ریزش سراسری بورس های اروپایی

ریزش سراسری بورس های اروپایی به گزارش ساسان گستر شاخصهای مهم بورسی در اروپا بر خلاف همتایان آمریكایی خود ریزش كردند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، بانک جهانی در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی جهان پیشبینی کرده است متوسط رشد اقتصادی کشورها امسال تحت تأثیر انتشار کرونا و تعطیلی گسترده کسب و کارها به منفی ۵.۲ درصد برسد که بدترین عملکرد از زمان جنگ جهانی دوم خواهد بود. به جز چین، رشد اقتصادی پنج قدرت اقتصادی دیگر منفی خواهد بود که در این بین آمریکا و ژاپن رشد منفی ۶.۱ درصدی و ۱۹ کشور عضو منطقه یورو (از جمله آلمان، فرانسه و ایتالیا) به صورت متوسط رشد منفی ۹ درصدی را تجربه خواهند کرد که نشان داده است کرونا به بحرانی بدتر از رکود بزرگ سال ۲۰۰۸ برای اقتصاد جهانی تبدیل گشته است.
باآنکه بانکهای مرکزی بزرگ در سرتاسر جهان به تزریق نقدینگی به بازارهای مالی ادامه می دهند اما نسبت به توانایی بانک ها برای تداوم رویکرد حمایتی کنونی یا نگه داشتن نرخ بهره در سطوح منفی تردید هایی وجود دارد. نرخ بهره حالا در امریکا ۰.۲۵ درصد و در منطقه یورو، سوئیس و ژاپن منفی است.
از طرفی، تنش های بین آمریکا و چین بر سر مسئله هنگ کنگ بعد از برخورد نیروهای امنیتی هنگ کنگی با معترضین این کشور شدت یافته است. آمریکا در تازه ترین اقدام خصمانه خود ضد چین اعلام نمود که در هر هفته تنها اجازه ورود دو هواپیمای مسافری چینی به خاک این کشور را خواهد داد. رسانه ها هم چنین از احتمال موافقت دونالد ترامپ با تحریم بعضی از مقامات چینی به بهانه های حقوق بشری و دخالت در امور هنگ کنگ اطلاع داده اند.
چین و آمریکا بیشترین روابط تجاری جهان را با یکدیگر دارند و سال قبل بعد از یک جنگ تجاری و تعرفه ای طولانی بر سر مقدمات توافق بزرگتر که به فاز نخست معروف است، به توافق رسیدند. جنگ تجاری این کشور یکی از علل اصلی ریزش بازارها و کاهش رشد اقتصادی جهان پارسال بود و فعالان بازار نگران اند تشدید اختلافات بین دو اقتصاد نخست جهان بخصوص در عصر پساکرونا فشار بر روی تجارت جهانی و احیای اقتصادی را تشدید کند.
مازن عیسی - کارشناس بازار در موسسه"تی دی سکیوریتیز" - اظهار داشت: حالا خیلی از معامله گران ریسک کرونا بر بازارهای مالی را کمتر از ماه قبل ارزیابی می کنند اما با ریسک های جدید ایجاد شده، بازارها هنوز نتوانسته اند دست به یک صعود همه جانبه بزنند.
هم چنین با وجود کاهش سرعت انتشار کرونا در جهان، این بیماری کماکان در حال گرفتن جان انسان ها در نقاط مختلف است و لزوم رعایت نکات بهداشتی سبب شده است تا خیلی از واحدهای اقتصادی در سرتاسر جهان کماکان با حداکثر ظرفیت خود مشغول به فعالیت نباشند.
تابحال بیشتر از هفت میلیون و ۱۹۹ هزار و ۵۵۴ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۰۸ هزار و ۷۳۷ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۳ هزار و ۵۵ نفر، انگلیس با ۴۰ هزار و ۵۹۷ نفر، برزیل با ۳۷ هزار و ۳۱۲ نفر، ایتالیا با ۳۳ هزار و ۹۶۴ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۲۰۹ نفر بوده است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۵ هزار و ۵۷۲.۴۴ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۲ درصد صعود تا سطح ۳۲۳۲.۳۹ واحدی بالارفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با افزایش۱.۱۳ درصدی در سطح ۹۹۲۴.۷۵ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
بعد از توافق فرانسه و آلمان بر سر اجرایی شدن بسته محرک مقابله با کرونا در سطح اتحادیه اروپا حالا انتظار می رود در مجموع حدود یک تریلیون یورو اعتبار برای تقویت رشد اقتصادی و پشتیبانی از کسب و کارها تخصیص داده شود که نیمی از این مبلغ توسط مکانیزم ثبات اروپایی تأمین خواهد شد. هم اکنون رشد اقتصادی هر چهار اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا (آلمان، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا) منفی شده است و کارشناسان نسبت به در پیش بودن سخت ترین سال اقتصادی دو دهه اخیر در این اتحادیه اخطار داده اند.
از طرفی مسئله برگزیت کماکان کانون توجه معامله گران اروپایی است، هر چند که اختلافات بین طرفین به حدی بالا است که کسی امیدوار به یک توافق زودهنگام نیست.
میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در امور برگزیت در اظهاراتی مأیوس کننده گفته است که نمی توان مذاکرات برگزیت را بدون هیچ دستاورد خاصی تا ابد ادامه داد. وی پیش تر هم با اشاره به اینکه در طول هفته های اخیر اتحادیه اروپا و انگلیس هیچ دستاورد محسوسی در مذاکرات نداشته اند اظهار داشته بود: این طور به نظر می رسد که شاید طرف انگلیسی به این نتیجه رسیده است که نیازی به داشتن یک توافق با بروکسل وجود ندارد.
همینطور خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که انگلیس با اتحادیه اروپا بر سر دسترسی به بازارهای مالی و بانکی این اتحادیه گرفتار اختلافات جدیدی شده است. صنعت مالی یکی از اصلی ترین بخش های اقتصاد انگلیس است و این کشور حساب ویژه ای بر روی آن در دوران پسابرگزیت برای تقویت رشد اقتصادی خود باز کرده است. به قول منابع آگاه، پیشنهاد انگلیس برای امضای پیمان ویژه روابط مالی با مخالفت اتحادیه اروپا روبرو شده است.
فرانک تسوی، کارشناس بازار سرمایه در موسسه " ولیو پارتنرز" اظهار داشت: چیزهای زیادی وجود داردکه باید به آنها پرداخته شود. با وجود آن که کم کم نبض بازگشت اقتصاد به سطوح عادی به تپش می افتد اما هنوز ریسک های مهمی را پیش رو داریم که می توانند در تعیین مسیر پیش رو بسیار موثر باشند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۴۷۲.۵۹ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۲۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۸۱۹.۵۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۴۳ درصدی در سطح ۵۱۷۵.۷۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳ درصد پایین رفت و به ۷۸۹۶.۱۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۳۸ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۹۱.۰۳ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۷۹ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۲۱۹.۶۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۰۴۲.۲۲ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۲ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۱۴۴.۹۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۰۷ درصد افزایش به ۳۸.۶۰ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۷۶ درصدی به ازای ۴۱.۱۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۱۹ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۶۹۵.۳۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ریزش ۰.۵۲ درصدی به ازای ۱۷.۸۰ دلار مبادله شد.1399/03/20
14:34:46
5.0 از 5 امتیاز
2472
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات