اخراج الزامی نفت از حقوق!

اخراج الزامی نفت از حقوق! ساسان گستر: سرانجام پس از سال ها تكلیف قانونی برای حذف تدریجی درآمد نفت برای تامین هزینه های جاری و پرداخت حقوق و دستمزد، كاهش درآمدهای نفتی سبب شد خواسته یا ناخواسته، نفت از هزینه های جاری حذف و درآمدهای دیگر جایگزین شود.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، سال هاست كه نفت نقش محوری در بودجه ایران دارد و درآمدهای آن باعث شده بود دولت ها تمركز كمتری برای ایجاد درآمدهای جدید داشته باشند. این در شرایطی است كه بخش درآمدی بودجه دولت را درآمدها، واگذاری دارایی مالی و همین طور فروش نفت تشكیل می دهد كه در سال های گذشته با اعمال محدودیت های بین المللی سهم نفت به تدریج از بودجه كمتر شد تا اینكه در سال قبل و امسال به میزان قابل توجهی كم شد.
بتازگی نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - اعلام نموده بودجه جاری سال ۱۳۹۹ بدون وابستگی به منابع نفتی تامین می شود.

این تصمیم دولت در حالی مطرح می شود كه طبق قانون برنامه پنجم توسعه دولت ها مكلف بودند به تدریج سهم درآمدهای نفتی برای پرداخت هزینه های جاری كه بالغ بر ۸۰ درصد آنرا حقوق و دستمزد تشكیل می دهد، كاهش دهند و این منابع به سمت بودجه های عمرانی حركت نماید. از طرف دیگر تامین منابع برای هزینه های جاری از محل درآمدها باشد كه از دو بخش مالیات و سایر درآمدها تشكیل می شود.

با این وجود طی سال های گذشته همواره تراز بودجه منفی و منفی تر شد تا اینكه در لایحه بودجه سال جاری به ۱۱۲ هزار میلیارد تومان رسید. به این معنا كه دولت از حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومان تعیین شده برای هزینه های جاری حدود ۲۵۸ هزار میلیارد تومان را از محل درآمدها تامین كرده و نزدیك به ۱۱۲ هزار میلیارد دیگر باید از محل نفت كسب درآمد می شد.

با این وجود، كاهش درآمدهای نفتی و عدم تحقق منابع ۱۵۸ هزار میلیاردی كه در بودجه تعیین شده بود سبب اصلاح بودجه امسال شد و مجموع بودجه عمومی از ۴۴۸ هزار میلیارد تومان به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان كاهش پیدا كرد، چونكه درآمدهای نفتی برمبنای میزان یك میلیون و ۴۰۰ هزار بشكه در روزی كه پیش بینی شده بود محقق نشد. این روند باعث شده در بودجه سال آینده سهم درآمدهای نفتی در حداقل تعریف شود.

خروج نفت از بودجه جاری، گرچه اتفاق مثبتی برای بودجه سالانه دولت به حساب می آید و حركت به سمت تعدیل تراز عملیاتی بودجه است، اما بیشتر از آنكه نتیجه برنامه ریزی دولت ها برای كاهش سهم نفت و افزایش منابع از محل های دیگر باشد، ناشی از كاهش درآمدهای نفتی است.

اما اگر بودجه جاری سال آینده در حد همین ۳۵۰ هزار میلیارد تومان سال جاری باشد و سهم نفت از آن بیرون رود باید محل جدیدی برای تامین منابع در دستور كار قرارگیرد. این در شرایطی است كه طبق گفته های رئیس سازمان برنامه و بودجه چند جایگزین برای نفت وجود دارد كه همچون منابع ناشی از حذف یارانه پنهان، حامل های انرژی و همین طور منابع درآمدهای مالیاتی خواهد بود.

البته قرار نیست در مورد مالیات ضرایب بطور قابل توجهی رشد كند، بلكه تمركز بر افزایش پایه های مالیاتی همچون مالیات بر عایدی سرمایه و حذف معافیت های بی مورد خواهد بود.

با این حال امسال منابع درآمدی حدود ۲۵۸ هزار میلیارد تومان بود كه ۱۷۵ هزار میلیارد تومان آنرا مالیات و مابقی را سایر درآمدها تشكیل می داد كه باید برای تامین حدود ۳۵۰ هزار میلیارد بدون نفت، ۱۱۲ هزار میلیارد تومان منابع تعریف شود.

این در حالی است كه واگذاری دارایی مالی (انتشار اوراق) نیز برای امسال سهمی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان داشت كه در ادامه با اصلاح بودجه حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان دیگر بر آن اضافه گردید.

منبع:

1398/07/05
13:58:00
5.0 از 5 امتیاز
4546
تگهای خبر: انرژی , دولت , فروش , نفت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات