راهبردهای وزارت جهاد برای افزایش بهره وری آب در بخش كشاورزی

راهبردهای وزارت جهاد برای افزایش بهره وری آب در بخش كشاورزی به گزارش ساسان گستر سرپرست وزارت جهاد كشاورزی به مناسبت ۲۲ مارس (۳ فروردین) كه از جانب سازمان ملل متحد روز جهانی آب نامگذاری شده است، پیامی صادر كرد.به گزارش ساسان گستر به نقل از وزارت جهادكشاورزی، عباس كشاورز، سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در این پیام با اشاره به نامگذاری سال جاری روز جهانی «آب و تغییر اقلیم» آورده است: اهمیت آب یك مساله جهانی است و متعلق به یك كشور و منطقه نیست. تمامی كشورهای دنیا حتی آنهایی كه در مناطق پر باران زندگی می كنند برای افزایش بهره وری منابع آب به جهت هزینه های استحصال و ارزش آب، نیازمند برنامه و راهبرد هستند.
ایران در یك اقلیم خشك و نیمه خشك قرار دارد و این محدودیت سبب شده كه گذشتگان این سرزمین هم قدر و ارزش آب را بخصوص در مناطق كویری كشور دانسته و راهكارهای متفاوتی برای زیست و كنار آمدن با كم آبی از راه صرفه جویی و بهره وری بیشتر آب، توجه داشته اند.
از سویی با عنایت به این كه بخش اعظم آب چه در كشور ما و چه در همه جای دنیا به كشاورزی و تأمین غذای مردم اختصاص می یابد، افزایش بهره وری از این منابع با استفاده از روش های نوین آبیاری، كشت گیاهان با تقاضای آب كمتر و با اصلاح الگو و ترویج روش هایی نظیر معرفی گیاهان كم آب بر، استفاده بیشتر از آب های سبز و خاكستری، روش های بهزارعی، خاك ورزی و بسیاری روش های دیگر نظیر توسعه كشت گلخانه ای و كشاورزی حفاظتی همواره از سیاست های اصلی وزارت جهاد كشاورزی برای كشت محصولات بوده است.
اجرای پروژه ۵۵۰ هزار هكتاری احیای اراضی كشاورزی در استان های خوزستان و ایلام، عملیات انتقال آب با لوله در سطح ۴۶ هزار هكتار از اراضی دشت سیستان، اجرای شبكه های سه و چهار انتقال آب در پایین دست سدهای كشور به مزارع همچون پروژه های شاخص آبی و خاكی وزارت جهاد كشاورزی است كه در جهت افزایش بهره وری آب در بخش كشاورزی در حال انجام می باشد. تجهیز حدود ۲.۵ میلیون هكتار از اراضی كشاورزی به سیستم های نوین آبیاری، توسعه گلخانه ها در سطح ۱۷ هزار و ۵۰۰ هكتار، اجرای الگوی كشت، كاهش تولید محصولات آب بر و انتقال كشت خیلی از محصولات تابستانه به پاییز از دیگر اقدامات قابل ذكر در این راستا است.


1399/01/04
21:03:01
5.0 از 5 امتیاز
3410
تگهای خبر: ارز , تولید , سیاست , محصولات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات