با تایید بلومبرگ

موفقیت سیاست های ارزی ایران

موفقیت سیاست های ارزی ایران به گزارش ساسان گستر، ارزش ریال ایران طبق گزارش بلومبرگ در ماه های اخیر 30 درصد افزایش داشته است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی به بررسی طرح اخیر بانك مركزی برای حذف چهار صفر از پول ملی پرداخت و آنرا تازه ترین تلاش ایران برای اصلاح نظام پولی خود معرفی نمود. این خبرگزاری با اشاره به كاهش تولید نفت ایران در نتیجه تحریم های شدید آمریكا نوشت كه ریال در زمان خروج آمریكا از برجام و بازگشت مجدد تحریم ها ریزش سنگینی داشت و در اواسط سال ۲۰۱۸ این مساله به افزایش تورم منجر گردید.
این خبرگزاری با اشاره به طرح اولیه دولت برای ثابت نگه داشتن نرخ ارز در سطح ۴۲ هزار ریالی نوشت كه این طرح تنها موجب چند نرخی شدن ارز و تعمیق بازار سیاه شد و حتی راه اندازی سامانه نیما در ابتدای كار نیز نتوانست كمكی به حل مساله كند چونكه اختلاف بین نرخ ارز دولتی و بازار آزاد خیلی از صادركنندگان را به سمت فروش ارزهای صادراتی در بازار آزاد سوق داد. با این وجود بعد از تغییر سیاست های ارزی و نزدیك شدن نرخ ارز در سامانه نیما به بازار آزاد سعی شده است تا شركت ها برای فروش درآمد ارزی خود ترغیب شوند.
بلومبرگ با موفق تر خواندن برنامه های جدید بانك مركزی برای مهار نرخ ارز می نویسد: از ماه می امسال تابحال ارزش ریال ۳۰ درصدتقویت شده است و نرخ دلار به ۱۱۸ هزار ریال كاهش پیدا كرده است. كاهش نرخ ارز خود به كند شدن روند تورم كمك زیادی كرده است تا جایی كه نرخ تورم سالانه از ۴۰۰ درصد در سال قبل به ۲۴ درصد در ماه آگوست (مرداد) كاهش پیدا كرده است.
این گزارش در ادامه به نقل از چارلز رابرتسون، اقتصاددان ارشد موسسه " رنسانس كپیتال" می نویسد كه حذف صفرها دارای آثار روانی مثبتی برای جامعه است اما چالش تامین منابع كافی ارزی كماكان باقی خواهد ماند و باید در كنار حذف صفر به این مساله نیز توجه كرد.


 

1398/05/30
14:13:17
5.0 از 5 امتیاز
4086
تگهای خبر: بلومبرگ , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات