ارزش سهام صندوق های ETF اعلام گردید

ارزش سهام صندوق های ETF اعلام گردید به گزارش ساسان گستر معاون وزیر اقتصاد، ارزش روز بانكهای تجارت، صادرات، ملت و بیمه های البرز و اتكایی امین در بورس را اعلام نمود و اظهار داشت: دولت تا آخر برنامه ششم مدیریت این صندوق ها را برعهده دارد و پس از این زمان، هر فردی كه بیشتر از یك دهم درصد از این واحدهای صندوق های ETF را داشته باشد، می تواند در مجمع آنها شركت نماید و حق تصمیم گیری درباره این صندوق ها را دارد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، امروز (سه شنبه) عباس معمارنژاد - معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزیر اقتصاد - در نشستی خبری درباره واگذاری سهام دولت در بانکهای ملت، تجارت و صادرات و بیمه های البرز و اتکایی امین از راه صندوق واسطه گری مالی یکم (ETF ) که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، اظهار نمود: دولت چند روش برای واگذاری سهام زیرمجموعه های خود داشت که یکی از این روش ها واگذاری به شکل بلوکی بود که بر اثر این اتفاق، دولت می توانست با قیمت بالاتری سهام خویش را عرضه نماید اما تعداد کمتری می توانستند در پذیره نویسی این سهام شرکت نمایند.
ویژگی های صندوق های ETF
وی افزود: روش دیگری که برپایه قانون بودجه سالجاری تعیین شده، صندوق های ETF است که نخستین خصوصیت آن این است که همه مردم ایران فارغ از داشتن کد بورسی، محدودیت سنی، شغلی و... می توانند خریدار بالقوه این سهام باشند. با این روش وسعت واگذاری بسیار افزوده می شود.
قیمت سهام بانک ها و بیمه ها در صندوق های ETF
معمارنژاد اضافه کرد: برپایه قانون و مصوبه دولت، متوسط قیمت واحدهای این صندوق ها ۳۰ روز پیش از فراخوان آگهی که روز ۱۳ اردیبهشت بود، از آن ۲۰ درصد تخفیف درنظر گرفته شده است. سهم بانک تجارت در صندوق، قیمت هر سهام آن ۱۰۴ تومان است که روز گذشته قیمت این سهام در بورس ۲۰۶ تومان بوده بانک صادرات معادل ۱۰۷ تومان که روز گذشته در بورس ۲۱۲ بوده و هر یک از سهم بانک ملت معادل ۱۰۴۵ تومان در صندوق است که روز گذشته قیمت آن ۲۰۹۵ بود. بیمه البرز معادل ۷۶۷ تومان قیمت هر سهم آن در صندوق بوده که روز گذشته در بورس ۱۱۶۸ تومان و بیمه اتکایی امین هم ۵۹۳ در صندوق قرار گرفته است. مقایسه این قیمت ها می شود منفعتی که مردم با خریداری این سهام بهره مند خواهند شد.
در ادامه، معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه اجرای این طرح به بودجه کمک می نماید، اظهار داشت: هدف دولت و وزارت اقتصاد از واگذاری سهام این بانک ها منفعت مردم و کسانی است که این سهام را خریداری می کنند و همچنین، مردمی کردن اقتصاد و نفوذ بازار سرمایه در سطح کشور است.
هر یونیت ETF معادل ۱۰ هزار تومان
به قول وی، کل ارزش سهام بانک ها و بیمه های موجود در ETF ها به قیمت روز گذشته معادل ۳۲ هزار میلیارد تومان است ولی ما از مردم حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان پول دریافت می نماییم. دوره پذیره نویسی از ۱۴ تا ۳۱ اردیبهشت ادامه پیدا می کند. هر یونیت این صندوق معادل ۱۰ هزار تومان است و تلفیقی از سهام بانک ملت، صادرات، تجارت، بیمه البرز و اتکایی امین است.
سقف سرمایه گذاری در صندوق معادل ۲ میلیون تومان
معمارنژاد اضافه کرد: سقف سرمایه گذاری مردم در این صندوق ها معادل ۲ میلیون تومان درنظر گرفته شده است که حدودا این دو میلیون به قیمت امروز دو برابر خواهد شد. اگر تعداد پذیره نویسی زیاد باشد، تسهیم به نسبت خواهیم کرد که به نسبت کسانی که در شرکت سهام دارند به نسبت به سهام شان، سود خویش را دریافت خواهند کرد.
وی درباره راه های شرکت در این صندوق ها، اظهار نمود: کسانی که در این زمان کد بورس داشته باشند از راه کارگزاری های خود می توانند سهام خریداری کنند و همینطور می توانند از راه سامانه های مورد نظر در این حوزه هم استفاده کنند. برای پذیره نویسی این صندوق ها نیازی به کد بورسی نیست و از راه درگاه های حضوری و غیرحضوری بانک ها می توانند اقدام نمایند.
معاون وزیر اقتصاد افزود: کف سرمایه گذاری در این صندوق ها ۱۰ هزار تومان و سقف آن دو میلیون تومان است. افراد می توانند به دفعات تا سقف دو میلیون تومان در این صندوق ها سهام خریداری کنند.
وی ادامه داد: بعد از آخر پذیره نویسی اطلاعات از بانک ها را جمع آوری می نماییم و بعد از یک هفته واحدهای تخصیص یافته به هر خریدار را اعلام می نماییم. اگر بیش از اندازه پدیره نویسی شده باشد هم پس از یک هفته معلوم می شود و ما پول مردم را بازمی گردانیم. پس از دو ماه از آخر پذیره نویسی، واحدهای این صندوق ها در بورس قابل معامله است. دو ماه برای کسانی که کد بورسی ندارند، فرصت برای دریافت این کد است.
داشتن حساب برای پذیره نویسی در ETF الزامی نیست
به قول معمارنژاد، داشتن حساب برای تمام متقاضیان این صندوق ها الزامی نیست. این طرح با سهام عدالت فرق می کند، تمام افرادی که دارای کد ملی ایرانی هستند، برای پذیره نویسی این صندوق ها می توانند مشارکت کنند.
وی درباره سود این واحدهای سرمایه گذاری اظهار داشت: سود سهام این بانک ها و بیمه های موجود در این صندوق ها مربوط به سود سالانه خود واحدهاست و افزایش سهام متعلق به واحدهای سرمایه گذاری است. افزایش قیمت این صندوق ها متعلق به دارندگان واحدهای سرمایه گذاری این صندوق است. ما امکان بازارگردانی هم برای این صندوق فراهم نموده ایم که معادل ۱۰۴۳ میلیارد از وجوه این صندوق برای مردم و بازارگردانی و در صورتیکه مردم می خواهند سهام خویش را بفروشند، است و در غیر اینصورت به مدیر این صندوق اختیار داده شده که از این مبلغ سپرده گذاری کند که سود آن متعلق به دارندگان این واحدها است.
ریسک سرمایه گذاری در ETF بسیار پایین است
معمارنژاد اضافه کرد: یکی دیگر از قابلیت های این صندوق ها، ریسک سرمایه گذاری در این صندوق ها بسیار کمتر است. اشخاص حقوقی در این پذیره نویسی نمی توانند مشارکت کنند اما، پس از دو ماه اشخاص حقوقی می توانند سهام این صندوق ها را خریداری کنند.
به قول وی، دولت تا آخر برنامه ششم مدیریت این صندوق ها را برعهده دارد و هر کسی که بیشتر از یک دهم درصد از این واحدهای صندوق داشته باشد می تواند در مجمع شرکت نماید و حق تصمیم گیری دارد.1399/02/23
13:51:26
5.0 از 5 امتیاز
2583
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , تجارت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات