در پایان نشست مشترك مدیران عامل مناطق آزاد كیش و قشم مطرح شد؛

همكاریهای مشترك كیش و قشم برای كمك به كشور و عبور از شرایط سخت افتصادی

همكاریهای مشترك كیش و قشم برای كمك به كشور و عبور از شرایط سخت افتصادی به گزارش ساسان گستر هرمزگان نشست مشترك مدیران عامل مناطق آزاد كیش و قشم ۲۶ تیر در سالن رازی مركز همایش های بین المللی كیش برگزار گردید. هدف از این نشست، هم افزایی، به اشتراك گذاشتن تجربیات و همینطور استفاده از ظرفیت های موجود در دو منطقه آزاد كیش و قشم برای كمك به دولت برای عبور از شرایط تحریم اعلام گردید.مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در انتهای این نشست به خبرنگاران اظهار داشت: این نشست در مورد انجام همکاریهای مشترک و انتقال تجربیاتی که دراین جزایر جنوب کشور داشته ایم برگزار گردید و بحث های بسیار کاربردی و مفصلی هم داشتیم. تجربیاتی که در دو منطقه آزاد قشم و کیش وجود دارد، تجربیات ارزشمند ای است که در شرایط سخت امروز کشور می تواند با هم افزایی و نگاه مشترک، بخشی از مشکلات دو منطقه و بخشی از مشکلاتی که در بحث اقتصادی کشور وجود دارد حل کند. اتفاقاتی که در منطقه آزاد قشم و کیش در خلال سال های اخیر افتاده است بسیار مثبت و بزرگ بوده است. خوشحالم از اینکه در نیمه مرداد، افتتاح پروژه های خوبی را در مناطق آزاد قشم و کیش با حضور رئیس جمهور از راه ویدئو کنفرانس خواهیم داشت.

غلامحسین مظفری اضافه کرد: در کیش اقدامات بزرگ و زیرساختی زیادی انجام شده که باعث آبادانی هر چه بیشتر کیش خواهد شد، همچون آنها می توان به پروژه فرودگاه کیش و همینطور پروژه های فعالان بخش خصوصی اشاره نمود که این پروژه ها با بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حال انجام می باشد و بخش عمده ای از آنها امسال و حداکثر تا شهریور سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش اظهار نمود: تجربیاتی که منطقه آزاد قشم در برخی از پروژه ها داشته اند بسیار موثر و مفید می باشد و امیدوارم از آنها استفاده خواهیم کرد. در حوزه انرژی فعالیتهای خوبی انجام داده اند همینطور در زمینه پرورش ماهی و میگو از تجربیات آنها در جزیزه کیش و بندر آفتاب که سازمان منطقه آزاد کیش سهامدار آن است استفاده خواهیم کرد.

وی افزود: منطقه آزاد کیش هم تجربیات خویش را در زمینه های موردنیاز به منطقه آزاد قشم انتقال خواهد داد.همچنین مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم هم قشم و کیش را دو منطقه آزاد قدیمی کشور دانست و عنوان کرد: این دو منطقه آزاد در جنوب کشور، منشا خیلی از اثرات خوب اقتصادی شده اند و تعامل و همفکری می تواند این مورد را افزایش دهد.

حمیدرضا مومنی اضافه کرد: ما تجربیاتی در حوزه های مختلف صنعتی داریم و دوستان در منطقه آزاد کیش هم در حوزه های مختلف همچون تأمین منابع داشته اند که خیلی برای ما مفید و موثر بود. از قبل هم این هماهنگی ها بود و قرار بر این بود که جنوب کشور در زمان تحریم با ظرفیت بیشتری بتوانند در دو بخش حضور پیدا کنند. یکی اینکه مناطق خودشان برای برون رفت از این بحران چگونه باید عمل کنند و دیگر اینکه مناطق آزاد و مجموعه حاکمیتی دولت در جنوب، برای کشور چه فعالیتهایی می توانند بکنند که در حوزه تحریم، فشار کمتری به کشور وارد شود. اقدامات خوبی انجام شد ولی آن جلسات تکرار نشد. مناطق آزاد کیش و قشم اقدامات اجرایی خویش را انجام دادند، بعضی ها به نتیجه رسیدند و بعضی هم در حال پیگیری است. امیدواریم با رویکرد موجود، خیلی از این مشکلات را رفع نماییم.

وی همینطور درمورد بحث مالیات بر حقوق شاغلان و کارکنان مستقر در مناطق آزاد اظهار داشت: قوانین و مقرراتی در این حوزه وجود دارد، استعلام هایی صورت گرفته که منتظر دریافت پاسخ آنها هستیم. به زعم ما این قانون مشمول مناطق آزاد نخواهد شد چون این موضوعات فلسفه وجودی مناطق آزاد را زیر سوال خواهد برد و اینکه در این زمان چه ضرورتی دارد که به این موضوعات پرداخته شود جای تامل دارد.

مومنی افزود: فکر می نماییم با استعلامی که از راه معاونت حقوقی ریاست جمهوری انجام شده است این مورد قابل حل خواهد بود.منبع:

1399/04/27
21:24:36
5.0 از 5 امتیاز
2209
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات