مدیركل بنادر خوزستان خبر داد؛

موجودی ۱۰۳ هزار تنی شكر در انبارهای بندر امام خمینی

موجودی ۱۰۳ هزار تنی شكر در انبارهای بندر امام خمینی به گزارش ساسان گستر مدیر كل بنادر و دریانوردی خوزستان از ذخیره ۱۰۳ هزار تن شكر فله در انبارهای بندر امام خمینی (ره) اطلاع داد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، عادل دریس در نشست خبری تشریح فعالیت های بندر امام خمینی (ره) در زمینه واردات كالاهای اساسی اظهار داشت: به صورت متوسط ۸۰ درصد كالاهای اساسی از بندر امام خمینی وارد كشور می شود. این بندر ۱۱ هزار هكتار وسعت داشته كه هزار و ۳۰۰ هكتار آن عملیاتی بوده و ۶۰۰ هكتار به خدمات لجستیكی، حمل و نقل و انبارها اختصاص دارد كه به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار شده است.
دریس با اشاره به اینكه شهر لجستیكی غلات در بندر امام خمینی (ره) تأسیس می شود، اضافه كرد: سه میلیون تن ظرفیت درجا برای غلات و كالاهای اساسی در این بندر بوجود آمده كه اگر دو ماه این انبارها تخلیه شود، ۱۸ میلیون تن ظرفیت نگهداری غلات در بندر امام داریم. سه میلیون تن هم انبار نگهداری سیگار بوجود آمده است.
مدیر كل بنادر و دریانوردی خوزستان خاطرنشان كرد: توسط بخش خصوصی در بندر امام خمینی ۳۰۰ هزار تن مخازن نگهداری فرآورده های نفتی و ۴۰۰ هزار تن مخازن نگهداری روغن خوراكی بوجود آمده كه این سرمایه گذاری ها با هدف كاهش هزینه تمام شده تخلیه و حمل كالا تعطیل شده اند. همینطور كارخانه های تصفیه شكر و روغن خوراكی هم با پیشرفت ۷۰ درصدی در حال راه اندازی در بندر امام خمینی هستند كه هزینه تمام شده این كالاها را كاهش خواهند داد.
وی با اشاره به اینكه ۴۰ پست اسكله در بندر امام خمینی راه اندازی شده، خاطرنشان كرد: ۱۱ سكوی ریلی در بندر فعال است تا سهم حمل ریلی كالا نسبت به حمل و نقل جاده ای در این بندر افزایش یابد.
دریس با اشاره به اینكه در دوماه ابتدایی امسال نسبت به سال قبل تعداد كشتی های تخلیه شده حامل كالاهای اساسی ۸۵ درصد رشد داشته اند، اظهار داشت: تناژ این كشتی ها هم ۹۰ درصد افزایش یافته است. موجودی كالای اساسی در انبارهای بندر امام خمینی هم ۶۰ درصد رشد داشته است.
مدیر كل بنادر و دریانوردی خوزستان تصریح كرد: در دوماه ابتدایی امسال ۶۳ فروند كشتی حامل كالاهای اساسی در بندر امام خمینی تخلیه شد كه در این مدت پارسال ۳۴ فروند كشتی تخلیه شده است. از نظر تناژ هم در دو ماهه ابتدایی سال جاری، سه میلیون تن انبارهای كالاهای اساسی تخلیه شد كه سال قبل این شاخص یك میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود. موجودی كالاهای اساسی در انبارهای بندر امام خمینی در ماه های فروردین و اردیبهشت امسال دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود كه در مدت مشابه سال قبل یك میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده است.
وی خاطرنشان كرد: مجموع كالاهای اساسی و غیر اساسی تخلیه شده در بندر امام خمینی (ره) در دو ماهه ابتدایی امسال ۵ میلیون و ۴۸۳ هزار تن بود كه این شاخص پارسال در مدت مشابه ۴ میلیون و ۲۶۳ هزار تومان بوده است كه رشد ۲۶ درصدی را نشان داده است.
مدیر كل بنادر و دریانوردی خوزستان با تاكید بر اینكه روند افزایش واردات كالاهای اساسی همواره در بندر امام خمینی برقرار بوده است، این فرایند را افزایشی دانست و تصریح كرد: بخش بندری و تخلیه كالاهای اساسی در كمبود این كالاها تأثیر ندارد و اگر كمبودی در این بخش احساس می شود به سایر مراحل آن در هنگام توزیع مربوط می شود.
به گفته دریس هم اكنون به صورت همزمان ۹ تا ۱۰ فروند كشتی حامل كالاهای اساسی در بندر امام خمینی (ره) در حال پهلو گیری شدن و تخلیه كالا هستند و به صورت متوسط روزانه ۷ تا ۸ هزار تن كالا از كشتی ها تخلیه می شود.
وی درباره تعرفه تخلیه كشتی كه از وارد كننده دریافت می شود، اظهار داشت: سازمان بنادر و دریانوردی امسال تعرفه تخلیه این كالاها را نسبت به سال قبل برای انواع كالاهای اساسی بین ۶و نیم تا ۹ درصد افزایش داده است. ازاین رو تعرفه تخلیه هر تن ذرت از وارد كننده ۸، ۴۰۰ تومان برآورد می شود.
مدیر كل بنادر و دریانوردی خوزستان تصریح كرد: كالاهای اساسی كه از راه بندر امام خمینی وارد كشور می شود شامل نهاده های دامی، جو، ذرت، سویا، كنجاله سویا و كود شیمیایی است و لاستیك هم علاوه بر واردات از بندر شهید رجایی از بنادر آبادان و خرمشهر هم وارد كشور می شود.
وی اضافه كرد: میزان كالای كانتینری وارد و صادر شده از راه بندر امام خمینی در دوماه ابتدایی امسال شامل ۵ هزار تن TEU بعنوان كالای تخلیه شده و ۱۰ هزار TEU نسبت به كالای بارگیری شده در كشتی هاست كه نسبت به مشابه سال قبل در بخش بارگیری ۵ درصد كاهش داشته ایم.
دریس در پاسخ به پرسشی در مورد مدت زمان تخلیه كالا از كشتی تا ورود آن به چرخه حمل نقل جاده ای و ریلی، تصریح كرد: از زمانی كه یك كشتی مبادرت به تخلیه كالا و انتقال آن به انبارها می كند و سپس مجوزهای خروج از انبار را از دستگاه های مربوطه دریافت كرده و اسناد ترخیص آن صادر می شود تا در كامیون و یا قطار بارگیری شود، ۴۵ روز زمان می برد كه به استانداردهای جهانی نزدیك است.
وی در مورد دیگر اقدامات انجام شده در بندر امام خمینی در دوماهه امسال اظهار داشت: از آغاز سال جاری تابحال یك كشتی حامل ۱۳ هزار و ۷۰۰ رأس دام زنده و یك فروند كشتی حامل ۵۰۰ هزار تن برنج وارد بندر امام خمینی شده است. در این مدت همینطور ۴۳ هزار تن گندم از بندر امام خمینی به بندر چابهار توسط شناورهای داخلی، كاپوتاژ شد.
این مقام مسئول در سازمان بنادر در مورد موجودی شكر و روغن خوراكی در انبارها و مخازن بندر امام خمینی تصریح كرد: ۸۹ هزار تن شكر فله در انبارها داریم كه ۱۴ هزار تن هم در حال تخلیه هستند كه به ۱۰۳ هزار تن می رسد. ۱۸۰ هزار تن هم روغن خوراكی در مخازن بندر امام خمینی ذخیره شده است.1398/03/02
19:45:04
5.0 از 5 امتیاز
4461
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات