بررسی وضعیت اقتصادی كشور در مجلس

میراشرفی: وزن تجارت خارجی در سال ۹۸، ۱۷۰ میلیون تن بوده است

میراشرفی: وزن تجارت خارجی در سال ۹۸، ۱۷۰ میلیون تن بوده است ساسان گستر: رئیس گمرك اظهار داشت كه میزان صادرات در سال 98، 135 میلیون تن و برای واردات 35 میلیون تن بوده است، یعنی وزن تجارت خارجی 170 میلیون تن بوده كه ركوردی در تاریخ كشور بجای گذاشته است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، مهدی میراشرفی در جلسه علنی امروز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی وضعیت اقتصادی کشور اظهار داشت: مهمترین جوابی که می توان به بدخواهان کشور داد ارجاع به آمار تجارت خارجی در سال ۹۸ است. ما در سال قبل ۱۳۵ میلیون تن صادرات و ۳۵ میلیون تن واردات داشته ایم، یعنی وزن تجارت خارجی ۱۷۰ میلیون تن بوده که رکوردی را در تاریخ کشور بجای گذاشته ایم. در بحث ارزش مبادلات تجارت خارجی با ۸۵ میلیارد دلار عملکرد را سال قبل به انتها رساندیم که بهترین جواب به بدخواهان کشور است که می گفتند می خواهند اقتصاد کشور را زمین گیر کنند.
وی در توضیح اقدامات گمرک برای پشتیبانی از تولید، تسهیل و تجارت در ارتقای کار گمرک اظهار داشت: بیش از ۸۰ درصد کالاهای وارداتی کشور کالاهای واسطه تولید و مواد اولیه ماشین آلات و خط تولید بوده که با دیدن مشکلات ورود کالاها کاهش قیمت تمام شده تولید رخ می دهد ما در سال قبل فعالان اقتصادی مجاز را شناسایی کرده که بیش از ۲۲۰ فعال اقتصادی مجاز ثبت گردید.
میراشرفی اظهار داشت که با تهمیداتی مسیر ثبت شده کالاها از ۳۵ درصد در سال ۹۷ به ۵۱ درصد در سال ۹۸ رسید. درباره بحث مربوط به تسهیل تجارت درباب واردات کالاهای مورد نیاز تولید کشور هم اقداماتی صورت گرفت.
بگفته وی در قرن ۲۱ سه سفارش برای تسهیل تجارت و ارتقای سلامت وجود دارد و آن الکترونیکی و مجازی و هوشمند کردن فعالیت اقتصادیست. گمرک جمهوری اسلامی ایران در سنوات گذشته اقدامات بسیار منسجمی انجام داد و به سمت الکترونیکی کردن امور رفت، خوشبختانه از این بابت از سازمان های پیشرو بودیم. در بحث مجازی سازی گمرک روی موبایل اقداماتی صورت گرفت شعار ما این است که هر فعال اقتصادی از هر کجا و هر زمانی بتواند اظهارنامه اقتصادی گمرک را ارسال نماید. اقداماتی برای بحث هوشمند سازی هم صورت گرفته امیدواریم در کنار الکترونیکی و مجازی کردن موضوع هوشمند سازی را اجرا نماییم تا شاهد افزایش فاکتورهای مربوط به توانمندسازی تجارت باشیم.
رئیس گمرک با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای ایجاد شبکه اجتماعی بومی اظهار داشت: گمرک شبکه اجتماعی بومی برای فعالان اقتصادی مجاز تولید کرد، تا بتواند تحت این شبکه به ارائه خدمات از گمرک و تجارت خارجی بپردازد همین طور بحث راه اندازی مدیریت شبکه های هوشمند را بعنوان برنامه امسال داریم. می خواهیم به سمت کنترل های غیر مزاحم و غیر ملموس برویم. ما با اتکا به توان داخلی و نیروهای متعهد و متخصص توانسته ایم نرم افزارهای بومی تولید نماییم.
بگفته وی با وجود تحریم های ظالمانه در بخش سخت افزار از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شده تا گمرک مجهز به دستگاه هایی همچون آشکار ساز، اسکن کانیتر و ایکس ری شود.
رئیس گمرک در آخر قوانین گوناگون را بعنوان تهدیدهای بخش تجارت خارجی برشمرد و اظهار داشت که تعدد مراجع سیاست گذار و عدم وجود زیرساخت های مناسب از دیگر تهدیدهای این بخش است.
منبع:

1399/03/18
21:38:57
5.0 از 5 امتیاز
2428
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات