پیشنهاداتی برای مهار پول سركش!

پیشنهاداتی برای مهار پول سركش! ساسان گستر: در صورتی كه اطلاعات انتشار یافته از بانك مركزی درباره رشد نقدینگی نشان از افزایش ۲۸ درصدی آن دارد، یك كارشناس اقتصادی برای كنترل آن اقداماتی همچون رفع ناترازی بانك ها، سالم سازی نظام بانكی، مدیریت و كنترل انضباط در سیستم بانكی و ندادن اجازه به بانك ها برای خلق پول توسط بانك مركزی را پیشنهاد كرده و می گوید بازار باز بانكی در صورت تعمیق و ساماندهی می تواند نقش بسزایی در كنترل نقدینگی داشته باشد.


وحید شقاقی درباره جدیدترین تغییرات نرخ رشد نقدینگی، به ایسنا، اظهار داشت: نباید اجازه دهیم رشد نقدینگی از یك رقمی بیشتر شود تا دیگر نیازی به كنترل آن نباشد. برای اقتصاد ایران اگر هدف گذاری این باشد كه تورم را در سال های آینده مهار نماییم، باید بتوانیم رشد نقدینگی را به زیر ۲۰ درصد كاهش بدهیم.
وی افزود: میانگین رشد نقدینگی در روند دراز مدت هم معادل سه تا چهار درصد افزایش یافته است. این نشان دهنده این است كه رشد نقدینگی بالاست و باید كنترل شود.
رفع ناترازی بانك ها در جهت كنترل نقدینگی
این كارشناس اقتصادی در ادامه چند عامل را برای كنترل نقدینگی ضروری دانست و خاطرنشان كرد: باید تلاش نماییم كه ناترازی نظام بانكی كه در بعضی از بانك ها بسیار زیاد است را رفع كنیم؛ چونكه در نتیجه این امر، این بانك ها دست به خلق پول می زنند تا بتواند ناترازی خویش را پوشش دهند.
وی افزود: وقتی بانك ها خلق پول می كنند به سمت افزایش نرخ سود سپرده می روند تا باعث جلب سپرده گذار شوند. وقتی نرخ سود افزایش پیدا می كند؛ طبیعتا یكی از علل افزایش رشد نقدینگی، نرخ سود بالای سپرده ها است.
سالم سازی نظام بانكی راهی برای مهار نقدینگی
شقاقی با اشاره به اینكه برای مهار نقدینگی باید به سمت سالم سازی نظام بانكی و مدیریت و كنترل انضباط در سیستم بانكی برویم، اظهار نمود: برای كنترل و مدیریت انضباط در سیستم بانكی باید بگونه ای عمل شود كه به بانك ها اجازه داده نشود خلق پول نكنند و به سمت بازی افزایش نرخ سود بروند.
كنترل نقدینگی به شرط تعمیق بازار باز بانكی
این كارشناس اقتصادی سختگیری و كنترل بانك مركزی بر بانك ها برای خلق پول را برای كنترل نقدینگی ضروری دانست و اظهار داشت: بانك مركزی همچین باید اجازه اضافه برداشت به سیستم بانكی ندهد و با تعمیق عملیات بازار باز بانكی تلاش كند كه تأمین نیاز مالی و كسری بانك ها را از راه عملیات بازار باز و بین بانكی بتواند پوشش دهد.
وی ادامه داد: در شرایطی كه دولت با كسری بودجه مواجه می باشد بانك مركزی نباید بی محابا و بدون كنترل اجازه بدهد كه كسری بودجه با استقراض از بانك مركزی و پول پرقدرت پوشش داده شود.
بازار باز در چه صورت منجر به كنترل نقدینگی می شود؟
شقاقی در انتها تصریح كرد كه عملیات بازار باز بانكی برای داشتن نقش موثر در كنترل نقدینگی باید عمق و سامان پیدا كند كه بانك ها در جهت تأمین نیازهای خود به اضافه برداشت از بانك مركزی نروند و برای این امر، به سمت انتشار اوراق و تأمین نیازهایشان از راه مكانیسم اوراق حركت كنند كه این امر، به شفافیت نظام بانكی كمك می نماید و مانع رشد نقدینگی می شود.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، نظام پولی و بانكی به علت نقش تعیین كننده در سیاست های پولی و اعتباری و بعنوان یك قدرت اقتصادی مهم در اختیار دولت، می تواند با اتخاذ سیاست های مناسب و هماهنگ با اهداف كلان اقتصادی و بكار بردن ابزارهای كنترل، نقدینگی را به سمت فعالیتهای مولد اقتصادی هدایت كند و با افزایش ثبات اقتصادی زمینه را برای شكل گیری سرمایه گذاری، اشتغال، تولید و... فراهم آورد.
در این میان جدیدترین اطلاعات انتشار یافته از جانب بانك مركزی، نشان گر این است كه حجم نقدینگی در آذر ماه سالجاری معادل ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال است كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸.۲ درصد افزایش داشته است.
افزایش ۴۸.۶ درصدی حجم پول در آذر امسال
همچنین، حجم پول در این دوره معادل ۳۶۳ هزار و ۴.۸ میلیارد ریال بوده كه ۴۸.۶ درصد نسبت به آذر ماه سال قبل افزایش داشته و حجم شبه پول هم با ۲۴.۹ درصد رشد، معادل ۱۸۹ هزار و ۸۸.۳ میلیارد ریال است.
علاوه بر این، به تازگی رئیس كل بانك مركزی درباره رشد نقدینگی توضیحاتی عرضه كرده است كه طبق گفته او، آمار به صورت غیر رسمی نشان دهنده ۲۸ درصد رشد نقدینگی بوده و معادل ۲۵ درصد هم نسبت به میانگین ۵۰ سال قبل رشد داشته است.
دلیل افزایش رشد نقدینگی از زبان همتی
این مقام مسئول ضمن اشاره به اینكه رشد نقدینگی خوب نیست و باید آنرا كنترل نماییم، گفته كه سه درصدی كه سال جاری نسبت به میانگین بیشتر شده، نشان دهنده این است كه ذخایر ارزی خالص ما افزایش یافته است. بانك مركزی چند میلیارد دلار ارز برای رشد ذخایر خریداری نموده كه این مورد سبب شده رشد نقدینگی از میانگین ۵۰ ساله بیشتر شود. البته رشد ۲۸ درصدی نقدینگی، ركورد جدید نیست و در طول سال های گذشته رشد نقدینگی از این میزان هم بیشتر بوده است.
منبع:

1398/12/11
13:51:07
5.0 از 5 امتیاز
3765
تگهای خبر: ابزار , ارز , اشتغال , بازار
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات