ETF به زبان ساده

ETF به زبان ساده ساسان گستر: این روزها بحث عرضه سهام شركت های دولتی در بورس داغ است. گفته می شود هر ایرانی می تواند با 20 درصد تخفیف سهام دار باشد و برای این منظور كافی است تا زمان تعیین شده، بوسیله یكی از درگاه های حضوری و غیرحضوری اعلام شده، تا سقف دو میلیون تومان برای خرید سهم ها اقدام نماید. اما اینكه این عرضه كه در چارچوب صندوق های ETF صورت می گیرد دقیقا چیست، متقاضیان چه چیزی را چگونه و چرا می خرند، پرسش هایی است كه این گزارش به آنها پاسخ خواهد داد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، وزارت امور اقتصادی و دارایی مدتی پیش طی اطلاعیه ای فراخوان واگذاری (شماره ۱) پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) "واسطه گری مالی یکم" را منتشر نمود. در این اطلاعیه آمده بود که وزارت امور اقتصادی و دارایی بوسیله این واگذاری، به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانکهای ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهدنمود.
به طور کلی مقرر است ۱۶ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانک و دو شرکت بیمه ای مذکور در چارچوب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) با عنوان«واسطه گری مالی یکم» ارائه شود.
برای پذیره نویسی چه باید کرد؟
همچنین در اطلاعیه شماره ۲ این وزارت خانه آمده است که بانکهای ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات و قرض الحسنه مهر ایران، پارسیان و پاسارگاد بعنوان بانکهای منتخب از تاریخ ۱۴ تا ۳۱ اردیبهشت ماه، آماده پذیره نویسی متقاضیان خریداری واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) هستند. در واقع متقاضیان می توانند به صورت غیر حضوری و با مراجعه به درگاه بانکهای مذکور نسبت به پذیره نویسی اقدام نمایند.
همه از تخفیف برخوردارند؟
ویژگی بارز این واگذاری، بهره مندی کلیه ایرانیان از تخفیف ۲۰ درصدی است. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) ۲۰ میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شده است. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد.
پذیره نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) بوسیله کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی و درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب و برای اشخاص فاقد کد بورسی، بوسیله درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب انجام می شود. شروع پذیره نویسی از ۱۴ اردیبهشت و اختتام پذیره نویسی ۳۱ اردیبهشت خواهد بود.
متقاضیان باید توجه داشته باشند که داشتن کد بورسی برای پذیره نویسی الزامی نیست. متقاضیان برای انجام معامله این واحدها که از دو ماه پس از تخصیص امکان پذیر است، می توانند به تدریج طی ماه های آینده و در فرصت مناسب نسبت به ثبت نام در سامانه سجام و دریافت کد بورسی مطابق رویه های شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه اقدام نمایند.
سهم دولت در هرکدام از بانک ها و بیمه ها چقدر است؟
سهم باقی مانده دولت که حالا درحال عرضه است، در بیمه البرز با نماد البرز ۱۷ درصد، در بیمه اتکایی امین با نماد اتکام ۱۱.۴۴ درصد و در هرکدام از بانکهای صادرات با نماد وبصادر، ملت با نماد وبملت و تجارت با نماد وتجارت نیز ۱۷ درصد است.
ریسک صندوق چقدر است؟
باید به این نکته توجه داشت که همه سهم های مذکور در یک صندوق قرار می گیرند و متقاضی سهم صندوق را خریداری می کند. بر این اساس فرد در پنج سهم شریک است. هر یونیت واحد ۱۰ هزار تومان است و ۵۰۰ تومان هم برای بازارگردانی در نظر گرفته شده است.
اینکه پنج سهم در یک سبد قرار می گیرد موجب می شود ریسک صندوق کاهش پیدا کند، برای اینکه ممکنست یک سهم نزولی اما سهم دیگر صعودی باشد.
مدیریت صندوق چه می شود؟
مدیریت صندوق تا یک سال و نیم با دولت می باشد و بعد از آن به مردم واگذار می شود. درواقع عده ای سهام مردم را می خرند و یک درصد ظرفیت هیات مدیره را می سازند.
منبع:

1399/02/20
03:22:13
5.0 از 5 امتیاز
2724
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تجارت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات