معاون سرمایه گذاری سازمان میراث اعلام كرد؛

معافیت گمركی تجهیزات گردشگری، تاثیر منفی ترامپ بر گردشگری ایران

معافیت گمركی تجهیزات گردشگری، تاثیر منفی ترامپ بر گردشگری ایران ساسان گستر: معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از معافیت گمركی تجهیزات گردشگری اطلاع داد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، سعید اوحدی در نشست خبری كه عصر امروز (چهارشنبه ۴ بهمن ماه) در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران برگزار شد، به آخرین تحولات صورت گرفته و مصوبات صادر شده در زمینه سرمایه گذاری اشاره داشت و اظهار نمود: صنعت گردشگری در گمرك تابحال محروم بود ازاین رو تلاش های زیادی صورت گرفت تا از معافیت گمركی بهره مند شود، این معافیت شامل تجهیزات گردشگری می گردد.
وی اضافه كرد: بخشی از تجهیزات هتل های چهار ستاره و پنج ستاره به ناچار باید از خارج كشور وارد شود مثل آسانسور و وسایل نسوز كه در گمرك هیچ تعریفی برای آنها نشده بود ازاین رو لازم بود تسهیلاتی در بخش گمرك صورت گیرد كه این اتفاق اكنون رخ داده است.
اوحدی همینطور به لایحه مصوب در دولت درباره واگذاری اختیاراتی به شهرداری ها برای احیاء، مرمت و نگهداری بناهای تاریخی اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای این مصوبه شهرداریها موظف میشوند، منابعی را برای مرمت، احیا و نگهداری آثار تاریخی اختصاص دهند و سازمان میراث فرهنگی هم آنها را كمك خواهد نمود.
وی در پاسخ به این سال كه توجیه پرداخت تسهیلات به شهرداری ها كه به نسبت سازمان میراث فرهنگی از منابع مالی بیشتری بهره مند هستند، چیست؟اظهار كرد: با عنایت به لایحه مصوب واگذاری احیا، مرمت و نگهداری برخی آثار تاریخی به شهرداری ها، ردیف های بودجه ای با عنوان اعتبارات فنی و تملك دارایی میتواند در اختیار شهرداری ها قرار بگیرد تا آثار تاریخی را مرمت كنند. علاوه بر این خیلی از آثار در مناطق روستایی قرار دارند كه می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

تاثیر رفتار هیجانی رییس جمهور امریكا بر گردشگری ایران
معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش دیگری از سخنانش درباره وضعیت سرمایه گذاری خارجی بعد از برجام، توضیح داد: در مقطعی بعد از برجام رونق جدی با سفر هیات های خارجی در این بخش صورت گرفته بود، حتی بعضی از كشورها ریسك سفر و سرمایه گذاری در ایران را كنار گذاشتند اما در یك سال قبل با تغییرات در حوزه استكبار جهانی و نوع رویكرد در عهدشكنی، حركت استراتژی ایران هراسی و اسلام هراسی صورت گرفت كه تاثیرات خویش را بر جذب توریست و سرمایه گذار خارجی گذاشت.
اوحدی اضافه كرد: آثار رفتار هیجانی و غیرعقلانی رییس جمهور آمریكا بر گردشگری ایران مشهود است، هر چند كه آمارها نشان از رشد قابل قبول گردشگری دارد، اما جذب توریست در شرایط حاضر كار بسیار دشواری است. ما امیدواریم در سال تولید و اشتغال، صنعت پیشران گردشگری بهره برداری خیلی از پروژه ها را به دنبال داشته باشد.

یك اعتبار بی سابقه برای اشتغال مناطق محروم
وی در ادامه سخنانش با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای تخصیص یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه مناطق محروم روستایی و عشایری، اظهار نمود: بعد از این فرمان بر مبنای مصوبات دولت برابر ریالی این مبلغ از جانب منابع بانكی به پروژه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص می یابد كه رقم آن در حدود دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می گردد كه این اتفاق بی سابقه بوده است.
به گفته او، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان این تسهیلات در حوزه تاسیسات اقامتی، بوم گردی و مناطق گردشگری و هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر آن در حوزه صنایع دستی تخصیص می یابد.
او تصریح كرد: بر مبنای جلسه ای كه با معاون رییس جمهور در امور مناطق محروم داشته ایم تاكید شده این بودجه به هیچ وجه در سایر بخش ها هزینه نشود. پیش بینی این است كه با این اعتبار ۵۰ هزار شغل تولید شود. مناطق محروم می توانند از این منابع استفاده كنند به همین منظور كارگروهی در استان ها به ریاست استاندار و به دبیری مدیركل اداره تعاون و كار و با مسئولیت پذیری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشكیل شده است.
اوحدی افزود: مزیت این تسهیلات آن است كه برای شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت، ۱۰ درصد كارمزد تسهیلات و در مناطق محروم شش درصد كارمزد درنظر گرفته شده است كه حدودا این تسهیلات، قرض الحسنه حساب می گردد. در مناطق مرزی هم با عنایت به تردد زائران اربعین و كمبودهایی كه وجود دارد هم بهتر است بخشی از اعتبارات هم در این مناطق هزینه شود.
معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپس توضیحاتی درباره سامانه بهین یاب عرضه كرد و اضافه كرد: تابحال ۳۲۵ طرح سرمایه گذاری در این سامانه ثبت شده اند كه ۲۹۴ طرح در كمیته، بررسی شده و ۸۴ طرح در شرف معرفی به شعبه های بانكی برای بهره مندی از تسهیلات است.
وی ادامه داد: برپایه توافق با صندوق توسعه ملی در سال ۹۶، سقف منابع تخصیص یافته به پروژه های گردشگری فقط ۳۰۰ میلیارد تومان بود كه برای سال ۹۷ این تسهیلات به ۱۴۰۰ میلیارد تومان رسیده و ۴۰۰ درصد افزایش منابع داشته است. سود این تسهیلات بین ۱۰ تا ۱۴ درصد بر مبنای شرایط مناطق در نظر گرفته شده است. هفت بانك عامل هم مسئول پرداخت این تسهیلات هستند، به جهت اینكه طرح ها در فرآیند كش و قوس بانك ها گرفتار نشوند هم كمیته های استانی با مشاركت بانك های عامل تشكیل شده است.
او همینطور به طرح اشتغال گردشگری و صنایع دستی توسط این سازمان كه ۱۳۷ هزار شغل بعنوان برنامه تكلیفی در نظر گرفته شده است، اضافه كرد: در گردشگری به ازای هر ۵۰ میلیون تومان یك شغل می توان تولید كرد، در صورتی كه سایر صنایع به ازای هر ۵۰۰ میلیون تومان یك شغل تولید می كنند. علاوه بر این اسناد بالادستی پیش بینی كرده اند ایران در سال ۱۴۰۴خورشیدی، ۲۰ میلیون توریست داشته باشد كه هم اكنون سهم آن در تولید ناخالص ملی ۳. ۳ درصد است كه پیش بینی شده این سهم به هفت درصد برسد.

جذب یك میلیارد دلار سرمایه خارجی
اوحدی همینطور اعلام نمود: یك میلیارد دلار در سازمان جذب سرمایه گذاری خارجی بعنوان پروژه مصوب گردشگری تحویل داده شده كه ۳۶۴ میلیون دلار در هفت پروژه تابحال جذب شده كه مقرر است توسط سرمایه گذاران خارجی به بهره برداری برسد، مثل هتل كویتی ها در مشهد.
او در ادامه اظهار نمود: بر مبنای مطالعات سازمان جهانی جهانگردی بر سند ملی گردشگری، ایران به ۴۰۰ هتل پنج و چهار ستاره نیاز دارد این در شرایطی است كه ضریب اشغال سالیانه این هتل ها به صورت میانگین بالای ۷۵ درصد گزارش داده می گردد. البته این به مفهوم اِشغال كامل ظرفیت هتلها نیست، چون آنها در بعضی شهرها و در پارهای از زمان ها، خالی هستند.
اوحدی همینطور با اشاره به نقش قوانین سرمایه گذاری ایران در جذب، اظهار نمود: ما مترقی ترین قوانین سرمایه گذاری را با تضمین ریسك داریم اما متاسفانه نتوانسته ایم آن را معرفی نماییم كه البته مقرر است هفت فوریه در اجلاس سالیانه یورومانی در پاریس این فرصت ها را با حضور ۳۰۰ هزار سرمایه گذار خارجی معرفی نماییم.
وی اظهار داشت: در حوزه تسهیلات بانكی دچار فرآیند سختی شده ایم كه مقرر است در جلساتی با بانك ها این مشكل را حل نماییم.

نتیجه اقتصاد مقاومتی در همدان و قم
معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همینطور پیش از آنكه وارد مباحث تخصصی سرمایه گذاری شود، درباره اقدامات قم و همدان در حوزه اقتصاد مقاومتی گزارشی عرضه كرد و خاطرنشان كرد كه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معین این دو استان است، بر همین مبنا دو رویداد مهم برای استان همدان تعریف شده كه مجمع گفت وگوی كشورهای آسیایی و اجلاس اعضای غیروابسته سازمان جهانی جهانگردی با ۱۶۰ عضو در تیر و آبان ماه برگزار می شود، همدان در برنامه های خود برای سال ۹۷ ظرفیت تخت اقامتی خویش را به ۹ برابر افزایش خواهد داد.
اوحدی افزود: با عنایت به نرخ بیكاری در این استان كه ۸. ۶ درصد است تا آخر سال برای تولید ۱۹ هزار شغل هدف گذاری كرده كه امیدواریم با كمك صنعت گردشگری از این عدد عبور كرده و به مرز ۲۵ هزار شغل پایدار برسیم.1396/11/05
13:54:02
5.0 از 5 امتیاز
4411
تگهای خبر: اشتغال , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات