ریزش سراسری بورسهای اروپایی

ریزش سراسری بورسهای اروپایی به گزارش ساسان گستر برخلاف شاخصهای آمریكایی، شاخصهای بورسی مهم اروپا یكدست قرمز شدند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، قائم مقام رئیس بانک مرکزی آمریکا با اشاره به رشد مثبت اقتصاد آمریکا در ماه ژوییه نسبت به بازگشت سطوح فعالیتهای اقتصادی در این کشور به میزان پیش از بحران تا آخر سال آینده ابراز امیدواری کرده است. ریچارد کلاریدا، با تاکید مجدد بر حمایت همه جانبه بانک مرکزی این کشور از بازارهای مالی گفته است که روند احیای کامل اقتصادی طول خواهد کشید و باید صبور بود.
هم اکنون بانک مرکزی آمریکا در مقیاس وسیع به برنامه های حمایتی خود ادامه می دهد و بعضی از تحلیلگران انتظار دارند در صورت بروز موج دوم همه گیری کرونا در آمریکا، شاهد نرخ بهره منفی هم باشیم. نرخ بهره در بزرگ ترین اقتصاد آمریکا هم اکنون در محدوده صفر درصدی قرار دارد اما همین نرخ بهره هم تاثیرات زیادی روی نرخ برابری دلار مقابل سایر ارزها و نرخ بازدهی اوراق قرضه وزارت خزانه داری این کشور داشته است.
از سوی دیگر بعضی از اخبار غیررسمی از آن حکایت می کند که آمریکا در صدد محدود کردن حضور خبرنگاران چینی در این کشور است. وانگ ون بین- یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین از آمریکا خواسته است تا سرکوب سیاسی رسانه های چینی و خبرنگاران آنها را متوقف نماید در غیر این صورت چین اقدامات متقابل را انجام خواهد داد. به قول این مقام چینی، آمریکا در صدد است تا مدت صدور روادید برای اقامت مجاز فعالان رسانه ای چین را به ۹۰ روز کم کند.
در واکنش به اقدامات اخیر آمریکا، وانگ یی- وزیر خارجه چین آمریکا را متهم به کوشش برای به راه انداختن یک جنگ سرد دیگر کرده و اخطار داده است که این اقدام سبب هرج و مرج و چند دستگی در جهان خواهد شد. وی با رد افترا آمریکا در خصوص تلاش چین در صدور ایدیولوژی اظهار داشت: ما مثل اتحاد جماهیر شوروی نیستیم و تلاش هم نمی نماییم که جای آمریکا را بگیریم. این که چین به دنبال کنترل جهان است تنها یک افترا است.
فیلیپ ماری- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در روبو بانک اظهار داشت: بازارها با خبرهای زیادی سر و کار دارند که نگرانشان باشند. احتمال بروز موج دوم همه گیری کرونا در آمریکا، روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و هم چنین تشدید تنش ها با چین هر کدام می توانند به تنهایی در ادامه سال برای صعود شاخص ها مشکل آفرین باشند. انتظار من این است که روند کوچک شدن اقتصاد تا جایی ادامه یابد که بانک مرکزی را وادار به اقدامات جدید کند. احیانا فدرال رزرو سراغ نرخ بهره منفی یا کنترل منحنی بازده اوراق قرضه وزارت خزانه داری برود بخصوص اگر خبری از یک بسته حمایتی بزرگ دیگر نباشد.
از طرفی هر چند که اخبار مثبتی در زمینه دارویی و کاهش سرعت انتشار کرونا در جهان به گوش می رسد اما به نظر می آید هنوز تا تولید و عرضه انبوه واکسن موثر مقابله با کرونا مسیری طولانی در پیش است. گروه تحقیقات دارویی دانشگاه آکسفورد که پیش تر از احتمال ساخت واکسن کرونا تا آخر سال اطلاع داده بود، حالا در اظهاراتی گفته است شاید لازم باشد افراد به صورت سالانه مجبور به تزریق واکسن کرونا شوند و واکسن ساخت آنها، یک پادتن همیشگی در مقابل این ویروس نباشد.
تابحال بیشتر از ۱۹ میلیون و ۱۳۸ هزار و ۲۹۸ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۷۱۴ هزار و ۲۱۹ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۶۲ هزار و ۲۸۱ نفر، برزیل با ۹۷ هزار و ۶۹۲ نفر، مکزیک با ۴۹ هزار و ۶۹۸ نفر، انگلیس با ۴۶ هزار و ۴۱۳ نفر و هند با ۴۱ هزار و ۶۳۸ نفر بوده است.
مت میسکین- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه " جان هانوک اینوستمنت منیجمنت" اظهار داشت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوشبینی به آینده می خواهند مصارف خویش را بالا برند و آن هایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف کنندگان، کار را برای پیشبینی وضعیت آینده دشوار ساخته است.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۶۱ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۳۷۳.۶۳ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۶۷ درصد افزایش تا سطح ۳۳۴۹.۰۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۰۱ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۱۱۱.۱۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه خود در اتحادیه اروپا از تصمیم بروکسل برای نشان دادن انعطاف بیشتر در حل و فصل مسئله برگزیت اطلاع داده است. با وجود گذشت حدود شش ماه از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، دو طرف هنوز بر سر چگونگی روابط خود در آینده به توافق نرسیده اند و این مسئله برای هر دو طرف در شرایطی که اقتصاد آنها در وضعیت خوبی قرار ندارد، چندان مساعد نیست.
بانک مرکزی انگلیس در گزارشی اعلام نموده است شرایط اقتصادی این کشور در نتیجه شیو ع کرونا وخیم تر از چیزی است که پیش تر تصور می شد. طبق پیشبینی بانک مرکزی انگلیس، اقتصاد این کشور در سه ماهه دوم سال جاری احیانا ۲۳ درصد کوچک شده است و انتظار می رود برای مجموع سال ۲۰۲۰، پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ۹.۵ درصد کوچک شود اما با بهبود تدریجی وضعیت شاخصهای کلان، رشد اقتصادی برای سال آینده ۹ درصد و برای سال ۲۰۲۲ هم ۳.۵ درصد پیشبینی شده است.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۱.۲۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۲۶.۹۴ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افت ۰.۵۴ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۵۹۱.۶۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با ریزش ۰.۹۸ درصدی در سطح ۴۸۸۵.۱۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۱۶ درصد پایین رفت و به ۶۹۵۷.۹۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۴۳ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۴۱۸.۱۵ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۶۹ درصد ایین رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۳۰.۵۸ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افت ۰.۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۷۶۲.۷۶ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۶۸ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۰۴۲.۱۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۵ درصد کاهش به ۴۱.۹۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۴۲ درصدی به ازای ۴۵.۰۵ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۷۱ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۲۰۶۱.۴۰ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۶.۴۸ درصدی به ازای ۲۸.۷۴ دلار مبادله شد.1399/05/17
21:36:06
5.0 از 5 امتیاز
1872
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات