نكاتی درمورد پالایشی یكم

نكاتی درمورد پالایشی یكم بالاخره پای ETF دوم نیز به بازار سرمایه باز شد تا باقی مانده سهم دولت در چهار پالایشگاه نیز در بورس ارائه شود. صندوقی كه پالایشی یكم نام دارد و پذیره نویسی آن از امروز اغاز می شود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، برمبنای تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، به دولت اجازه داده شده است که باقیمانده سهام دولت در شرکت ها را به روش های معمول یا بوسیله صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) عرضه و به فروش برساند. متعاقب این ظرفیت قانونی، در ابتدای سال جاری هیأت وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد تا در چارچوب سه صندوق سرمایه گذای قابل معامل (ETF) باقیمانده سهام دولت را واگذار کند.
نخست صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بانک و بیمه شامل باقیمانده سهام دولت در بانک های صادرات، ملت، تجارت و شرکت های بیمه البرز و اتکایی امین، دوم صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی شامل باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه های اصفهان، تهران، بندرعباس و تبریز و سوم صندوق سرمایه گذاری قابل معامله صنایع خودرویی و فلزی شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و ملی صنایع مس است.
ویژگی های پالایشی یکم
صندوق نخست تحت عنوان دارایکم مدتی پیش پذیره نویسی و ارائه شد و الان نوبت صندوق دوم یا همان پالایشی یکم است. اما آنچه که در این صندوق ها اهمیت دارد این است که همه مردم می توانند مبادرت به پذیره نویسی کنند و از تخفیف برخوردار شوند.
سقف سرمایه­ گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی ایرانی) در مجموع دو صندوق قابل معامله اول و دوم دولتی، ۵۰ میلیون ریال (پنج میلیون تومان) تعیین شده است. یعنی چنانچه فردی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان واحد دارایکم را خریداری نموده باشد، حالا می تواند به میزان سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان واحد پالایشی یکم را خریداری کند. یا چنانچه به میزان دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان واحد دارایکم خریداری نموده باشد، حالا مجاز به خرید دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان واحد پالایشی یکم است.
درواقع حداکثر تعداد واحدهای سرمایه گذاری قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی، بعد از کسر میزان سرمایه گذاری همان فرد در صندوق دارا یکم، ۵۰۰ واحد سرمایه گذاری است.
پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان­پذیر است و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود ندارد. بعد از اتمام پذیره نویسی و ستاندن مجوز فعالیت صندوق از سازمان بورس و اوراق بهادار، سهام موضوع فعالیت این صندوق با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به قیمت پایانی سهم در روز معاملاتی پیش از شروع پذیره ­نویسی توسط سازمان خصوصی سازی به صندوق واگذار خواهد شد.
البته لازم به ذکر است که فردی که مبادرت به خرید سه میلیون تومان از پالایشی یکم کند شامل تخفیف ۲۰ درصد خواهد شد. یعنی سه میلیون تومان پرداخت می کند و به میزان سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پالایشی یکم به قیمت پایانی روز گذشته سهام پالایشگاه های موجود در پالایشی یکم دریافت می کند.
جزئیات پذیره نویسی
پذیره نویسی به صورت هم زمان از امروز بوسیله بورس اوراق بهادار تهران و شبکه بانکی کشور برای هر شخص حقیقی دارای کد ملی امکان پذیر است و اشخاص حقوقی و یا اتباع خارجی نمی­ توانند در این پذیره نویسی شرکت نمایند. پروسه پذیره نویسی تا ۱۹ شهریورماه ادامه دارد.
همین طور پذیره نویسی واحدهای این صندوق برای اشخاص دارای کد معاملاتی (کد بورسی) فقط بوسیله کارگزاری های بورس و سامانه های آنلاین معاملاتی صورت می­ گیرد.
اشخاص فاقد کد معاملاتی (کد بورسی) می توانند بوسیله درگاه های غیرحضوری و حضوری بانکهای منتخب برای خرید واحدها اقدام نمایند. هر شخص می­تواند فقط یکی از این دو روش را انتخاب نماید.
متقاضیان دارای حساب در هر یک از بانکهای منتخب می توانند بوسیله مراجعه به درگاه های غیرحضوری و حضوری که توسط بانکهای مربوطه اطلاع رسانی خواهد شد و با ورود حداقل اطلاعات مورد نیاز، نسبت به پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری مزبور اقدام نمایند. چنانچه متقاضی به درگاه های غیرحضوری و حضوری بانک منتخبی که در آن بانک فاقد حساب است مراجعه کند، بانک ها مکلف به پذیرش و دریافت اطلاعات وی هستند.1399/06/05
17:28:54
5.0 از 5 امتیاز
1732
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات