رئیس بانك مركزی عنوان كرد:

لزوم واگذاری سهام شركت های وابسته به بانك ها در بورس

لزوم واگذاری سهام شركت های وابسته به بانك ها در بورس به گزارش ساسان گستر رئیس كل بانك مركزی در یادداشتی به تشریح موضوعات وام بنگاه های صدمه دیده از كرونا، لزوم واگذاری سهام شركت های وابسته به بانك ها در بورس و انتشار اوراق بدهی پرداخت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در این یادداشت به سه نکته زیر درباره شرایط کنونی اشاره کرده است:
"در اجرای تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا، سیستم بانکی تابحال بیش از ۱۹.۳ هزار میلیارد تومان وام قرض الحسنه به خانوارهای یارانه بگیر پرداخت کرده و درحال تدارک منابع لازم جهت اجرای مرحله دوم طرح و پرداخت تسهیلات ۱۲ درصدی به بنگاه ها و واحدهای لطمه دیده از کرونا هستیم.
باتوجه به اقبال مردم به حضور در بازار سرمایه، عرضه سهام شرکتهای دولتی و بانک ها و تکمیل سهام شناور شرکت های بورسی از لزوم های ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و عمق بخشیدن به بازار سرمایه است. در امتداد اجرای چارچوب قانونی کاهش بنگاهداری بانک ها، بخشنامه ای را درباب لزوم واگذاری سهام شرکت های وابسته به بانک ها در بورس صادر کردم. نحوه اقدام و عملکرد بانک ها، شاخص مهم ارزیابی عملکرد مدیران بانک ها در همراهی با سیاست های اقتصادی دولت می باشد.
درباب کسری بودجه دولت، ناشی از سقوط شدید قیمت نفت و فرآورده های نفتی، برای چندمین بار تاکید میکنم در شرایط حاضر اقتصادی، انتشار اوراق بدهی روش مناسب تری برای تامین کسری و نیز جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه و تورم است. بانک مرکزی آماده استفاده گسترده از عملیات بازار باز، برای کمک به دولت و رشد اقتصادکشور است.
دولت با انتشار اوراق بدهی، نه فقط می تواند نیازهای خودرا پوشش دهد، بلکه به تعمیق بازار بدهی و اصلاح ترازنامه بانک ها نیز کمک کرده و ابزار کنترل بهتر تورم را در اختیار بانک مرکزی قرار می دهد. سطح پایین بدهی های دولت نسبت به استاندارهای دنیا، و روند آتی نرخ سود حقیقی و رشد اقتصادی، افق مناسبی در پیش روی دولت جهت استفاده از این ابزار قرار داده است".1399/02/12
23:41:12
5.0 از 5 امتیاز
2681
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات