افت دلار در معاملات جهانی

افت دلار در معاملات جهانی به گزارش ساسان گستر شاخص دلار در معاملات امروز عقب نشست.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، با وجود آن که با بازگشایی تدریجی اقتصاد، شاخصهای کلان اقتصادی وضعیت بهتری پیدا کرده اند اما رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است چالش های کاملا محسوسی بر سر راه اقتصاد وجود دارد. جروم پاول چشم انداز اقتصاد آمریکا را کاملا نامطمئن دانست و اضافه کرد: همه چیز به این بستگی دارد که سرعت انتشار کرونا تا چه حد مهار شود و تلاشهای دولت برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی تا چه حد موفق باشد.
از طرفی با بازگشایی مجدد کسب و کارها شاهد اوج گیری انتشار کرونا بوده ایم و در بعضی از نقاط چین محدودیت های رفت و آمدی باردیگر به اجرا درآمده اند تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا که طبق اعلام مقامات بهداشتی چین دارای برخی رفتارهای متفاوت از ویروس اولیه آن است گرفته شود. طبق اعلام مقامات چینی ویروس کرونای جدید از راه اروپا وارد چین شده است. در بعضی از نقاط انگلیس و استرالیا هم محدودیت هایی برای پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا در نظر گرفته شده است.
تابحال بیشتر از ۱۰ میلیون و ۵۸۶ هزار و ۳۸۱ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۵۱۳ هزار و ۹۲۵ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۳۰ هزار و ۱۲۲نفر، برزیل با ۵۹ هزار و ۶۵۶ نفر، انگلیس با ۴۳ هزار و ۷۳۰ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۷۶۷ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۸۴۳ نفر بوده است.
رودریگو کارتیل، استراتژیست مسائل ارزی در " بانک ملی استرالیا" اظهار داشت: افزایش مجدد شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان امکان دارد سیاستگذاران را به تغییر ریل سیاست بازگشایی اقتصادها سوق دهد و این مسئله برای بازارها بسیار تلخ خواهد بود. لازم است بدانیم تأثیر قرنطینه فاز نخست بر روی اقتصادها بخصوص روی اقتصاد آمریکا چه قدر بوده است.
با تشدید تنش های آمریکا و چین و توقف بخشی از واردات محصولات آمریکایی و همینطور اختلافات تجاری با اروپا، کسری حساب تجاری آمریکا باردیگر در حال نزدیک شدن به ۱۰۰ میلیارد دلار است تا جایی که در ماه می این کشور به قول وزارت بازرگانی، ۷۴.۳ میلیارد دلار کسری تجاری داشته که این رقم ۳.۶ میلیارد دلار بیشتر از ماه قبل است. طی این مدت آمریکا ۹۰.۱ میلیارد دلار صادرات و ۱۶۴.۴ میلیارد دلار هم واردات داشته است.
یوکیو ایشیزوکی - استراتژیست ارشد بازارهای ارز در موسسه " دایوا سکیوریتیز" - اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که با موج دوم همه گیری در جهان مواجه شویم اما آن طور که موضع گیری سیاست گذاران نشان می دهد، کسی قصد ندارد بار دیگر یک قرنطینه سراسری و طولانی را نظیر آنچه در فاز نخست با آن مواجه شدیم، اعمال نماید.
اما رئیس جمهور آمریکا با اشاره به خطر شیوع بیشتر ویروس کرونا دستور داده است صدور ویزای مهاجرتی برای بخشی از مشاغل تا آخر سال جاری به حالت تعلیق در بیاید هر چند که بعضی از کارشناسان نسبت به کمبود نیروی کار مورد نیاز در آمریکا به دنبال این تصمیم اخطار داده اند. با این تصمیم نیروی کار خارجی تحت زیر مجموعه " نیروی کار متخصص" و " مدیران با مهارت در زمینه خاص" نمی توانند ویزای کار آمریکا را دریافت نمایند.
در قاره سبز، شاخصهای کلان اقتصادی منتشره درباره کشورهای اروپایی نشان دهنده این است که شرایط کماکان تا حد زیادی بد باقی مانده است؛ هر چند که بانک مرکزی اروپا اعلام نموده است برنامه خرید اوراق قرضه خویش را با ۶۰۰ میلیارد یورو افزایش به ۱.۳۵ تریلیون یورو خواهد رساند و این برنامه را تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داد.
ینس ویدمان - رئیس بانک مرکزی آلمان - در مصاحبه با روزنامه " آلگماینه تسایتونگ" با اشاره به بازگشت تدریجی میزان تولیدات به سطوح قبل از زمان بحران کرونا گفته است: در ماه های اخیر شاید با یکی از حادترین شرایط اقتصادی تاریخ خود روبرو شده بودیم اما فکر می کنم به احتمال زیاد از سخت ترین شرایط موجود عبور کرده ایم. خبر خوب این است که حالا در جایی قرار داریم که شرایط رفته رفته رو به بهبود رفته است.
تحلیلگران بانک "بارکلی" در یادداشتی نوشتند: انتظار ما این است که بازار ارز کماکان بین اخبار مثبت ناشی از بازگشت تدریجی سطح فعالیتهای اقتصادی و اخبار منفی احتمال آغاز موج دوم انتشار کرونا گیر کنند و احیانا این وضعیت، خیلی زود به پایان نخواهد رسید.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۳۹۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۵۶ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
مخالفت بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر هلند، دانمارک، سوئد و اتریش با طرح پیشنهادی فرانسه و آلمان تابحال مانع از آن شده است تا بسته یک تریلیون یورویی حمایتی از اقتصادهای اروپایی در مقابل ویروس کرونا به مرحله اجرا درآید. از طرفی مرزهای اتحادیه اروپا هنوز به روی شمار زیادی از کشورها بسته باقی خواهد ماند که این مسئله روی تجارت خارجی و جریانات سرمایه ای موثر خواهد بود.
در انگلیس هم به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی این کشور، بوریس جانسون- نخست وزیر از عرضه یک بسته حمایتی جدید از اقتصاد در مقابل نتایج کرونا اطلاع داده است. جانسون هم چنین از اعمال تغییرات ساختاری در شیوه مدیریت و بودجه بندی دولت اطلاع داده است.
از سوی دیگر با اینکه پیشنهاد انگلیس برای محدودیت های زمانی معاملات بازارهای ارزی دو طرف کانال مانس با مخالفت بعضی از طرف های اروپایی روبرو شده است اما مقامات انگلیسی از توافق با سوئیس بر سر تقویت همکاری در حوزه بازارهای مالی و ارزی اطلاع داده اند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۵۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۳۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۵ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۲ به ۱.۱۲۲ دلار رسید.
مینوری اوچیدا - تحلیلگر بازار ارز در بانک "میتسوبیشی"- اظهار داشت: به صورت کلی بازار با عنایت به تحولات اخیر محتاط شده است. کاهش روابط تجاری و تعطیلی کسب و کارها تقاضا برای ارز را کاهش داده است و انتظار می رود این روند دست کم تا دو ماه آینده هم ادامه داشته باشد.
ارزهای آسیایی
در آسیا نرخ برابری ارز کماکان تحت تأثیر سیاست های بانکهای مرکزی قرار دارد. کره جنوبی اعلام نموده است سومین و احیانا آخرین بسته محرک را رونمایی خواهد نمود که ارزش آن ۲۷۰ تریلیون وون ( ۲۲۵ میلیارد دلار) خواهد بود. این بسته محرک هم صرف پشتیبانی از کسب و کارها و هم صرف پرداخت یارانه های نقدی مستقیم به خانوارها خواهد شد.
از طرفی بانک مرکزی چین هم با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود ۱۰۰ میلیارد یوان دیگر نقدینگی به بازارها تزریق خواهد نمود که بخش بزرگ این کار از راه عملیات بازخرید (ریپو) صورت خواهد گرفت. پیش از این هم این بانک ۱۲۰ میلیارد یوان در چارچوب عملیات ریپو به بازار تزریق کرده بود.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همینطور هر دلار با ۰.۱۳ درصد کاهش به ۱۰۷.۵۹۶ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۴۹ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۶۴ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/04/11
13:56:56
5.0 از 5 امتیاز
2342
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بازرگانی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات