پس از اعلام نتایج اعتراض خانوارها

برخی معترضان دریافت كمك معیشتی قانع نشدند

برخی معترضان دریافت كمك معیشتی قانع نشدند به گزارش ساسان گستر پس از اعلام نتایج اعتراض برخی خانوارها نسبت به عدم دریافت كمك معیشتی، پاسخی كه برخی معترضان دریافت نمودند آنها را قانع نكرده و ظاهرا با آنچه در مصوبه دولت آمده برای تعیین معیارهای مشمولیت این یارانه تا حدودی مغایر بوده كه باعث گله مندی آنان شده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، از آبان ماه و همزمان با اصلاح قیمت بنزین، دولت از محل منابع ناشی از این افزایش قیمت كه حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان در ماه تخمین زده شده است، طرح كمك معیشتی را اجرا كرد و پیشبینی بر این بود كه به حدود ۶۰ میلیون نفر (حدود ۱۹ میلیون خانوار) كمك معیشتی پرداخت كند.

اما پس از پرداخت مرحله اول، عده ای كه تعدادشان كم هم نبود، نسبت به عدم دریافت اعتراض كردند و دولت فرصتی را فراهم نمود كه افراد اعتراض خویش را رسما اعلام كنند. در جریان عرضه این درخواست، حساب بانكی مورد بررسی قرار گرفت و افراد بر این اساس سنجیده شدند.

اما در حالی معیارهای مشمولیت كمك معیشتی اعلام رسمی نشده بود كه اخیرا آیین نامه نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت بسته حمایت معیشتی در هیات دولت تصویب و اطلاع رسانی شد كه معیارهای درآمدی و حقوقی و همینطور ملك و خودرو سفر وجود داشت كه افراد مشمول رامورد سنجش قرار می داد.

بر این اساس خانوار یك نفر با درآمد سالانه بیشتر از ۴۸ میلیون، دو نفره ۶۰ میلیون، سه نفره ۷۲ میلیون و چهارنفره ۸۴ میلیون و پنج نفره و بیشتر ۹۶ میلیون تومان شامل دریافت كمك معیشتی می شوند.
همینطور خانوارهای دارای واحد مسكونی، شغل و خودرو به صورت همزمان یا خانوارهای دارای دو واحد ملكی، خانوارهای دارای املاك و مستغلات با ارزش ۱.۲ میلیارد در تهران و كلان شهرها و ۹۰۰ میلیون تومان در سایر شهرستان ها مشمول این طرح نمی شوند. خانوارهای دارای خودرو های سواری با ارزش بیشتر از ۳۰۰ میلیون تومان یا خودرو های عمومی با ارزش بیشتر از ۴۰۰ میلیون تومان هم شامل این طرح نمی شوند.

معترضان چه می گویند؟

اما نتاج اعتراضات و پاسخی كه به برخی خانوارهای معترض اعلام شده، در بعضی موارد با آیین نامه مطابق ندارد و برخی مواردی كه از جانب خانوارها به ایسنا اعلام شده نشان داده است كه گردش مالی و درآمدی آنان از ارقام فوق پایین تر است.

یكی از این موارد به یك خانواده سه نفره برمی گرد كه طی نتیجه اعتراض، به آنها اعلام شده "میانگین شاخصهای مالی آنها در سه سال متوالی ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ بالاتر از ۸۰ درصد خانوارهای كشور است". از جانب دیگر آنچه برای حقوق ماهانه آنها اعلام شده، این بود كه "مجموعه احكام حقوقی این خانوارها پنج میلیون و ۵۱۱ هزار تومان است".

طبق مصوبه دولت برای خانوارهای سه نفره مجموع درآمد ۷۲ میلیون تومان در سال در نظر گرفته شده كه در هر ماه به درآمد شش میلیون تومانی می رسد؛ در حالیكه برای این خانوار مجموع درآمد سالانه به حدود ۶۶ میلیون تومان می رسد.

از سوی دیگر این خانوار اعلام نمودند كه "صاحب خانه نیستند و حتی خودروی آنها یك پراید است" كه این شرایط هم با شرایطی كه در خودرو و ملك تعیین شده مطابقت ندارد.

دراین حالت به نظر می آید كه این خانواده سه نفره باید مشمول دریافت كمك معیشتی می شدند كه این گونه نشده است.اما خانوار دیگری كه اعتراض خویش را مطرح نمودند، یك خانوار چهار نفره هستند كه در یكی از شهرستان ها زندگی می كنند. با اینكه صاحب خانه هستند اما ارزش خانه آنان پایین تر از حد تعیین شده در مصوبه بوده و خودروی آنها هم پراید است.

طی اعتراض این خانواده، به آنها اعلام شده "میانگین برداشت ماهانه خانوار در ۹ ماه گذشته برابر با شش میلیون و ۹۸ هزار تومان است"؛ در حالیكه به قول خودشان مجموع درآمد این خانوار در سال به حدود ۷۳ میلیون تومان می رسد كه در آیین نامه مربوطه برای چهار نفره ها مجموع ۸۴ میلیون تومان مصوب شده است.در مجموع این دو مورد مطرح شده، اشاره به برخی از حذف شدگان دارد كه می گویند وضعیت مالی و دارایی آنها آن گونه نیست كه از دریافت كمك معیشتی حذف شوند.

این در حالی است كه گرچه شرایطی فراهم گردید تا افرادی كه كمك معیشتی دریافت نكرده بودند نسبت به این مورد اعتراض كنند، اما نتایج، بعضی از آنها را قانع نكرده است و الان نسبت به آنچه در مصوبه اعلام شده و آنچه كه در واقعیت برای خانوارها وجود داشته و برپایه آن از دریافت كمك معیشتی كنار گذاشته شده اند، گویا تناقض وجود دارد كه نیازمند اطلاع رسانی و شفاف سازی مسؤلان در این رابطه است.
1398/11/04
23:33:16
5.0 از 5 امتیاز
3977
تگهای خبر: ارز , بانك , دولت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات