دلار باز هم ریخت

دلار باز هم ریخت تنش های بین چین و آمریكا، دلار را باردیگر ریزشی كرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، در آخرین روز از معاملات هفتگی ارزش دلار باردیگر ریزش کرد تا ارزش دلار در یک هفته اخیر ۱.۵ درصد افت کند و به کمترین سطح ثبت شده خود دو طول ۱۸ ماه اخیر برسد. به قول تحلیلگران ارزی، هم تنش ها با چین و هم افزایش تمایل معامله گران برای خرید یورو، فشار عرضه اسکناس سبر را تشدید و آنرا عقب رانده است.
دور تازه تنش های بین آمریکا و چین بار دیگر تقاضا برای ارزهای امن را تقویت و معامله گران را نسبت به وقوع یک جنگ ارزی دیگر نگران کرده است. چین بیشتر از یک تریلیون دلار اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا را در اختیار دارد که می تواند از آن بعنوان یک سلاح موثر ضد دلار استفاده نماید.
به قول میچ مک کانل- رئیس سنای آمریکا، نمایندگان جمهوری خواه سنا بزودی از طرح پیشنهادی خود برای حمایت بیشتر از بخش های مختلف اقتصادی این کشور رونمایی خواهند کرد. پیش از این استیون منوچین، وزیر خزانه داری با ارسال نامه ای به اعضای کنگره از آنها خواسته بود تا مقدمات اجرایی شدن یک بسته حمایتی دیگر را تسهیل کنند. بزودی اعتبار لایحه حمایتی فعلی که مجوز پرداخت یارانه نقدی مستقیم به شهروندان را می دهد، تمام می شود. منوچین گفته است تمرکز بسته جدید کماکان روی پشتیبانی از خانوارهای با درآمد پایین و متوسط و کسب و کارهای خرد خواهد بود.
اقدام آمریکا در اجرایی کردن یک بسته حمایتی دیگر در شرایطی صورت می گیرد که بعد از چندین ماه بحث، سرانجام سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بر سر لایحه حمایت مالی برای تقویت رشد اقتصادی و کاستن از تبعات ناشی از کرونا با یکدیگر به توافق رسیدند.
کمیسیون اروپا اعلام نمود ۷۵۰ میلیارد یورو به مجموع اعتبارات قبلی خواهد افزود که این منابع صرف پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی به شکل وام یا کمک هزینه خواهد شد و میزان تخصیص آن به هر کشور هم بستگی به شدت انتشار کرونا در آن خواهد داشت. بدین ترتیب مجموع اعتبارات تخصیص یافته اتحادیه اروپا برای مقابله با نتایج کرونا به رقم دو تریلیون یورو رسید.
خوان پرز، معامله گر ارزی در واشنگتن اظهار داشت: از مدت ها پیش همه منتظر نهایی شدن این بسته محرک بودند و حالا که در مورد اجرایی شدن و بازه زمانی آن بین کشورهای اروپایی وحدت نظر به وجود آمده است، کسانی که روی یورو شرط بسته بودند خوشحال هستند. این بسته از این جهت هم اهمیت دارد که کشورهای اروپایی بار دیگر بر سر مسئله ای مهم و بزرگ با یکدیگر به اشتراک نظر رسیدند و وحدت خویش را نشان دادند.
در آسیا، هر چند رشد اقتصادی چین در سطح مثبت باقی مانده است، اما آمارهای انتشار یافته نشان داده است که برای پنجمین ماه متوالی، رشد بخش خرده فروشی در سطح منفی باقی مانده است و این مسئله می تواند بر ضعیف باقی ماندن سطح تقاضا در یکی از بزرگ ترین بازارهای مصرفی جهان و در نتیجه تجارت جهانی اثر منفی بگذارد.
نشانه هایی از وقوع جنگ ارزی بین پکن و واشنگتن سبب نگرانی فعالین بازار ارز شده و همین مسئله به تقویت ارزهای امن نظیر فرانک منجر گردیده است.
اختلافات چین و آمریکا از مسئله هنگ کنگ به تایوان کشیده شده و چین تهدید کرده است غول اسلحه سازی " لاکهید مارتین" را در صورت اصرار به فروش تسلیحات به تایوان تحریم خواهد نمود.
به قول روزنامه نیویورک تایمز، دولت ترامپ در حال بررسی پیشنهاد اعمال ممنوعیت سفر به خاک این کشور برای شماری از مقامات حزب حاکم چین است. چین سفیر آمریکا را فراخوانده و نسبت به تداوم این سیاست ها اخطار داده است.
لیو ژیاو مینگ، سفیر چین در انگلیس هم گفته که غرب در مورد چین در حال ارتکاب یک اشتباه راهبردی است و چین کشوری متخاصم برای غرب نیست.
یوکیو ایشیزوکی، استراتژیست ارزی در موسسه "دایوا سکیوریتیز" اظهار داشت: روز به روز رفتار معامله گران تغییر می کند و الگوی ثابتی ندارد. حالا همه به خاطر ویروس (کرونا) باردیگر دست به عصا شده اند. چون که هنوز ویروس را تحت کنترل در نیاورده ایم ریسک های جدید نظیر ریسک جنگ ارزی بین پکن و واشنگتن می تواند به سرعت با واکنش منفی بازار مواجه شود.
اخبار مربوط به پیشرفت در ساخت واکسن کرونا هم دیگر خبر مهم در صدر کانون توجه معامله گران بوده است. دانشگاه آکسفورد اعلام نموده که واکسنش با موفقیت، سطح ایمنی افراد آزمایش شده در آفریقای جنوبی، انگلیس و برزیل را افزایش داده و حالا مقرر است کار آزمایش روی یک نمونه نسبتا بزرگ در آمریکا صورت گیرد که در صورت موفقیت آمیز بودن آن، احیانا از اواخر سال جاری شاهد تولید انبوه این محصول برای عرضه جهانی آن خواهیم بود. تابحال انگلیس، هلند، فرانسه و آمریکا خواهان دریافت این واکسن شده اند.
هم اکنون با بازگشایی مجدد کسب و کارها، شمار مبتلایان به کرونا در بزرگ ترین اقتصاد جهان بار دیگر رو به فزونی رفته است و این مسئله چشم انداز نامطمئنی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار داده است. نتایج یک نظرسنجی از مدیران مالی ۵۰۰ شرکت بزرگ آمریکایی که توسط دانشگاه یورک انجام شده است نشان داده است اغلب آنها نسبت به باقی ماندن سطح تقاضای مصرف کنندگان در سطوح پایین نگران اند.
تابحال بیشتر از ۱۵ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۶۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۳۹ هزار و ۱۸۴ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۴۷ هزار و ۸۳۶ نفر، برزیل با ۸۴ هزار و ۴۴۰ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۶۶۷ نفر، مکزیک با ۴۱ هزار و ۹۰۸ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۹۷ نفر بوده است.
رودریگو کارتیل، استراتژیست مسائل ارزی در بانک ملی استرالیا اظهار داشت: بازارها کمی نگران اند که افزایش تنش های ژیوپلتیکی به حدی برسند که بار دیگر اقتصاد جهانی را از ریل خارج کنند. معامله گران تحولات سیاسی (بین آمریکا و چین) را به دقت زیر نظر خواهند داشت و سیر تحولات تعیین خواهد نمود که بازار ارز در نهایت به کدام سمت حرکت خواهد نمود.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۳۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۴.۳۱۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۸۴ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در مسئله برگزیت انگلیس پالس مثبتی را به بازارها مخابره کرده و بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس گفته است کشورش می خواهد هر چه زودتر شاهد حصول توافق با طرف اروپایی باشد. با وجود گذشت هفت ماه از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، دو طرف هنوز به چارچوب مشخصی بر سر روابط آینده خود نرسیده اند. کنترل مرزها، واردات گمرکی، دسترسی به بازارهای مالی و بانکی اتحادیه اروپا و مسئله ماهیگیری در آب های داخلی اصلی ترین کموارد اختلاف بین دو طرف به حساب می آید که هنوز هم پابرجا هستند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۷۸ دلار مبادله شد. یورو ۰.۴۱ درصد بالا رفت و با ورود به کانال ۱.۱۶ به ۱.۱۶۳ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۹۲ درصد کاهش به ۱۰۵.۸۳۶ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۰۹ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۱۶ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/05/04
14:09:08
5.0 از 5 امتیاز
2029
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات