جزئیات و شرایط واردات بدون انتقال ارز اعلام گردید

جزئیات و شرایط واردات بدون انتقال ارز اعلام گردید به گزارش ساسان گستر بانك مركزی توضیحاتی را درباره جزئیات و شرایط طرح مجدد رویه واردات بدون انتقال ارز اعلام نمود.به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بانک مرکزی به دنبال طرح مجدد رویه واردات بدون انتقال ارز توضیحات ضروری زیر را اعلام نمود:

این بانک طی دو سال اخیر در امتداد ساماندهی جریان ارز حاصل از تجارت خارجی کشور و ایجاد شفافیت و توجه جدی به تولید داخل، اقدام به ایجاد بستر و زیرساخت های شفاف در کنار سامانه جامع تجارت کشور کرده است و برمبنای آن، رویه های مشخص برای عرضه ارز حاصل از صادرات باتوجه به شرایط تحریم تعریف و عملیاتی کرده است.

لذا صادرکنندگان می توانند ارز حاصل از صادرات خودرا به روش های زیر به چرخه اقتصاد کشور برگردانند:

۱- ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما بواسطه بانک ها و صرافی های مجاز عرضه کنند.

۲- صادرکنندگان از محل ارز حاصل از صادرات خود نسبت به تأمین نیازهای واردات خود اقدام نمایند.

۳- صادرکنندگان می توانند قسمتی از ارز صادراتی خودرا به واردکنندگان دیگر واگذار کرده و ارز خودرا در اختیار آنها قرار دهند.

۴- صادرکنندگان می توانند قسمتی از درآمد صادراتی خودرا به صورت اسکناس به کشور وارد کرده و به صرافی های مجاز و بانک ها بفروشند.

این گزارش خاطر نشان می کند در تمام روش های مورد اشاره نرخ ارز برمبنای مکانیزم عرضه و تقاضا و به صورت توافقی بین خریدار و فروشنده تعیین و با ثبت در سامانه تعهد صادرکننده به برگشت ارز به چرخه اقتصادی ایفا می شود.

همچنین امکان ثبت وفروش ارز به بانک ها و صرافی های مجاز بابت ورود سرمایه های خارجی، دارای مجوز از سازمان سرمایه گذاری های خارجی وزارت امور اقتصادی ودارایی، هم فراهم گشته است.

در کنار روش های یاد شده که منشا ارز آنها مشخص است بعضی مدعی هستند که دارای ارز با منشا خارج از کشور بوده و تمایل دارند که این ارز را در اختیار واردکنندگان برای واردات کالاهای ثبت سفارش شده طبق اولویت های تجاری و اقتصادی کشور قرار دهند. بانک مرکزی بارها اعلام نموده است که از ورود منابع ارزی بدین طریق هم استقبال می کند اما مشروط به آن که جریان ورود و مصرف ارز و منشا آن کاملا شفاف باشد. بر همین مبنا مجدد اعلام می شود این بانک آماده است در صورتیکه دارندگان ارز با منشا خارجی بتوانند منشا ارز خودرا اعلام کنند و ارز مربوط به ثبت سفارش های اولویت دار تخصیص شود نسبت به صدور گواهی تخصیص ارز تحت عنوان ارز اشخاص اقدام نماید.

همچنین بانک مرکزی معتقد می باشد شرط اساسی در تقویت تولید داخل و توجه عملی به اقتصاد مقاومتی حرکت به سمت شفافیت است.

بر همین اساس این بانک از تمام فعالان اقتصادی و هم مسئولان ذیربط انتظار دارد در شرایط با اهمیت جاری به سمت اقتصاد و تجارت شفاف حرکت کنند.
1399/02/28
14:20:48
5.0 از 5 امتیاز
2567
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات