افت نامحسوس دلار در معاملات پنجشنبه

افت نامحسوس دلار در معاملات پنجشنبه ساسان گستر: دلار در معاملات امروز ریزش كمی داشت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، در جریان معاملات پنجشنبه، بعضی از ارزهای مختلف در مقابل دلار در موقعیت صعودی قرار گرفتند و دلار به عقب رانده شد. حدودا تمام اروپا در نتیجه گسترش شیوع ویروس كرونا به حال تعطیلی درآمده كه وضعیت در ایتالیا، هشتمین اقتصاد بزرگ جهان و اسپانیا، پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا از همه وخیم تر است. دولت ایتالیا قرنطینه سراسری را به مدت چهار ماه دیگر تمدید و از جریمه ۳۰۰۰ دلاری خاطیان آگاهی داده است. اسپانیا از كشورهای عضو ناتو درخواست كمك كرده است.
در فرانسه نیز دولت از تمدید قرنطینه سراسری و جریمه سنگین ناقضان قرنطینه آگاهی داد. در آمریكا، دولت این كشور از در نظر گرفتن یك بسته حمایتی دو تریلیون دلاری و اهدای ۳۰۰۰ دلار به هر خانواده آگاهی داده است. فدرال رزرو كه پیش تر نرخ بهره را در اقدامی بی سابقه یك درصد كاهش داده و به محدوده ۰.۲۵ درصدی تا صفر درصدی رسانده بود، از آغاز عملیات جدید خرید اوراق قرضه به میزان نامحدود آگاهی داد. خیلی از بانكهای مركزی دیگر نیز در سراسر جهان دست به اقدام مشابه زده اند.
حالا در سراسر آمریكا وضعیت فوق العاده اعلام شده و فرماندار كالیفرنیا از احتمال بیكاری موقت یك میلیون نفر آگاهی داده است. فرماندار ایالت واشنگتن نیز از مردم خواسته است تا در خانه بمانند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا كه پیش تر نسبت به بازگشایی اقتصاد این كشور تا عید پاك ابراز امیدواری كرده بود، با مخالفت های گسترده فرمانداران محلی از موضع قبلی خود عقب نشینی كرده است. بعد از گفت وگوی روسای جمهور آمریكا و چین جهت بررسی راه های همكاری مشترك مقابله با كرونا، اولین هواپیمای حامل كمك های پزشكی چین به آمریكا راهی این كشور شد.
تابحال بیش از ۹۳۸ هزار و ۳۷۰ مورد مبتلاشدن به كرونا گزارش شده است كه در این بین ۴۷ هزار و ۲۸۶ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان كشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به ایتالیا با ۱۳ هزار و ۱۵۵ نفر، اسپانیا با ۹۳۸۷ نفر، آمریكا با ۵۱۱۲ نفر، فرانسه با ۴۰۳۲ نفر و چین با ۳۳۱۸ نفر بوده است.
تحلیل گران بانك استاندارد چارترد در گزارشی نوشتند: رفتار بازارها بجای تمركز سنتی بر روی بازدهی دارایی ها حالا متوجه توزیع ریسك شده است و این مساله ممكنست در صورت وخیم تر شدن شرایط، كار را برای دلار برای حفظ موضع خود در مقابل ارزهای امن دشوار سازد.
رقابت های انتخاباتی درون حزبی آمریكا حالا به ایستگاه هشتم رسید و انتخابات درون حزبی دموكرات ها در ایالت های آریزونا، فلوریدا و ایلینویز انجام شد كه طی آن جو بایدن در هر سه ایالت به پیروزی رسید.
حالا جو بایدن در صدر سه نامزد باقیمانده دموكرات از حیث آرای متعهد قرار دارد. به سبب كرونا انتخابات در ایالت های آلاسكا، وایومینگ كنسل شد و هاوایی مقصد بعدی انتخابات درون حزبی خواهند بود.
انتخابات ریاست جمهوری آمریكا در ماه نوامبر امسال انجام خواهد شد. نامزدی دونالد ترامپ از حزب جمهوری خواه قطعی شده است.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ریزش ۰.۱۵ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۹.۰۱ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانك سوئیس معادل ۱.۰۳۴ دلار اعلام گردید.
در اروپا خیلی از كشورها به حالت قرنطینه درآمده اند و نخست وزیر انگلیس با ابراز نارضایتی از رفتار شهروندان برای نادیده گرفتن هشدارها در این كشور، قرنطینه سراسری اعلام و تجمع بیش از دو نفر را ممنوع اعلام نمود. اسپانیا یك بسته ۲۰۰ میلیارد یورویی و آلمان یك بسته ۷۵۰ میلیارد یورویی را برای پشتیبانی از اقتصاد خود در نظر گرفته اند.
در شرایطی كه كشورهای اروپایی به شدت درگیر مقابله با كرونا هستند بنظر می رسد رسیدن به توافقی بر سر برگزیت بین انگلیس و اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری بعید است خصوصاً آن كه انگلیس كماكان بر موضع خود در دستیابی به یك توافق تجاری با اتحادیه اروپا مشابه كانادا اصرار دارد اما طرف اروپایی چندان مایل به انجام چنین كاری نیست. از طرف دیگر نیز برخی منابع خبری گزارش داده اند بوریس جانسون با تمدید مهلت مذاكرات برگزیت مخالفت كرده است.
حالا خیلی از كشورهای آسیایی در حال بررسی گزینه های موجود برای تقویت رشد اقتصادی خود هستند. بر طبق برخی گزارشات، به دنبال رشد منفی هفت درصدی اقتصاد ژاپن در سه ماهه پایانی سال قبل، حالا دولت و بانك مركزی این كشور در حال رایزنی با یكدیگر برای اتخاذ سیاست های محرك بیشتر هستند. نخست وزیر استرالیا نیز از آماده شدن یك بسته جدید برای تقویت رشد اقتصادی آگاهی داده است. نیوزلند نیز با بیان اقدامات حمایتی جدید اعلام نمود كشور را قرنطینه می كند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با صعود ۰.۵۱ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۴۲ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۵ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در كانال ۱.۰۹ به ۱.۰۹۲ دلار رسید. همین طور نرخ برابری هر دلار آمریكا معادل ۱.۴۱۱ دلار كانادا اعلام گردید. در مقابل همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۴۲۹ دلار سنگاپور مبادله شد.
در چین فعالیت ها در خیلی از مناطق مهم نظیر پكن، شانگهای و گوانگجو از سر گرفته شده است. در ووهان، كانون اولیه شیوع ویروس كرونا نیز بخش زیادی از كاركنان با رعایت نكات بهداشتی به سر كار خود بازگشته اند. حدودا از یك هفته پیش تابحال مورد جدیدی از مبتلاشدن به كووید ۱۹ در این شهر ثبت نشده است.
توهورو ساسایی، مدیر مركز تحقیقات بازار ژاپن در بانك پی مورگان اظهار داشت: احیانا در روزها و هفته های آینده شاهد ارائه آمارهای عجیبی از نرخ بیكاری خواهیم بود كه هضم آن برای بازارها دشوار خواهد بود. اگر وضعیت بدتر شود به نفع دلار تمام خواهد شد.
در نهایت برگزاری رقابت های المپیك به سبب كرونا به تعویق افتاد و كمیته جهانی المپیك اعلام نمود تاریخ جدید برگزاری رقابت ها به تابستان ۲۰۲۱ موكول شده است. وزیر اقتصاد ژاپن با اعلان اینكه تعویق المپیك موجب محرومیت ژاپن از میلیاردها دلار درآمد در زمانی حیاتی خواهد شد گفته كه چاره دیگری وجود نداشته است.
پیش تر شماری از كشورهای جهان همچون كانادا خواستار به تعویق افتادن برگزاری این رقابت ها شده و تهدید كرده بودند در صورت اصرار توكیو به برگزاری مسابقات، ورزشكاران خودرا اعزام نخواهند كرد.
یوكیو ایشیزوكی، استراتژیست بازار ارز در موسسه ایوا سكیوریتیز اظهار داشت: نمی دانیم دولت ها چه اقدامات حمایتی دیگری را انجام خواهند داد اما معامله گران چشم به راه كارهای بیشتری هستند. دلار كماكان رهبر بازار ارز است و نوسانات آن به خوبی نشان دهنده اضطراب معامله گران است.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۳ درصد كاهش به ۱۰۷.۲۶۶ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریكا به ازای ۱.۶۳۷ دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۹۷ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/01/15
12:55:39
5.0 از 5 امتیاز
3108
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات