دلار در بازارهای جهانی صعود كرد

دلار در بازارهای جهانی صعود كرد به گزارش ساسان گستر بعد از دو روز ریزش متوالی، شاخص جهانی دلار امروز صعودی شد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، بانک مرکزی آمریکا در اطلاعیه ای اعلام نمود از راه بازارهای ثانویه به بازار اوراق قرضه شرکتی ورود خواهد نمود. این اقدام بعد از آن صورت می گیرد که فدرال رزرو در انتها نشست خود تصمیمی برای تغییر نرخ بهره که حالا در محدوده صفر تا ۰.۲۵ درصدی قرار دارد نگرفت.
طبق اعلام بانک مرکزی آمریکا رشد اقتصادی سال جاری این کشور احیانا به منفی ۶.۵ درصد و نرخ بیکاری به ۹.۳ درصد خواهد رسید و انتظار می رود نرخ های بانکی دست کم تا دو سال دیگر در سطوح فعلی حفظ شود.
رودریگو کارتیل، استراتژیست ارشد بازارهای ارز در بانک ملی استرالیا اظهار داشت: آخرین خبرها از تحولات اقتصادی هم نتوانسته اند چیزی از نگرانی ها کم کنند. انتظار داریم با شروع بازگشایی مجدد کسب و کارها، سیر انتشار کرونا در جهان باردیگر صعودی شود و سوال اینجاست که دولت ها و بانکهای مرکزی چگونه می خواهند بین مباحث اقتصادی و سلامتی یک موازنه برقرار کنند.
از طرفی شاخصهای کلان اقتصادی منتشرشده درباره کشورهای اروپایی نشان دهنده این است که شرایط کماکان تا حد زیادی بد باقی مانده است؛ هر چند که بانک مرکزی اروپا اعلام نموده است برنامه خرید اوراق قرضه خویش را با ۶۰۰ میلیارد یورو افزایش به ۱.۳۵ تریلیون یورو خواهد رساند و این برنامه را تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داد.
بانک مرکزی آلمان در گزارشی اخطار داده است که حتی با وجود حمایت های صورت گرفته توسط دولت، اقتصاد این کشور سال جاری ۷.۱ درصد کوچک خواهد شد و در بهترین حالت دو سال تا بازگشت میزان تولیدات به سطوح پیش از زمان بحران زمان لازم خواهد بود. از طرفی بانک مرکزی ایتالیا هم با انتشار گزارش مشابهی پیش بینی نمود اقتصاد این کشور تحت تأثیر انتشار کرونا امسال ۱۳ درصد کوچک شود. در سه ماهه نخست سال جاری اقتصاد ایتالیا ۵.۳ درصد کوچک شده بود که بدترین عملکرد فصلی اقتصاد این کشور از سال ۱۹۹۵ تابحال به حساب می آید.
زک پندل، قایم مقام بخش ارزی بانک گلدمن ساکس اظهار داشت: اقدامات اخیر صورت گرفته توسط کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا سبب کاهش ریسک های موجود بر سر راه اقتصادهای اروپایی خواهد شد. با این وجود چالش بازطراحی یک ساختار مالی فراگیر در اروپا به قوت خود باقی است و برای پرداختن به ضعف های موجود باید تغییرات بیشتری اعمال شود.
از طرفی با بازگشایی مجدد کسب و کارها شاهد اوج گیری انتشار کرونا بوده ایم و در بعضی از نقاط چین محدودیت های رفت و آمدی باردیگر به اجرا درآمده اند تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا که طبق اعلام مقامات بهداشتی چین دارای برخی رفتارهای متفاوت از ویروس اولیه آن است گرفته شود. طبق اعلام مقامات چینی ویروس کرونای جدید از راه اروپا وارد چین شده است.
تابحال بیشتر از هشت میلیون و ۲۶۵ هزار و ۹۴۱ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۴۴۶ هزار و ۱۸۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۱۹ هزار و ۱۳۲ نفر، برزیل با ۴۵ هزار و ۴۵۶ نفر، انگلیس با ۴۱هزار و ۹۶۹ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۴۰۵ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۵۴۷ نفر بوده است.
جین فولی، کارشناس مسائل ارزی در " روبو بانک" اظهار داشت: بازارها بین جریان مختلفی از اخبار گیر کرده اند. از یک سو شاهدیم که بانکهای مرکزی جریان عظیمی از نقدینگی را به بازارها تزریق کرده اند و از طرفی تنش های ژئوپلتیکی به سطوح کم سابقه ای رسیده است که می تواند عواقب ناگواری برای اقتصاد جهانی داشته باشد.
در حوزه تجارت خارجی هم عملکرد ناامیدکننده اقتصادهای آمریکایی ادامه دارد؛ صادرات آمریکا تا آخر ماه آوریل با کاهش ۲۰.۵ درصدی نسبت به ماه قبل روبرو شده است که این رقم در طول یک دهه اخیر بی سابقه بوده است. در طرف واردات هم آمریکایی ها ۱۰.۷ درصد کمتر از ماه قبل واردات داشته اند. آمارهای مشابه انتشار یافته برای کانادا هم نشان داده است در ماه آوریل صادرات با کاهش ۲۹.۷ درصدی و واردات با کاهش ۲۵.۱ درصدی روبرو شده است و افزایش کسری تراز تجاری، دلار کانادا را تحت فشار قرار داده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۶.۹۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۵۳ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
چشم انداز اقتصادی منطقه یورو کماکان در سطح ناامید کننده باقی مانده است به صورتی که بانک جهانی در گزارش خود پیشبینی کرده است متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو این منطقه امسال به منفی ۹ درصد برسد که در صورت تحقق، بدترین عملکرد ثبت شده در این منطقه از زمان تشکیل آن در سال ۲۰۰۰ میلادی خواهد بود.
مخالفت بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر هلند، دانمارک، سوئد و اتریش با طرح پیشنهادی فرانسه و آلمان تابحال مانع از ان شده است تا بسته یک تریلیون یورویی حمایتی از اقتصادهای اروپایی در مقابل ویروس کرونا به مرحله اجرا در آید. از طرفی مرزهای اتحادیه اروپا هنوز به روی شمار زیادی از کشورها بسته باقی خواهد ماند که این مسئله روی تجارت خارجی و جریانات سرمایه ای موثر خواهد بود.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۵۳ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۵۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۶ درصد پایین رفت و با بازگشت به کانال ۱.۱۲ به ۱.۱۲۶ دلار رسید.
ادوارد مویا - تحلیلگر بازار ارز در موسسه اواندا - اظهار داشت: کماکان دارایی های امن در موقعیت بهتری قرار دارند با اینکه شرایط مثل ماه قبل نیست. حالا بیشتر از آنکه معامله گران رفتار دلار را زیر ذره بین قرار داده باشند منتظرند ببینند بانکهای مرکزی سوئیس و ژاپن چه خواهند کرد و با نرخ بهره خود که همین حالا هم در سطح منفی قرار دارد چه خواهند کرد.
ارزهای آسیایی
عملکرد اقتصادهای بزرگ آسیا هم کماکان در سطح ناامیدکننده ای باقی مانده است. طبق اعلام دولت ژاپن در سه نخست سال جاری اقتصاد این کشور ۰.۶ درصد کوچک تر شده است. این رشد که ۰.۳ درصد بیشتر از رشد پیشبینی شده قبلی توسط کارشناسان است، بدترین عملکرد اقتصاد ژاپن از سال ۲۰۱۵ تابحال به حساب می آید. بانک مرکزی ژاپن از ماه مارس تابحال در مجموع حدود ۱۴.۴ تریلیون ین نقدینگی به اشکال مختلف به بازارهای مالی تزریق کرده است تا از نتایج اقتصادی ویروس کرونا بکاهد.
از طرفی خبر مربوط به تقویت ذخایر ارزی چین سبب بازگشت آرام آرام دلار به محدوده مقاومتی ۷ یوانی می شود. آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام نموده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۱۰.۲۳ میلیارددلار افزایش نسبت به ماه آوریل به ۳.۱۰۲ تریلیون دلار رسیده است.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همینطور هر دلار با ۰.۱۲ درصد افزایش به ۱۰۷.۳۴۳ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۴۸ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۸۹ یوان چین اعلام گردید.1399/03/29
23:11:05
5.0 از 5 امتیاز
2422
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات