معاون سازمان بورس اعلام كرد:

معاملات بورسی بر روی تخته سیاه، بورس ایران چطور متولد شد؟

معاملات بورسی بر روی تخته سیاه، بورس ایران چطور متولد شد؟ ساسان گستر: معاون سازمان بورس با اشاره به اینكه معاملات دربورس ایران ابتدا از انجام معامله با گچ و بر روی تخته سیاه انجام می شده است، اظهار داشت: معاملات تنها در ایام یكشنبه انجام می شده است.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، علی سعیدی در نشست خبری خود با خبرنگاران، با اشاره به پنجاه سالگی بورس، از انجام نخستین معامله بازار سرمایه ایران در پانزدهم بهمن ۱۳۴۶ اطلاع داد و اظهار داشت: هدف اصلی از برگزاری رویداد بزرگداشت پنجاهمین سالگرد تاسیس بورس در ایران، بزرگداشت گذشتگان و موسسان بازار سرمایه است.
معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، بازار سرمایه را بك سرمایه ملی دانست و اضافه كرد: نخستین باری كه مبحث تولید بورس در مجلس مطرح می شود، در سال۱۳۱۲ بوده است؛ این در شرایطی است كه ایران در حوزه برنامه ریزی در منطقه پیشرو بوده ایم و از سال ۱۳۲۸ قانون هفت ساله برنامه در كشور وجود دارد؛ ضمن اینكه نظام بازار سرمایه هم وجود داشته است.
وی با اشاره به اینكه نخستین معاملات بورس بر روی تخته سیاه و با گچ نوشته و انجام شده است، اظهار داشت: همه كارگزاران دور میز معاملاتی از ساعت ۹ تا ۱۰ بامداد می نشستند و سفارش را تبادل می كردند و ساعت ۱۰ تا ۱۱ موقت تعطیلی صورت می گرفت و بعد از آن از یازده مجدد تا دوازده و فقط در ایام یكشنبه معاملات انجام می شده است.
وی ادامه داد: تجربیات زیادی اكنون منجر به شكل گیری نهادهای سرمایه گذاری و ابزارهای متنوع بورسی شده است، این در شرایطی است كه بازار سرمایه ایران شفاف است و تا حد زیادی پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یك منبع اصلی تامین مالی در اقتصاد كشور دارد.
معاون سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه كرد: تخصص در بازار سرمایه امروز در جنبه های مختلف وجود دارد و این یك نقطه تمایز برای ایران است.
البته برخی محدودیت های بین المللی سبب شده تا بورس ایران در بعضی موارد با كندی پیشرفت كند؛ البته اكنون سرمایه گذاران خارجی در بورس ایران وجود دارد و البته نهادهای مالی بین المللی هم در ایران دفاتری را دایر كرده اند كه به نظر می رسد پنجاه سال آینده بورس بسیار روشن خواهد بود و بازار سرمایه در كشور به لحاظ استفاده از تكنولوژی های مدرن بسیار پیشرو خواهد بود.
سعیدی از احتمال حضور رییس جمهور در مراسم پنجاه سالگی بازار سرمایه اطلاع داد و اظهار داشت: البته به تناسب وضعیت اجتماعی و سیاسی كشور حضور رییس جمهور قطعی می شود؛ البته مقرر است كه سكه ۵۰۰۰ ریالی بورس هم ضرب خواهد شد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد حجم اولیه بازار بورس در سال ۴۶ تا ۵۷معادل پانزده میلیارد تومان كه هفت میلیارد اوراق قرضه و هشت میلیارد تومان معاملات سهام بوده است. عاملات دلار زیاد نبوده است اما در كتاب بازار سرمایه كه انتشار یافته است، همه امار و ارقام و اندازه بورس به دلار نوشته شده تا بتوان محاسبات روز را هم انجام داد.
سعیدی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر اظهار داشت: امروز ایران چهار بورس دارد كه نهاد ناظر هم جدا شده است و ازاین رو سپرده گذاری اوراق بهادار را داریم. ما در نظام تسویه به دنبال ارتقای جایگاه هستیم و ازاین رو جهش خوبی را خواهیم داشت و ساعات معاملاتی از نه تا چهار ادامه یابد.
وی تصریح كرد: به دنبال این هستیم كه بعد از معاملات را بتوانیم گسترش داده و باید به سمتی برویم كه اختیار معامله با قیمت های مختلف صورت گیرد.
سعیدی در مورد اولویت های مردم در مورد خرید سهام به جای ورود به بازار ارز و طلا اظهار داشت: ما خیلی علاقمند به خرید سهام از جانب مردم نیستیم و ازاین رو عموم مردم باید حضور غیرمستقیم در بازار بورس داشته باشند؛ این در شرایطی است كه در دو ماه اخیر صدور واحدهای سرمایه گذاری با استفاده از شعب ممنوع شده بود؛ ازاین رو ما سپرده گذاران صندوق های بانكی را متعلق به خود می دانیم. وی اضافه كرد: با استفاده از پلتفرم های صندوق های سرمایه گذاری با دو میلیون نفر ارتباط داریم و ازاین رو هدف ما هم همین بود؛ البته صندوق ها پول آگاه را وارد بورس می كنند و ازاین رو مردم عادی درگیر هیجانات بورسی نمی شوند. معاون بورس با اشاره به اینكه بازار بدهی با بازیگری فعال صندوق های سهام صورت می گیرد اظهار داشت: مردم اگر مقرر است كه سهم بخرند حتما با استفاده از صندوق ها بخرند.

1396/11/03
13:36:15
5.0 از 5 امتیاز
4287
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات