در گزارش ساسان گستر مطرح شد

حادثه آرامكو برخلاف سخنان وزیر نفت، كوچك نمایی شد

حادثه آرامكو برخلاف سخنان وزیر نفت، كوچك نمایی شد به گزارش ساسان گستر رئیس دفتر مطالعات انرژی وین اظهار داشت: تلاش كردند عمق حادثه حمله به تاسیسات نفتی آرامكو كوچكتر از واقعیات به معرض نمایش گذاشته شود.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، حدود ۲۰ روز پیش یمنی ها در آستانه عرضه بخشی از سهام شركت نفت آرامكو بعنوان با ارزش ترین شركت دنیا دربورس نیویورك، قلب آنرا نشانه رفته و با شكستن حریم هوایی عربستان سعودی، ۵.۷ میلیون بشكه نفت از ظرفیت تولید این كشور را كه ۵ درصد از نیاز كل بازار جهانی است، متوقف كردند. با نشر این خبر، بازارهای بین المللی برای افزایش قیمت طلای سیاه دورخیز كردند و در كمترین زمان ممكن، رشد ۱۹ درصدی قیمت نفت روی تابلوی بازارهای بین المللی نشست و در نهایت بر رقمی معادل رشد ۱۱ درصد ثابت ماند.
صعود قیمتی كه هرچند عمر آن كوتاه و در ۴۰ سال قبل بی سابقه بود، اما خیلی از كارشناسان را نگران كرد. با این وجود سعودی ها در كوشش برای حفظ بازار، اعلام نمودند كه بزودی این كاهش ظرفیت تولید راجبران می كنند. این درحالی بود كه تصاویر انتشار یافته از آثار حمله انصار الله یمن در تاسیسات نفتی آرامكو عمق فاجعه ای را نشان می داد كه ساماندهی آن طی چند هفته امكان پذیر نیست.
حدود ۲ هفته پیش خبرگزاری رویترز طی خبری اعلام نمود كه باوجود تلاش های بزرگترین صادركننده نفت جهان برای بازگشتن به ظرفیت تولید كامل، بعد از حمله به تاسیسات نفتی آرامكو كه بیشتر از نیمی از تولید عربستان را متوقف كرد، اخباری كه نشان داده است عربستان به دنبال تغییر سفارشات خریداران نفتی و به تعویق انداختن آنهاست، سبب افزایش تردیدها در مورد توانایی این كشور برای بازگشت سریع و كامل صادرات شده است.
نبض تند بازار نفت بعد از حمله به آرامكو
به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، درحالیكه تحلیل گران بین المللی اذعان داشتند كه افت ۵.۷ میلیون بشكه ای تولید آرامكو با عنایت به تحریم بودن خرید نفت ایران و ونزوئلا، تاثیر منفی بر بازار خواهد گذاشت، بیژن زنگنه، وزیر نفت هفته گذشته این رخداد را یك بزرگنمایی سیاسی عنوان نمود و اظهار داشت كه من هیچ وقت باور نكردم كه نصف نفت عربستان از تولید خارج شده است. وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان كرد كه حادثه آرامكو یك بزرگ نمایی سیاسی بود و برای آن انجام شد كه نشان دهند كه امنیت انرژی دنیا دارد به خطر می افتد.
وزیر نفت ایران خاطرنشان كرد: این حادثه از نظر ابعاد، كوچك تر از آن بود كه بزرگ نمایی شد و الان هم شاهد این هستیم كه در یك هفته اخیر، مداوم قیمت نفت كاهش پیدا كرد و ۵ یا ۶ دلاری كه ناشی از این حادثه به قیمت نفت افزوده شد، تمام آثارش از بین رفت و قیمت بهترین شاخص است كه نشان داده است وضعیت بازار عادی است.
كاهش رتبه اعتباری عربستان سعودی
اظهارات زنگنه در حالی بود كه دو موسسه اعتبارسنجی بعد از حمله به تاسیسات نفتی عربستان رتبه اعتباری این كشور را تنزل داده اند. همچون موسسه مالی و اعتباری فیتچ كه با اشاره به ریسك های ژئوپولیتیكی و افت موقعیت مالی عربستان سعودی بعد از حمله پهبادی ارتش یمن به تاسیسات نفتی #آرامكو، رتبه اعتباری این كشور را از «A+» به «A» كم كرد.
بازتاب نگرانی های ژئوپولیتیكی در قیمت گذاری سهام آرامكو
در همین حال چند روز بعد از حمله به تاسیسات نفتی آرامكو بود كه تحلیلگران بازارهای مالی تاكید داشتند در قیمت گذاری سهام آرامكو بطور قطع باید ریسك های ژئوپولیتیكی هم مدنظر قرار بگیرد و پیشبینی كردند تحت تاثیر آن، قیمت هر سهم این شركت ۷ تا ۱۰ دلار افت كند.
تحلیلگر بین المللی بازارهای نفت: حادثه آرامكو كوچك نمایی شد
در همین حال فریدون بركشلی، رئیس دفتر مطالعات انرژی وین درگفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اینكه اظهارات وزیر نفت ایران دال بر بزرگنمایی سیاسی حادثه آرامكو را چطور ارزیابی می كنید، تاكید دارد: اتفاقا در پاره ای از اجزای این رخداد، حتی قدری هم كوچك نمایی شده است.
وی اظهار داشت: چنانچه از منظر تاثیر این رخداد بر بازار و قیمت های جهانی نفت بخواهیم ارزیابی نماییم، بازار واكنش متناسب با چنین واقعه مهمی را از خود نشان نداد. به صورتی كه قیمت ها تا حدود ۱۰ دلار در بازگشایی بازارهای اول هفته اروپا و ۸ دلار در بورس نیویورك جهش كرد و پس از آن با چند نوسان به شرایط پیش از حادثه آرامكو برگشت و حتی قدری از نوسانات صعودی روزهای اول خویش را هم از دست داد.
وی اضافه كرد: در ارتباط با ابعاد حادثه، بطور قطع مهم بود و تاثیرات دراز مدت هم بر بازار جهانی نفت و هم معادلات ژئوپولیتیك خاورمیانه داشته و خواهد داشت. به نظر می آید كه در پاره ای از اجزای این واقعه شاید درباره تمام بازیگران اصلی همچون عربستان، حتی قدری هم كوچك نمایی شد. تلاش شد كه عمق واقعه كوچكتر از واقعیات به معرض نمایش گذاشته شود.
این كارشناس بین المللی نفت با اشاره به اینكه رفتار كنونی بازار نفت بر پایه حاشیه ای كردن ابعاد ژئواستراتژیك استوار است، اظهار داشت: این رفتار بازار تا حدی مشابه اواسط دهه ۱۹۸۰ میلادی است. باید رفتار و كنش های بازار را تحت نظر داشت. حقیقت را در نظام نفتی جهان باید از بازار شنید.
به گفته بركشلی وقتی بازار بی تفاوت از كنار واقعه آرامكو كه در آن نیمی از ظرفیت عرضه نفت عربستان از چرخه بازار خارج می شود، عبور می كند؛ باید پیام بازار را خوب شنید.
رییس دفتر مطالعات انرژی وین افزود: الان دو سال است كه حدود ۷ میلیون بشكه نفت روزانه ونزوئلا و ایران از بازار خارج شده و در نقش ظرفیت نفتی مازاد موجود است. بازار محاسبات درستی دارد. اما در ۲۰۲۰ میلادی امكان دارد شرایط متفاوت باشد. تقدیر حادثه آرامكو چنین بود كه زودتر از زمان خود به وقوع پیوست.منبع:

1398/07/16
15:13:53
5.0 از 5 امتیاز
4104
تگهای خبر: ارز , انرژی , بازار , تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات