تداوم روند ریزشی بورس های اروپا و آمریكا

تداوم روند ریزشی بورس های اروپا و آمریكا به گزارش ساسان گستر شاخصهای بورسی در اروپا و آمریكا باردیگر ریزش كردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از آسوشیتد پرس، در شرایطی که ویروس کرونا روز به روز در سطح جهان پیشروی می کند و شمار مبتلایان و قربانیان در جهان کماکان رو به افزایش است، تلاش ها برای یافتن واکسن کرونا بیش از پیش شدت گرفته است. دانشگاه آکسفورد از موفقیت آمیز بودن نتایج آزمایش واکسن خود روی میمون ها آگاهی داده و تولید دوز بالای دارویی که در بیمارستان شهر شیکاگو سبب بهبودی شمار بالایی از بیماران در مراحل نهایی قرار دارد.
از طرف دیگر انتشار صورت سود و زیان شرکت های بزرگ بورسی در سه ماهه نخست سال نشان داد که خیلی از این شرکت ها به سبب کاهش شدید تقاضای مصرفی بعد از شیوع ویروس کرونا با کاهش محسوس در درآمد خود مواجه گشته اند. هم چنین غول های نفتی نیز با سقوط قیمت نفت با بحران مالی کم سابقه ای روبرو شده اند.
در آسیا پیش بینی می شود رشد اقتصادی کشورها برای اولین بار در طول ۶۰ سال اخیر وارد محدوده منفی شود. در کره جنوبی نیز بعد از آن که رشد اقتصادی این کشور در سه ماهه منتهی به مارس به منفی ۱.۴ درصد رسید، مون جا این، رئیس جمهور کره جنوبی از ضرورت مواجهه با بدتر شدن نتایج شیوع ویروس کرونا بر روی اقتصاد سخن گفته است.
روند بازگشایی تدریجی بخش های مختلف اقتصادی در کشورهای جهان کماکان ادامه دارد: در کانادا بعضی از ایالتها محدودیتها را کاهش داده اند، در استرالیا اماکن توریستی نیز به روی مردم باز شده است، در آلمان و چین دانش آموزان و دانشجویان در بعضی مناطق بر سر کلاس های خود حاضر شده اند و در نیوزلند نیز نخست وزیر این کشور از پیروزی بر کرونا آگاهی داده است. با این وجود سازمان بهداشت جهانی از کشورها خواسته است تا بمنظور جلوگیری از شیوع موج دوم پاندمی کرونا در جهان از شتاب بیش از اندازه در بازگشایی بخش های مختلف اقتصادی اجتناب کنند.
دیوید لیون، تحلیل گر بازارهای مالی در بانک " جی پی مورگان" اظهار داشت: شاخصها وضعیت بهتری در مقایسه با ماه قبل دارند و دلیل آن نیز امیدوارتر بودن معامله گران نسبت به بازگشت سریع شرایط به حالت قبل است، با این وجود احیانا شاهد یک روند بازیابی طولانی و آهسته خواهیم بود.
اما هنوز چالش های زیادی به قوت خود باقی مانده است و همه چیز هم رویایی نیست؛ تداوم بسته نگه داشته شدن واحدهای اقتصادی در سراسر جهان سبب شده است تا شرکت های بزرگ از بانک ها و خودروسازها گرفته تا شرکت های هواپیمایی زیان های سنگینی را در صورت سود و زیان سه ماهه نخست امسال خود اعلام کنند و خیلی از کسب و کارهای کوچک و متوسط نیز با خطر ورشکستگی و اخراج نیروهایشان مواجهند.
در آمریکا، رشد اقتصادی پس ۲۳ فصل متوالی سرانجام منفی شد تا جایی که در سه ماهه نخست امسال، بزرگ ترین اقتصاد جهان ۴.۸ درصد کوچک شده که این رقم بیشتر از پیش بینی های قبلی و بدترین عملکرد فصلی اقتصاد آمریکا از زمان رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ تابحال شمرده می شود. جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا در واکنش به این اتفاق کم سابقه گفته است که فدرال رزرو هر کاری از دستش برآید انجام خواهد داد تا شرایط به حالت قبلی بازگردد. وی با اعلان اینکه نرخ بهره در سطح کنونی حفظ خواهد شد، نسبت به بازگشت اقتصاد به سطحی از ثبات اولیه در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرده است.
میشل هیوسون، کارشناس ارشد بازار در موسسه "سی ام سی کپیتال مارکتس" اظهار داشت: به نسبت هفته های قبل فضای روانی معاملات خیلی بهتر شده است و شاهدیم که روند صعودی شیوع بیماری در آسیا، اروپا و آمریکا کند و حتی در بعضی از مناطق متوقف شده است. حالا می توان امیدوار بود که با حمایت های بیشتر بانکهای مرکزی، شاخص ها کم کم آغاز به ایستادن کنند.
رشد اقتصادی در خیلی از مناطق وارد محدوده منفی شده است تا جایی که در سه ماهه نخست امسال، بدترین عملکرد فصلی تاریخ بلژیک و اسپانیا به ثبت رسید و در فرانسه، اقتصاد این کشور در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ به میزان ۵.۸ درصد کوچکتر شده است که این رشد، ضعیف ترین رشد اقتصادی فرانسه از زمان جنگ جهانی دوم شمرده می شود. این برای دومین فصل متوالی است که اقتصاد فرانسه کار خودرا با ثبت رشد منفی به انتها می رساند. در آلمان نیز تا اختتام ماه مارس، متوسط نرخ بیکاری در بزرگ ترین اقتصاد اروپا به ۳.۵ درصد رسید که در مقایسه با ماه ۰.۳ درصد افزایش یافته است.
در سه ماهه نخست امسال اقتصاد ایتالیا ۴.۷ درصد کوچک شده است تا دومین رشد منفی فصلی متوالی بعد از رشد منفی ۰.۳ درصدی فصل قبل و بدترین عملکرد فصلی تاریخ معاصر این کشور رقم بخورد. بر اساس سالانه نیز رشد اقتصادی ایتالیا در ۱۲ ماه منتهی به مارس، منفی ۴.۸ درصد اندازه گیری شده است.
تابحال بیش از سه میلیون و ۴۰۱ هزار و ۳۱۸ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۲۳۹ هزار و ۶۱۴ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۵ هزار و ۷۷۶ نفر، ایتالیا با ۲۸ هزار و ۲۳۶ نفر، انگلیس با ۲۷ هزار و ۵۱۰ نفر، اسپانیا با ۲۴ هزار و ۸۲۴ نفر وفرانسه با ۲۴ هزار و ۵۹۴ نفر بوده است.
جورج روزناک، کارشناس سرمایه گذاری در بانک ولز فارگو اظهار داشت: به صورت کلی نسبت به روند بازار سرمایه در بین مدت خوش بین هستم البته ممکنست شاخص ها در بعضی از مقاطع با ریزش هایی نیز مواجه شوند که به احتمال زیاد موقتی خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها ریزشی بودند تا جایی که هر سه شاخص مهم بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲.۵۶ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۳ هزار و ۷۲۳.۶۹ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۸۱ درصد ریزش تا سطح ۲۸۳۰.۷۱ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افت ۳.۲ درصدی در سطح ۸۶۰۴.۹۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
هر چند دور تازه مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا برای حل و فصل مساله برگزیت شروع شده و مقرر است این مذاکرات ویدیوئی به مدت دست کم سه هفته ادامه یابد، بعضی از منابع آگاه در دولت انگلیس از تداوم اختلاف ها و پیشرفت خیلی کم در مذاکرات آگاهی داده اند.
میشل گوو، وزیر کابینه انگلیس با اعلان اینکه انگلیس مایل به رسیدن به توافق با اتحادیه اروپا بر سر روابط آینده است، این اتحادیه را متهم به نادیده گرفتن حقوق ماهی گیری انگلیس در آب های آزاد بعنوان کشوری مستقل کرده است. وی هم چنین از ارائه چارچوب زمانی برای حصول توافق پرهیز کرد و اظهار داشت: من پیشگو نیستم. فقط می توانم بگویم که پیشرفت هایی داشته ایم.
اگر طرفین تا اختتام امسال به توافقی مشخص نرسند، انگلیس بازار واحد اروپایی را نیز ترک خواهدنمود و روابط تجاری دو طرف کانال مانش تابع مقررات سازمان تجارت جهانی خواهد بود. دو طرف هم چنین تا ماه ژوئن برای رسیدن به چارچوب کلی فرصت دارند و در صورت منقضی شدن این مهلت می توانند با توافق یکدیگر آنرا تمدید کنند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۲.۳۴ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۶۳.۰۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با عقب گرد ۲.۲۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۰ هزار و ۸۶۱.۶۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۲.۱۲ درصدی در سطح ۴۵۷۲.۱۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۸۹ درصد پایین رفت و به ۶۹۲۲.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بهتری داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۲.۸۴ درصدی تا سطح ۱۹ هزار و ۶۱۹.۳۵ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۲۸ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۶۴۳.۵۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۱۸ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۳۹۱۲.۵۸ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۲.۳۹ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۵۲۴۵.۹۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها متفاوت بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱۹.۷۸ درصد صعود به ۱۹.۲۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۱۵ درصدی به ازای ۲۶.۴۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افزایش ۰.۸۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۰۰.۴۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ریزش ۰.۲۳ درصدی به ازای ۱۴.۹۴ دلار مبادله شد.1399/02/13
23:47:59
5.0 از 5 امتیاز
2672
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات