بر اساس اعلام بانك مركزی

بانكها در 5 ماهه نخست امسال 500 هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند

بانكها در 5 ماهه نخست امسال 500 هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند ساسان گستر: بانك مركزی از اعطای 500 هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات بانكی از طرف بانك ها در 5 ماهه نخست امسال آگاهی داد.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، بانک مرکزی اعلام نمود: تسهیلات پرداختی بانک ها طی پنج ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ به بخش های اقتصادی مبلغ ۵۰۶۰.۸ هزار میلیارد ریال بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۲۱۰۱.۰ هزار میلیارد ریال (معادل ۷۱ درصد) افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی در چارچوب سرمایه در گردش در کلیه بخش های اقتصادی طی پنج ماهه سال جاری مبلغ ۳۰۷۴.۶ هزار میلیارد ریال معادل ۶۰.۸ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۳۶۴.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۷۹.۸ درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی پنج ماهه سال جاری معادل ۱۲۰۰.۲ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۹ درصد از منابع تخصیص یافته به «سرمایه در گردش» کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ ۳۰۷۴.۶ هزار میلیارد ریال) است.
از ۱۵۵۹.۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۷ درصد آن (مبلغ ۱۲۰۰.۲ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده است که بیان کننده توجه و اولویت دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک ها امسال است.
ذکر این نکته لازم است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همیشه مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
بر این اساس لازم است به افزایش توان مالی بانک ها بوسیله افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتبار دهی بانک ها، افزایش راندمان بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.منبع:

1399/07/07
23:48:29
5.0 از 5 امتیاز
1382
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات