بورس های جهانی سردرگم ماندند

بورس های جهانی سردرگم ماندند به گزارش ساسان گستر شاخصهای بورسی با عملكردهای مختلفی بسته شدند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، هرچند در حوزه جنگ تجاری وقایع مثبتی رخ داده است اما اتفاقات شبه جزیره كره به سمت نگران كننده ای حركت كرده است. كره شمالی تهدید كرده است كه هدیه ویژه ای برای كریسمس تدارك دیده است و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا در واكنش به این تهدیدات گفته است كه آمریكا برای هر پیشامدی آماده است. وزیر دفاع آمریكا هم گفته است آمریكا آماده مواجهه با تهدید كره شمالی خواهد بود حتی اگر لازم باشد همین امشب بجنگد.
در حوزه جنگ تجاری ترامپ گفته است كه بزودی فاز نخست توافق تجاری را به همراه ژی جین پینگ، رئیس جمهور چین امضا خواهد نمود. علاوه بر آن آمریكا با كانادا و مكزیك هم پیمان جدید تجارت آزاد آمریكای شمالی معروف به " نفتا" را امضا نموده است كه این پیمان آزاد تجاری رای موافق كنگره را هم به دست آورد. از جانب دیگر اما اختلافات تجاری آمریكا با اروپا باردیگر شعله ور شده است و بعد از جریمه سنگین گوگل در فرانسه، مقامات وزارت بازرگانی آمریكا تهدید كرده اند كه بر بخشی از محصولات وارداتی خود از اتحادیه اروپا تعرفه تجاری بیشتری وضع خواهند كرد.
رودریگو كارتیل، تحلیل گر ارشد در بانك ملی استرالیا اظهار داشت: روند بازارها در نتیجه مشخص نبودن سرانجام جنگ تجاری گرفتار سردرگمی شده است و معامله گران بیشتر از داده های قطعی به حدس و گمان روی آورده اند.
واقعه مهم دیگر برای بازارهای جهانی، موافقت كنگره آمریكا با ارسال پرونده استیضاح دونالد ترامپ به مجلس سنا بعد از حدودا دو ماه تحقیق و شهادت افراد آگاه به پرونده اوكراین بود. دموكرات ها ترامپ را متهم كرده اند كه با سوء استفاده از قدرت خود از رئیس جمهور اوكراین خواسته است كه نسبت به فعالیتهای پسر جو بایدن، رقیب انتخاباتی خود در این كشور اقدام نماید.
با تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان، حالا دونالد ترامپ به سومین رئیس جمهور تاریخ این كشور تبدیل می شود كه باید در سنا حضور یابد. بند نخست قطعنامه استیضاح با ۲۳۰ رای مثبت در مقابل ۱۹۷ رای منفی و بند دوم با ۲۲۹ رای مثبت و ۱۹۸ رای منفی به تصویب نمایندگان كنگره رسید و در صورتیكه دو سوم سناتورها هم به استیضاح رای دهند، ترامپ عزل خواهد شد.
در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی كه دو شاخص مهم بورسی این كشور در سطح كمتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص "داوجونز ایدانستریال اوریج" با ۰.۱۳ درصد كاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۵۱۵.۴۵ واحد بسته شد. شاخص "اس اند پی ۵۰۰" با ۰.۰۲ درصد كاهش تا سطح ۳۲۲۳.۳۸ واحدی پایین رفت ولی دیگر شاخص مهم بورسی آمریكا یعنی " نزدك كامپوزیت" با افزایش ۰.۰۸ درصدی در سطح ۸۹۵۲.۸۸ واحدی بسته شد.
از جانب دیگر، بورس های اروپایی با خبر شوكه كننده منابع انگلیسی از احتمال اتخاذ موضع سرسختانه تر توسط دولت این كشور در جریان مذاكرات با اتحادیه اروپا مواجه گشتند. حالا دولت محافظه كار با عنایت به اكثریت قاطع خود در مجلس می خواهد تا امتیازات بیشتری از بروكسل بگیرد و همین مسئله احیانا سبب تمدید بیشتر دوران گذار خواهد شد. مجلس انگلیس با اكثریت آرا با لایحه توافق دولت این كشور و اتحادیه اروپا بر سر خروج از اتحادیه اروپا تا سی و یكم ژانویه موافقت كرده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص ها عملكرد متفاوتی داشتند تا جایی كه شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۷۶۳۲.۲۴ واحد بسته شد. شاخص "كك ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۰۱ درصدی در سطح ۶۰۲۹.۵۵ واحد بسته شد و شاخص "دكس ۳۰" بورس فرانكفورت در آلمان با ریزش ۰.۱۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۳۰۰.۹۳ واحدی به كار خود خاتمه داد. در مادرید شاخص "ایبكس ۳۵" ۰.۰۲ درصد بالا رفت و به ۹۶۶۱.۸۰ واحد رسید.
از جانب دیگر اما در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملكرد كاملا متضادی داشتند؛ تا جایی كه شاخص "نیك كی ۲۲۵" بورس توكیو ژاپن با افزایش ۰.۵۲ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۹۰۵.۲۱ واحدی بالا رفت و شاخص " هانگ سنگ" بورس هنگ كنگ با كاهش ۰.۱۵ درصدی به ۲۷ هزار و ۸۶۴.۲۱ واحد رسید.
در چین شاخص " شانگ های كامپوزیت " با صعود ۰.۳۵ درصدی در سطح ۴۰۰۴.۸۶ واحد بسته شد. در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایكس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۹۴.۲۰ واحدی به كار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیكس" ژاپن نزولی بود.
در بازار طلای سیاه قیمت ها صعودی بود. هر بشكه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۳۱ درصد افزایش به ۶۱.۳۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش۰.۲۸ درصدی به ازای ۶۷.۳۹ دلار در هر بشكه مبادله شد.
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با افزایش ۰.۳ درصدی به ۱۵۰۴.۳۱ دلار رسید. هر اونس نقره با افزایش ۱.۱۳ درصدی به ازای ۱۸.۰۶ دلار مبادله شد.1398/10/05
15:13:32
5.0 از 5 امتیاز
4139
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات