مركز آمار اعلام كرد

كاهش تعداد كارگاه های صنعتی و كاركنان آنها

كاهش تعداد كارگاه های صنعتی و كاركنان آنها به گزارش ساسان گستر مركز آمار از كاهش فعالیت كارگاه های صنعتی و كاركنان آن در سال ۱۳۹۶ اطلاع داد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مركز آمار ایران در سال ۱۳۹۷ چهل و پنجمین دوره آمارگیری از كارگاه های صنعتی ۱۰ نفر كاركن و بیش تر را به منظور شناخت ساختار صنعتی كشور، فراهم آوردن زمینه اطلاعاتی مناسب برای برنامه ریزی های توسعه صنعتی، اتخاذ سیاست های اقتصادی صحیح و ارزیابی نتایج اجرای برنامه ها، با رفتن به ۲۴ هزار و ۴۵۲ كارگاه صنعتی در سراسر كشور اجرا كرده است.
این طرح از سال ۱۳۵۱ به صورت سالانه به جز سال های ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ در سراسر كشور اجرا شده است.
نتایج طرح آمارگیری از كارگاه های صنعتی ۱۰ نفر كاركن و بیشتر در سال ۱۳۹۶ نشان می دهد، ۳۰ هزار و ۳۳۲ كارگاه صنعتی با ۱۰ نفر كاركن و بیشتر در كشور به فعالیت صنعتی اشتغال داشته اند كه نسبت به سال قبل ۳، ۱ درصد (۹۷۷ كارگاه) كاهش داشته است.
از این تعداد كارگاه صنعتی فعال در سال ۱۳۹۶ معادل ۲۴ هزار و ۱۶۱ كارگاه (۷۹، ۷ درصد) در طبقه ۴۹ - ۱۰ نفر كاركن و ۶۱۷۱ كارگاه (۲۰.۳ درصد) در طبقه ۵۰ نفركاركن و بیشتر قرار دارند.
تعداد كارگاه های صنعتی ۴۹ - ۱۰ نفركاركن فعال در سال ۱۳۹۶ معادل ۳، ۳ درصد و كارگاه های صنعتی ۵۰ نفر كاركن و بیشتر فعال ۲.۵ درصد نسبت به سال ۱۳۹۵ كاهش داشته است.
بر مبنای نتایج این طرح، تعداد كارگاه های غیر فعال صنعتی ۱۰ نفر كاركن و بیشتر در سال ۱۳۹۶ برابر با ۴۰۳۵ و در سال ۱۳۹۵ برابر با ۳۰۷۹ كارگاه بوده است.
درصد كارگاه های غیر فعال صنعتی در سال ۱۳۹۶ برابر با ۱۰، ۸ درصد بوده است كه ۲.۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.
تعداد كارگاه های صنعتی فعال كه در سال ۱۳۹۵ دارای ۱۰ نفر كاركن و بیشتر بوده اند و در سال ۱۳۹۶ تعداد كاركنان آنها به زیر ۱۰ نفر كاركن كاهش یافته است برابر با ۲۹۲۹ كارگاه و در سال ۱۳۹۵ برابر با ۳۰۴۳ كارگاه بوده است.
درصد كارگاه های فعال صنعتی زیر ۱۰ نفر كاركن شده در سال ۱۳۹۶ برابر با ۷، ۹ و در سال ۱۳۹۵ برابر با ۸.۱ بوده است.
برپایه نتایج این طرح در سال ۱۳۹۶ تعداد كاركنان كارگاه های صنعتی ۱۰ نفر كاركن و بیشتر كشور یك میلیون و ۷۷۸ هزار و ۱۳ نفر بوده است كه نسبت به سال قبل ۰، ۶ درصد كاهش (۱۰، ۶۳۸ نفر) نشان داده است. از این تعداد ۴۸۸ هزار و ۵۷۰ نفر (۲۷.۴ درصد) مربوط به كارگاه های صنعتی فعال ۴۹-۱۰ نفركاركن و یك میلیون و ۲۸۹ هزار و ۴۴۳ نفر (۷۲.۵ درصد) مربوط به كارگاه های صنعتی فعال ۵۰ نفركاركن و بیشتر است.
كارگاه های صنعتی ۱۰ نفر كاركن و بیش تركشور در سال ۱۳۹۶ ارزش افزوده ای برابر با یك میلیون و۹۶۱ هزار و ۷۳۵ میلیارد ریال بوجود آورده اند كه نسبت به سال قبل ۲۴، ۶ درصد افزایش نشان داده است. از این رقم ۲۷۴ هزار و ۵۹۶ میلیارد ریال (با سهم ۱۴.۰ درصد) مربوط به كارگاه های ۱۰ تا ۴۹ نفر كاركن و یك میلیون و ۶۸۷ هزار و ۱۳۹ میلیارد ریال (با سهم ۸۶.۰ درصد) مربوط به كارگاه های ۵۰ نفر كاركن و بیشتر است.
كارگاه های صنعتی ۱۰ نفر كاركن و بیش تر كشور در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۵۷ هزار و ۳۳۶ میلیارد ریال سرمایه گزاری نموده اند كه نسبت به سال قبل ۹، ۶ درصد افزایش نشان داده است.
از این رقم ۴۰ هزار و ۶۲۱ میلیارد ریال (با سهم ۱۵.۸ درصد) مربوط به كارگاه های ۴۹-۱۰ نفركاركن و ۲۱۶ هزار و ۷۱۵ میلیارد ریال ( با سهم ۸۴.۲ درصد) مربوط به كارگاه های ۵۰ نفر كاركن و بیشتر است.1398/12/21
14:48:06
5.0 از 5 امتیاز
3535
تگهای خبر: ارز , اشتغال , سیاست
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات