل خواهد شد.
مجموع شرایط در اقتصاد كشور بگونه ای است كه احتمالاً فشارهای هزینه ای و درآمدی بر بودجه دولت بیشتر از سال های قبل باشد و با عنایت به اینكه مجرای اصلی درآمدی دولت پس از صادرات نفت، "مالیات" است، احتمالاً تمركز و فشار بیشتری هم روی آن اعمال خواهد شد.


این مساله البته حساسیت كار سازمان امور مالیاتی را بیشتر خواهد كرد، چونكه به امور مالیاتی نمی توان بعنوان یك منبع درآمدی صرف مانند نفت نگاه كرد. در شرایطی كه به قول خیلی از كارشناسان، شرایط ركود تورمی بر اقتصاد حاكم است و خیلی از بنگاه های تولیدی با شرایط سختی درگیر هستند به نظر می آید سازمان امور مالیاتی هم باید در سیاست های مالیاتی خود تجدیدنظر كند و در سال سخت اقتصاد تمركز خویش را به سمت دریافت مالیات بیشتر از غیر مولدها كه كمترین سود را برای اقتصاد دارند، ببرد.
واقعیت این است كه با عنایت به شرایط ركود تورمی در اقتصاد، ایجاد انعطاف و تغییراتی اساسی در ساز و كار مالیات گیری باید در صدر جدی ترین اقدامات سازمان امور مالیاتی و چه بسا كل اقتصاد قرار گیرد.
سازمان امور مالیاتی با بودجه ای نزدیك به ۶، ۰۰۰ میلیارد تومان امسال یكی از پر مصرف ترین دستگاه های اجرایی می باشد. بدیهی است كه انتظار می رود تا چنین سازمانی با چنین بودجه هنگفتی آن هم در شرایطی كه تكیه درآمدهای بودجه ای روی درآمدهای مالیاتی بیشتر شده است، پویایی بیشتری را در ارتباط با مسائل مالیاتی در پیش گیرد.

سیاستگذاری مالیاتی متكی بر قاعده پویایی است
پیش از این هم احسان خاندوزی - عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی - در گفتگو با ایسنا، با بیان اینكه سیاست گذاری مالیاتی در همه جای جهان متكی بر قاعده پویایی است، اظهار نمود: پویایی در این گزاره به این معناست كه سیاست گذاران مالیاتی در شرایط مختلف و با عنایت به مسائل خاص اقتصادی سیاست های مناسب مالیاتی را در زمان درست آن طراحی و اجرا كنند.
این اقتصاددان با اشاره به اینكه پس از سال های ۹۶ و ۹۷ اقتصاد ایران وارد دوره دوم ركود تورمی شده است، افزود: در چنین شرایطی انتظار می رفت سیاست گذاران مالیاتی پیش از اینها نسبت به مرتفع ساختن ایرادات گذشته اقدام نمایند اما در عمل در طول یك سال قبل هیچ اقدام قابل توجهی توسط سازمان امور مالیاتی، دولت و مجلس بعنوان سیاست گذاران این حوزه انجام نشده است. ابزارهای مالیاتی می توانند برای اصلاح نظام تخصیص مورد استفاده قرار گیرند؛ به این معنا كه می توان از راه افزایش مالیات غیر مولدها فعالیت آنها را در اقتصاد محدود كرد.

فرار ۴۰ هزار میلیاردی در بخش مالیات
با توجه به شرایط ركود تورمی در اقتصاد كشور بنگاه های تولیدی هم در این شرایط نیازمند كمك ها و تخصیص های مطلوب مالیاتی هستند تا از این طریق در شرایط ركود تورمی از راه فشارهای مالیاتی گرفتار صدمه نشوند.
از سوی دیگر بنا به گفته فرهاد دژپسند –وزیر امور اقتصادی و دارایی- در بخش مالیات تا حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم. امری كه انگشت افترا را به سمت سازمان امور مالیاتی می برد و لزوم نظارت و توجه بیشتر به این نهاد ناظر را بیشتر از پیش نشان داده است.
گفتنی است كامل تقوی نژاد -رئیس سابق سازمان امور مالیاتی - از اواخر بهمن ماه سال قبل از این سازمان استعفا داده و از آن زمان تا حالا این سازمان سرنوشت ساز، بدون رئیس و صرف با سرپرست اداره می شود.1398/02/18
18:15:20
5.0 از 5 امتیاز
4409
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات