دلار تقویت شد

دلار تقویت شد به گزارش ساسان گستر برای سومین روز متوالی شاخص دلار صعودی ماند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، به نظر می آید با بازگشایی کسب و کارها و برگشت شاغلین به کارهای خود، رفته رفته حس اطمینان مصرف کنندگان حتی با وجود ادامه پیشتازی های کرونا رو به بهبود است تا جایی که شاخص مدیران تولید آمریکا در ماه ژوییه به ۵۴.۲ درصد رسید که این رقم ۱.۶ درصد بیشتر از ماه قبل و ۰.۶ درصد بیشتر از پیشبینی های قبلی بوده است. بررسی ها نشان داده است در این ماه هم میزان سفارشات داخلی و هم میزان صادرات خارجی نسبت به ماه قبل با افزایش محسوسی مواجه بوده است.
با این وجود انتظار نمی رود دست کم در کوتاه مدت وضعیت اقتصاد آمریکا به سرعت به حالت قبل برگردد و همان گونه که انتظار می رفت، سه ماهه دوم سال جاری شاهد ثبت پایین ترین رشد فصلی ثبت شده در طول تاریخ آمریکا تابحال بود و طبق اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، نرخ رشد اقتصادی این کشور منفی ۳۲.۹ درصد اندازه گیری شده که این رقم ۲۴.۵ درصد کمتر از رشد سه ماهه قبل و ۲.۲ درصد بیشتر از نرخ رشد پیشبینی شده قبلی بوده است.
موسسه رتبه بندی فیچ در گزارش جدید خود چشم انداز اقتصاد آمریکا را به منفی تنزل داده است.
با وجود بازگشایی کسب و کارها در ایالت های مختلف، سرعت انتشار کرونا بخصوص در ایالت های جنوبی و غربی در سطح بالایی باقی مانده است. بانک مرکزی آمریکا در تازه ترین نشست خود همان گونه که انتظار می رفت اعلام نمود نرخ بهره را در سطح کنونی حفظ خواهد نمود. با این وجود نیاز بازارهای مالی به نقدینگی کماکان در سطح بالایی باقی مانده است و فدرال رزرو به همین خاطر احیانا تا آخر سال به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه خواهد داد.
از طرفی انتظار می رود شاهد روزهای تیره و تارتری در روابط پکن و واشنگتن باشیم. وانگ یی- وزیر خارجه چین در گفتگو با همتای فرانسوی خود، آمریکا را به کوشش برای سلطه بر جهان متهم کرده و گفته است اگر در مقابل زورگویی های آمریکا مدارا نماییم، تنها این کشور جسورتر خواهد شد. وزیر خارجه چین هم چنین آمریکا را به تفرقه افکنی بین دولت و مردم این کشور متهم کرده و افزوده است: چین همواره ترجیح می دهد حداکثر خویشتن داری را از خود نشان دهد اما در مقابل یکجانبه گرایی آمریکا پاسخ متناسب و منطقی خواهد داد.
ادوارد مویا- تحلیل گر بازار ارز در موسسه اواندا اظهار داشت: به نظر می آید شاهد روزهایی هستیم که تاج پادشاهی از سر دلار افتاده است و با تداوم این وضع، انتظار ما این است که بانک مرکزی آمریکا برای توقف روند فعلی دست به کار شود. اخبارهای رسیده، احیانا مبین این هستند که خبری از یک احیای رشد اقتصادی سریع هم در سطح اتحادیه اروپا و هم در آمریکا نخواهیم بود.
در قاره سبز، کمیسیون اروپا اعلام نمود ۷۵۰ میلیارد یورو به مجموع اعتبارات قبلی خواهد افزود که این منابع صرف پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی به شکل وام یا کمک هزینه خواهد شد و میزان تخصیص آن به هر کشور هم بستگی به شدت انتشار کرونا در آن خواهد داشت. بدین ترتیب مجموع اعتبارات تخصیص یافته اتحادیه اروپا برای مقابله با نتایج کرونا به رقم دو تریلیون یورو رسید.
با این وجود اوضاع در کشورهای اروپایی هنوز تا سطح مطلوب فاصله بسیار زیادی دارد: مرکز آمار آلمان در گزارشی اعلام نمود بزرگ ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲ به میزان ۱۰.۲ درصد کوچک شده که این رشد، ضعیف ترین رشد اقتصادی آلمان از زمان ثبت داده های رشد در سال ۱۹۷۰ میلادی تابحال به حساب می آید. هم چنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل هم رشد اقتصادی ۵.۵ درصد کمتر شده است.
خوان پرز، معامله گر ارزی در واشنگتن اظهار داشت: از مدت ها پیش همه منتظر نهایی شدن این بسته محرک بودند و حالا که در مورد اجرایی شدن و بازه زمانی آن بین کشورهای اروپایی وحدت نظر به وجود آمده است، کسانی که روی یورو شرط بسته بودند خوشحال هستند. این بسته از این جهت هم اهمیت دارد که کشورهای اروپایی بار دیگر بر سر مسئله ای مهم و بزرگ با یکدیگر به اشتراک نظر رسیدند و وحدت خویش را نشان دادند.
اخبار مربوط به پیشرفت در ساخت واکسن کرونا هم دیگر خبر مهم در صدر کانون توجه معامله گران بوده است. دانشگاه آکسفورد اعلام نموده که واکسنش با موفقیت، سطح ایمنی افراد آزمایش شده در آفریقای جنوبی، انگلیس و برزیل را افزایش داده و حالا مقرر است کار آزمایش روی یک نمونه نسبتا بزرگ در آمریکا صورت گیرد که در صورت موفقیت آمیز بودن آن، احیانا از اواخر سال جاری شاهد تولید انبوه این محصول برای عرضه جهانی آن خواهیم بود. تابحال انگلیس، هلند، فرانسه و آمریکا خواهان دریافت این واکسن شده اند.
تابحال بیشتر از ۱۸ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۱۰۶ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۹۴ هزار و ۹۳۱ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۵۸ هزار و ۵۷۲ نفر، برزیل با ۹۴ هزار و ۲۲۶ نفر، مکزیک با ۴۷ هزار و ۷۴۶ نفر، انگلیس با ۴۶ هزار و ۲۱۰ نفر و هند با ۳۸ هزار و ۹۷۱ نفر بوده است.
واسیلی سربریاکوف، استراتژیست مسائل ارزی در بانک یو بی اس اظهار داشت: معامله گران نسبت به چشم انداز دلار در کوتاه مدت مردد هستند و تداوم درگیر بودن آمریکا با کرونا در سطح وسیع می تواند احیای رشد اقتصادی این کشور را در مقایسه با چین و اروپا به تاخیر بیاندازد. کاستن از سرعت انتشار کرونا در آمریکا، نقشی کلیدی در اوج گیری مجدد دلار خواهد داشت.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۲۴ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۳.۵۴۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۸۹ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۰۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۷ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۴ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۵ دلار رسید.
ویراج پاتل- استراتژیست ارشد ارزی در موسسه آرکرا اظهار داشت: معمولا در ماه آگوست هر سال شاهد بروز الگوهای مختلف معاملاتی هستیم و سال جاری این روند با عنایت به نتایج ناشی از انتشار کرونا تشدید شده است. در ماه های اخیر دارایی های پرریسک تر شاهد یک دور صعودی تند بوده اند و اگر تنش های ژیوپلتیکی باز هم تشدید شوند احتمال زیادی وجود دارد که ورق برگردد و بسیاری از پیشروی های این طبقه از دارایی ها از دست برود.
ارزهای آسیایی
عملکرد اقتصادهای بزرگ آسیایی هنوز تا سطح پیش از بحرن کرونا فاصله بسیاری دارد و بعد از کره جنوبی و استرالیا، حالا ژاپن هم با رکودی عمیق روبرو شده بگونه ای که طبق اعلام دولت ژاپن در سه نخست سال جاری، اقتصاد این کشور ۲.۲ درصد کوچک تر شده است. این رشد که ۱.۲ درصد کمتر از رشد پیشبینی شده قبلی توسط کارشناسان است، یک از بدترین عملکردهای اقتصاد ژاپن از سال ۲۰۱۵ تابحال به حساب می آید.
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱۷ درصد افزایش به ۱۰۶.۰۱۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۰۴ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۹۸ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/05/14
14:24:38
5.0 از 5 امتیاز
2100
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بازرگانی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات