رئیس كل بانك مركزی اعلام كرد:

علت افزایش قیمت ها در بهار سال جاری

علت افزایش قیمت ها در بهار سال جاری به گزارش ساسان گستر رئیس كل بانك مركزی اظهار داشت: همه افزایش قیمت ها در بهار سال جاری، صرفا به رشد پایه پولی و نقدینگی مربوط نمی گردد. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیر پولی و عملكرد سایر بازارها هم در افزایش فشارهای تورمی نقش داشته اند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، عبدالناصر همتی در پستی اینستاگرامی درباره متغیرهای پولی نوشت: بانک مرکزی تمام تلاش خویش را برای کنترل میان مدت و دراز مدت رشد متغیرهای پولی و مدیریت نرخ سود، برای کنترل و مهار تورم بکارگرفته است و با وجود تمامی موانع و محدودیت ها ازهمه ابزارهای خود برای تحقق تورم هدف گذاری شده، برای یکسال آینده استفاده می نماید.
وی افزود: قضاوت درمورد عملکرد بانک مرکزی، بایستی در قالب محیط اقتصاد کلان و شوک های وارده به اقتصاد و همینطور بر اساس ابزارها، اختیارات و درجه استقلال بانک مرکزی باشد.
همتی اضافه کرد: خرید بخشی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی، جهت تأمین کسری بودجه توسط بانک مرکزی ( آنچنان که در بودجه سال ۹۸ تکلیف شد) در شرایط تحریمی، تأمین کسری بودجه از محل پایه پولی است. این روش، در کوتاه مدت، همانند استقراض از بانک مرکزی خواهد بود. لذا، بانک مرکزی به حکم وظیفه، نظر کارشناسی خویش را درمورد آثار احتمالی ناخوشایند این روش تأمین بودجه، گزارش کرده بود.
در ادامه رئیس کل بانک مرکزی روش هایی که سال جاری دولت محترم برای تأمین کسری بودجه از راه فروش سهام دولتی و هم انتشار اوراق بدهی بکارگرفته است، در شرایط تداوم فشار حداکثری، روش های مناسبی برای تأمین منابع لازم از نقدینگی موجود در جامعه و بدون فشار به پایه پولی است و درصورت تداوم، کمک خوبی به بانک مرکزی در نیل به هدف مهار تورم خواهد بود.
او در آخر اظهار داشت: همه افزایش قیمت ها در بهار سال جاری، صرفا به رشد پایه پولی و نقدینگی مربوط نمی گردد. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیر پولی و عملکرد سایر بازارها هم در افزایش فشارهای تورمی نقش داشته اند.
منبع:

1399/05/10
15:26:50
5.0 از 5 امتیاز
1949
تگهای خبر: ابزار , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات