بار تامین مالی روی دوش بانك ها راهكار چیست؟

بار تامین مالی روی دوش بانك ها راهكار چیست؟ ساسان گستر: هم اكنون مهم ترین بخش رونق تولید، تامین مالی بنگاه هاست و این در حالیست كه بانك ها به تنهایی از پس تامین مالی بنگاه ها برنمی آیند و در این شرایط روش های نوین تامین مالی اهمیت ویژه ای پیدا می كنند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در شرایط امروز كشور تامین مالی یكی از مهم ترین الزاماتی است كه به منظور دستیابی به رونق تولید و همین طور تحقق اقتصاد مقاومتی باید مورد بازنگری واقع شده و در این راستا باید استفاده از روش های نوین را برای این امر در دستور كار قرار داد.
بگفته خیلی از كارشناسان، اقتصاد ایران بانك محور است و بگفته رئیس كل بانك مركزی ۹۰ درصد تامین مالی بنگاه های اقتصادی توسط شبكه بانكی انجام می شود، اما با وجود كمبود نقدینگی در بیشتر صنایع كشور و همین طور مشكلات مترتب نظام بانكی و بودجه دولت، اعطای تسهیلات بانكی به تولید با مشكلات عدیده ای مواجه می باشد.
بدین سبب خدمات مالی سنتی تنها می تواند قسمتی از طیف گسترده نیازمندی های صنایع را پوشش دهد و چنانچه بخواهیم حلقه خدمات تامین مالی را در كشور تكمیل نماییم، باید به سایر روش های مرسوم در دنیا متوسل شویم كه یكی از كاربردی ترین این روش ها تامین مالی زنجیره تامین است.
منظور از زنجیره تامین، تمام كارهایی است كه موجب می شوند تا مواد اولیه به كالاهای نهایی تبدیل شوند و به دست مشتری برسند.
یك زنجیره می تواند شامل تامین مواد اولیه، حمل مواد اولیه به محل تولید، انبار كردن مواد، استفاده از مواد اولیه برای ساخت كالاها، توزیع كالاهای تولید شده و در نهایت رسیدن كالا به دست مصرف كننده باشد.
با عنایت به اینكه چند سالی است كه سیاست ها و شعارهای اصلی كشور بر پایه رشد اقتصادیست و امسال نیز سال رونق تولید نام گرفته است، توجه به نیازهای بخش تولید برای تامین مالی و رونق این بخش اهمیت بسیاری دارد.
برمبنای آن چه در دنیا مرسوم می باشد، در روش تامین مالی زنجیره تامین، معاملات به روش حساب باز Open account انجام می شود. كه این روش به خریدار و فروشنده امكان می دهد با بهره گیری از برات (bill of exchange ) و بدون اتكا به ضمانت شبكه بانكی معامله كرده و بدون بهره گیری از اعتبار اسنادی (LC) در زنجیره های تامین مالی ورود كنند.
بنا بر گزارشات، در سال ۲۰۱۳ حجم تراكنش های حساب باز حدود ۸۰ درصد تراكنش های سوئیفت را به خود مختص كرده است و این نرخ روز به روز افزوده می شود كه حاكی از توجه ویژه كشورهای پیشرفته به این روش است.
در ایران نیز سامانه كشوری كسب وكار به كسب وكار یا سككوك مدتی است كه راه اندازی شده و یكی از اصلی ترین كاربردهای این پلتفرم، تامین مالی زنجیره تامین است.
در این پلتفرم، تامین مالی برمبنای فعل و انفعال تجاری صورت گرفته و از اعتبار بجای پول نقد بهره گیری می شود و با این شیوه، تامین مالی دقیقا در سوژه استفاده می شود و خارج كردن تامین مالی از مسیر هدف گذاری شده صرفه اقتصادی خودرا از دست خواهد داد.
در ضمن زنجیره، رونق تولید بنگاه های كوچك و متوسط باید بوسیله ارتقاء كارایی منابع اتفاق بیفتد، به طوریكه در روش سنتی هر حلقه زنجیره به صورت موازی تامین مالی می شد كه با شیوه نوین در سككوك یك حلقه تامین مالی شده و اثرات آن تامین مالی در حلقه های دیگر بروز می كند.
بدین سبب این نوع عملكرد در این پلت فرم هم می تواند قسمتی از بار تامین مالی را از دوش بانك ها بردارد و هم سبب می شود تسهیلات اختصاص یافته به بنگاه ها هدفمند شده و در محل واقعی مصرف شود.
هم اكنون سككوك اقدامات گسترده ای را برای توسعه و گسترش این سامانه و ارائه خدمات مالی بوسیله این پلت فرم به فعالان اقتصادی انجام داده كه البته با حمایت های بیشتر بانك مركزی خصوصاً در زمینه رفع مقررات زائد در این عرصه می توان از طرفی شاهد رونق بیشتر تولید و اقتصاد كشور با بهره گیری از این روش نوین تامین مالی بود و از طرف دیگر قسمتی از بار تامین مالی بنگاه های اقتصادی را از دوش بانك ها برداشت.
منبع:

1398/09/25
14:25:44
5.0 از 5 امتیاز
4457
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات