در گزارش ساسان گستر مطرح شد

آثار مثبت منطقی شدن نرخ فولاد مشهود و مداوم است

آثار مثبت منطقی شدن نرخ فولاد مشهود و مداوم است به گزارش ساسان گستر دبیر انجمن تولیدكنندگان فولاد اظهار داشت: مصرف سالانه فولاد در كشور ۱۵میلیون تن است و هدف صنایع فولاد برای تولید سالجاری ۳۰میلیون تن است.


سیدرسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از سیاست سابق قیمت گذاری دستوری برای فولاد در بورس کالا، اظهار داشت: بعضی از مسؤلان تصور می کنند که با تعیین سقف و کف قیمت ها می توانند نرخ فولاد را تعدیل کنند؛ اما برخلاف این سیاست گذاری اشتباه، اگر قیمت را بازار تعیین کند، دیگر با افزایش غیر منطقی مواجه نخواهیم بود؛ چون که بازار به صورت مداوم در حال جست وجوی قیمت واقعی است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد اضافه کرد: تا پیش از سال ۱۳۹۶ یعنی زمانی که هنوز قیمت گذاری فولاد دستوری نشده بود، تولیدکنندگان ایرانی ارزان ترین فولاد جهان را در اختیار مشتریان داخلی قرار می دادند.
وی با اشاره به اینکه حذف مداخله قیمتی در بازار فولاد به کاهش نرخ منجر گردیده است، اظهار داشت: از وقتی بازار از سیاست سقف قیمتی آزاد شده، عرضه و تقاضا قیمت ها را تعیین می کند و انگیزه سوءاستفاده از تفاوت قابل توجه قیمت دستوری و آزاد از بین رفته است؛ ضمن اینکه پس از پیشگیری از قیمت گذاری دستوری در بازار بورس فولاد، تأثیرات مثبت این اقدام مشاهده و قیمت ها در بازار آزاد تعدیل شد.
خلیفه سلطانی نگرانی ها در مورد افزایش افسارگسیخته قیمت فولاد را غیر قابل اعتنا دانست و اضافه کرد: میزان تولید فولاد در کشور مناسب می باشد، به صورتی که مصرف سالانه فولاد در کشور نزدیک به ۱۵ میلیون تن است، این در شرایطی است که هدف صنایع فولاد برای تولید سالجاری نزدیک به ۳۰ میلیون تن خواهد بود. آزادسازی نرخ منجر به عرضه حداکثری مقاطع تولیدی در بازار و به تدریج تعدیل قیمت ها می شود.
وی افزود: با بررسی آمار تولید و مصرف فولاد در سال های اخیر، می توان ثبات نسبی نظام عرضه و تقاضا را پیش بینی نمود.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران وضعیت تولید مقاطع طویل فولادی را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: میلگرد و تیرآهن به میزان کافی در کشور تولید شده و فعالان اقتصادی و مردم نباید نگران کمبود و گرانی بی مورد این محصولات باشند.
خلیفه سلطانی با تاکید بر اهمیت همکاری مسؤلان دولتی و فعالان بخش خصوصی در فولاد تصریح کرد: تمامی دست اندرکاران صنعت فولاد می بایست شرایطی را ایجاد کنند که خرید و فروش فولاد در کشور به ساده ترین شکل ممکن صورت گیرد و علاوه بر آن مناسبات لازم برای صادرات این کالا هم روان و پرسرعت باشد.
وی اضافه کرد: شرایط باید بگونه ای باشد که جذابیت سرمایه گذاری در بخش فولاد افزایش یافته و در نتیجه کمبود تولید ورق فولادی هم آخر یابد.
به گفته وی، همانطور که افسار گسیختگی قیمت ها قابل قبول نیست، کنترل نادرست و دستوری قیمت ها هم منطقی به نظر نمی رسد و بر همین مبنا تعادل نظام عرضه و تقاضا نیازمند یک برنامه ریزی توزیعی منظم و مناسب می باشد.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: تمامی دست اندرکاران صنعت فولاد مانند وزارت اقتصاد، وزارت صمت، سازمان بورس و دیگر نهادهای مرتبط صنعت فولاد به دنبال رشد و توسعه خانواده صنعت فولاد هستند و نمی توان گفت کسی با قصد و نیت نامناسب تلاش در نابسامانی بازار دارد.
وی در همین رابطه تصریح کرد: شاید به دلیل ترس از رهاسازی قیمت ها، تصمیماتی گرفته شد که در نهایت به نفع صنعت فولاد نبود. اما امروز همه افراد معتقدند که رهاسازی قیمت فولاد با مدیریت عرضه و تقاضای بازار در مجموع می تواند به سود زنجیره تولید، توزیع و مصرف باشد.
خلیفه سلطانی در انتها با اشاره به اینکه نظام عرضه و تقاضای فولاد نیازمند اصلاح ساختاری است، اظهار داشت: به صورت کلی در حوزه پتروشیمی و فولاد و بعضی دیگر صنایع نگرانی در مورد موجودی و میزان تولید وجود ندارد. اما با اصلاح رویه های موجود در بورس، بهین یاب و دیگر تنظیم کننده های بازار، مشکلات مربوط به ورق فولاد هم مرتفع خواهد شد.

1399/03/17
13:52:55
5.0 از 5 امتیاز
2499
تگهای خبر: ارز , بازار , پتروشیمی , توزیع
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات