روند ریزشی لیر تركیه تشدید شد

روند ریزشی لیر تركیه تشدید شد ساسان گستر: دلار به یك قدمی شكستن محدوده روانی مهم هفت لیر رسید.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، همانطور که انتظار می رفت بانک مرکزی ترکیه در نشست خود تصمیم گرفت تا نرخ بهره را با یک درصد کاهش به ۸.۷۵ درصد برساند. کمیته پولی بانک مرکزی در اطلاعیه ای به مناسبت هشتمین کاهش متوالی نرخ بهره در یک سال اخیر اعلام نمود که این بانک از تمامی ابزارهای موجود خود برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد ترکیه در مقابل نتایج ویروس کرونا استفاده خواهدنمود.
این تصمیم بانک مرکزی موجب رقم خوردن روز تلخ دیگری برای لیر شد تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود از اوت ۲۰۱۸ رسید. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۷۵ درصد صعود به ۶.۹۶۶ لیر رسید تا بدین سان کاهش ارزش لیر در مقابل دلار طی سه ماه نخست امسال از ۱۰ درصد فراتر رود و دلار به یک قدمی شکستن مرز روانی مهم هفت لیر برسد.
ترکیه حالا بیشترین شمار مبتلایان به کرونا در خاورمیانه را دارد و ۲۴۹۱ نفر نیز جان خودرا بر اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ از دست داده اند.
با افزایش سرعت شیوع ویروس کرونا در ترکیه. محدودیت های تردد در بعضی شهرهای ترکیه تمدید شده و وضعیت در استانبول که قطب اصلی مالی ترکیه بشمار می رود از همه وخیم تر است.
به دنبال برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی ترکیه و روی کارآمدن تیم جدید، چرخه کاهش نرخ بهره در ترکیه شروع شده است. اظهارات مقام ترک درباب لزوم کاهش نرخ بهره و تورم در شرایطی بیان می شود که صندوق بین المللی پول به ترکیه درباب مخاطرات کاهش بیش از اندازه سریع نرخ بهره آگهی داده بود. این نهاد به مقامات ترک سفارش کرده است بجای تاکید بر کاهش سریع نرخ بهره، بر روی کاهش تدریجی و با دوام نرخ بهره و تورم تمرکز کنند چونکه کاهش سریع نرخ ها می تواند موجب افزایش لطمه پذیری اقتصاد در مقابل بحران های پیش رو باشد.
ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تابحال ۴۲ درصد در مقابل اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در مقابل دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۷.۵۰۵ لیر و هر پوند معادل ۸.۵۹۲ لیر اعلام گردید.1399/02/05
20:52:29
5.0 از 5 امتیاز
2823
تگهای خبر: آمریكا , ابزار , ارز , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات