۲۹۴ برابر شدن قیمت مسكن در ۲۷ سال گذشته

۲۹۴ برابر شدن قیمت مسكن در ۲۷ سال گذشته به گزارش ساسان گستر یك كارشناس اقتصادی با اشاره به ۲۹۴ برابر شدن قیمت مسكن در ۳۰ سال گذشته، اظهار داشت: عرضه مسكن در هفت سال گذشته متناسب با تقاضای بازار مسكن نبوده است، بر مبنای مطالعات صورت گرفته سالانه ححداقل یك میلیون واحد مسكونی باید در كشور ساخته شود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، ابوالفضل نوروزی، کارشناس اقتصادی، دیشب در برنامه پایش که با مبحث «بررسی مالیات بر خانه های خالی» پخش گردید، افزود: بر مبنای تعداد پروانه های صادر شده در ۶ سال گذشته، آمار ساخت مسکن در هر سال ۳۵۰ هزار واحد گزارش شده، که حدودا پنج میلیون مسکن در این شش سال کمتر از نیاز ساخته شده است.
نوروزی اضافه کرد: بازار مسکن جولانگاه سوداگران است، طبق مطالعات انجام شده، از هر ۱۰ مسکن معامله شده، هفت معامله توسط سوداگران صورت گرفته است، بعنوان مثال ما در کشور افرادی داریم که در یکسال بیشتر از ۳۰۰ خرید و فروش مسکن داشته است.
کارشناس اقتصادی برنامه پایش اظهار داشت: معضل مسکن در سال های پیش از انقلاب هم بوده است و پس از انقلاب هم حل نشد، برای کنترل تقاضای سوداگری، باید مالیات های تنظیم گری مثل مالیات بر خانه های خالی، مالیاد بر عایدی سرمایه، مالیات بر احتکار زمین و مالیات بر زمین های خالی ایجاد گردد.
وی افزود: مبحث مالیات بر زمین های خالی، مساله ای است که کمتر مورد توجه قرار گرفته، ازاین رو باید در حوزه زمین سیاست گذاری مناسبی داشته باشیم و زمین های خالی در خدمت تولید مسکن قرار گیرند، کلا زمین و مسکن در حال احتکار است، هم اکنون دو و نیم میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارد و باید با احتکار کنندگان برخورد کرد.
کارشناس مسکن با اعلان اینکه عزمی برای برخورد با محتکرین نیست، اظهار داشت: در سال ۹۴ قانون اصلاح مالیات های مستقیم بیان می کند باید در شش ماه سامانه ملی املاک و اسکان شکل بگیرد و متناسب با آن از خانه های خالی مالیات گرفته شود، اما از سال ۹۴ تا ۹۸ هیچ اقدامی انجام نشد.
کارشناس مسکن کشور بیان کرد: هم اکنون با حمایت وزیر راه و شهرسازی این سامانه طراحی شده، باید عزمی جدی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی شکل بگیرد و قانون هم باید اصلاح گردد تا مالیات بر خانه های خالی آن بازدارنگی را داشته باشد.
نوروزی اظهار داشت: در قانونی که هم اکنون در مجلس بررسی می شود روی نرخ موثر مالیات کار شده تا بتواند افراد را مجبور به عرضه خانه های خالی کنند، شیوه محاسبه مالیات هم بر مبنای ارزش ملک است، مشارکت مردم در شناسایی خانه های خالی هم ابتکار قانون جدید است.
وی افزود: همکاری بین دستگاهی هم نکته دیگر قانون جدید است، از این طریق می توان خانه های خالی را آنلاین شناسایی کرد.
منبع:

1399/04/30
23:19:32
5.0 از 5 امتیاز
2308
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات