مركز آمار اعلام كرد

افزایش ۴۸ درصدی قیمت تخم مرغ

افزایش ۴۸ درصدی قیمت تخم مرغ به گزارش ساسان گستر در حالی قیمت تخم مرغ حدود ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و از علل آن صادرات عنوان می شود كه بر اساس گزارش گمرك طی پنج ماهه اول سال جاری بیشتر از ۲۸ میلیون دلار صادرات تخم مرغ و انواع تخم خوراكی انجام شده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، طی مدت اخیر بازار تخم مرغ با افزایش قیمت مواجه گردید و هر شانه تا ۲۵ هزار تومان هم فروش رفت. علل مختلفی برای این افزایش قیمت مطرح بود که فعالان بازار همچون آنرا صادرات و افزایش مصرف تخم مرغ اعلام نمودند.
اما بررسی آمار مرکز آمار از وضعیت تورم تخم مرغ نشان داده است که در مردادماه سالجاری هر کیلوگرم از این محصول به صورت متوسط ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان فروش رفته که در مقایسه با مرداد سال قبل که هر کیلو گرم ۹۲۰۰ تومان ۴۸ درصد افزایش قیمت دارد.
قیمت هر کیلو تخم مرغ نسبت به تیرماه کاهش دارد و به صورت متوسط ۱۵ هزار و ۴۰۰ تومان فروش رفته که در مرداد ماه ۱۱ درصد کاهش پیدا کرده است.
اما با عنایت به اشاره ای که به وضعیت صادرات تخم مرغ از جانب فعالان بازار و اثرگذاری آن بر قیمت تخم مرغ شده است، پیگیری وضعیت صادرات این محصول از گمرک ایران با توضیحاتی از جانب سیدروح الله لطیفی - سخنگوی گمرک - به ایسنا همراه بود.
بر این اساس اعلام گردید که در پنج ماهه اول سال جاری ۲۸ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۲۲۰ دلار تخم مرغ و انواع تخم خوراکی صادرات شده که وزنی حدود ۴۸ هزار و ۱۱۹ تن داشته است.
این در شرایطی است که تا آخر تیرماه ۲۳ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۵۸۱ دلار انواع تخم خوراکی صادر شده بود که نشان دهنده افزایش حدود پنج میلیون دلاری در ماه گذشته است.
صادرات انجام شده به کشورهای مختلف این گونه بوده است که ۲۱ میلیون و ۸۸۱ هزار دلار به عراق، پنج میلیون و ۵۷۹ هزار دلار به افغانستان، ۷۲۰ هزار دلار به عمان، ۵۹۰ هزار دلار به قطر، ۱۷ هزار دلار به پاکستان، ۱۳ هزار دلار به امارات، ۳۴ هزار و ۶۶۰ دلار به بحرین صادر گردیده است.
به قول رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، صادرات تخم مرغ با وجود عوارض هنوز برای صادرکنندگان صرفه اقتصادی دارد؛ هر چند که ما بیشتر از مصرف داخلی، تخم مرغ تولید می نماییم و ناچاریم صادرات داشته باشیم.1399/06/17
19:44:06
5.0 از 5 امتیاز
1774
تگهای خبر: بازار , تولید , دلار , صادرات
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات