ریزش باردیگر بورسها در آمریكا و آسیا

ریزش باردیگر بورسها در آمریكا و آسیا فاكتورهای مهم بورسی آمریكا باردیگر قرمزپوش شدند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، هر چند از سرعت اشتغال زایی در بزرگ ترین اقتصاد جهان کاسته شده اما اخبار مربوط به بازار کار آمریکا کماکان امیدوارکننده است: نرخ بیکاری بزرگ ترین اقتصاد جهان تا اختتام ماه سپتامبر باز هم کاهشی شده و رقم ۷.۹ درصد را ثبت نمود. این نرخ بیکاری که ۰.۵ درصد کمتر از ماه قبل بوده، کمترین نرخ بیکاری این کشور در طول پنج ماه اخیر است.
تک رقمی ماندن نرخ بیکاری در آمریکا از آن جهت برای بازارهای مالی این کشور اهمیت دارد که می تواند فشار روی دولت و کنگره را برای تامین مالی مورد نیاز پرداخت بیمه های بیکاری بکاهد. دولت آمریکا برای مقابله با کرونا تابحال چیزی حدود ۳.۵ تریلیون دلار هزینه کرده و مذاکرات برای اجرایی شن یک بسته حمایتی بزرگ دیگر به اعتبار حدود دو تریلیون دلار در جریان است. تامین این نقدینگی در ماه های اخیر بانک مرکزی آمریکا را وادار به بازبینی در سیاست های نرخ بهره ای و تورمی خود کرده است.
وزیر خزانه داری آمریکا بار دیگر برای رایزنی با دموکرات ها درباب اجرایی شدن یک بسته حمایتی جدید به کنگره رفت. استیون منوچین با سازنده خواندن دیدار خود با نانسی پلوسی- رئیسکنگره، گفته است که به اجرایی شدن یک بسته حمایتی جدید امیدوار است: می خواهم بگویم که داریم بطور جدی تلاش می نماییم تا این کار را انجام دهیم. فضای گفت و گوها عقلانی و آرام است و انتظار داریم به نقطه ای برسیم که مورد توافق هر دو طرف باشد.
یکی از اصلی ترین موارد مورد اختلاف دموکرات ها و جمهوری خواهان، میزان و چگونگی حمایت های نقدی از شهروندان آمریکایی است. دموکرات ها معتقدند پرداخت های نقدی از ۱۲۰۰ دلار در ماه باید به ۱۸۰۰ دلار در ماه افزایش پیدا کند که این مبلغ طبق پیشنهاد دموکرات ها بجای یک دفعه پرداخت ماهانه در طول چهار پرداخت هفتگی و هر هفته ۴۵۰ دلار خواهد بود. جمهوری خواهان اما موافق پرداخت یارانه نقدی مستقیم با مبلغ کمتر و البته پرداخت ماهانه (در یک نوبت) هستند. اعتبار بسته حمایتی قبلی در ماه ژوئیه به انتها رسیده بود.
روند احیای اقتصاد جهانی در سه ماهه سوم سال بااینکه سرانجام بعد از ماه ها رشد منفی خیلی کم از سر گرفته شد اما آمارهای رشد کمتر از چیزی بودند که در خیلی از موارد انتظار می رفت و این رویه در صورت تداوم بدان معنا خواهد بود که رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال نیز کمتر از حد انتظار باشد. بازار کار و جمعیت بالای بیکاران یکی از اصلی ترین دغدغه های حال حاضر اقتصاددانان است و آنها نگران اند بدون رونق بازار کار، احیای کامل مخارج مصرفی و از سرگیری سرمایه گذاری ها ممکن نباشد. در صورتیکه جریان سرمایه های جدید در سطوح پایین فعلی باقی بمانند، مشکل نقدینگی بانکهای مرکزی را وادار خواهد ساخت تا به تزریق سنگین خود به بازار ادامه دهند و این مساله دارای پیامدهایی روی حوزه تورمی و نرخ های بهره خواهد بود.
با نزدیک شدن به فصل سرما نگرانی ها از آغاز موج جدید تلفات کرونایی بالا گرفته است. سازمان بهداشت جهانی با هشدار نسبت به افزایش شمار قربانیان کرونا به دو برابر گفته است تنها راه مقابله موثر با این بیماری، وحدت رویه کشورهای جهان خواهد بود. این سازمان همین طور با اشاره به شدت گرفتن مجدد شیوع ویروس کرونا در اروپا گفته است اوضاع در آمریکا و آمریکای لاتین نیز کماکان در شرایط بدی قرار دارد.
تابحال بیش از ۳۴ میلیون و ۷۳۴ هزار و ۸۴ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۳۱ هزار و ۱۶۰ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۱۳ هزار و ۲۴۰ نفر، برزیل با ۱۴۴ هزار و ۹۶۶ نفر، هند با ۱۰۰ هزار و ۸۷۳ نفر، مکزیک با ۷۸ هزار و ۷۷ نفر و انگلیس با ۴۲ هزار و ۲۶۸ نفر بوده است.
شیوع ویروس کرونا در خیلی از کشورهای جهان به حد نگران کننده ای رسیده است. در انگلیس متخصصان بهداشتی نسبت به بروز موج سوم هشدار داده اند. در اسپانیا تلفات باردیگر دورقمی شده است. شمار دیگری از کشورهای اروپایی از احتمال اعمال مجدد بعضی از محدودیت های کرونایی آگاهی داده اند و بیم آن می رود که با وخامت اوضاع شاهد بازگشت قرنطینه های سراسری باشیم.
دنیس دایک- تحلیل گر بازار در موسسه " برایت تریدینگ ال ال سی" اظهار داشت: در ماهی که گذشت شاهد نوسانات بالایی در معاملات بودیم و این نوسانات موجب زیان قابل توجه بعضی از سهامدارانی شد که سهام پرریسک را خریداری نموده بودند. این زیان موجب ترس معامله گران از تکرار چنین اتفاقی شده و در نتیجه آنها با احتیاط بیشتری معامله می کنند که به معنای ورود جریان نقدینگی تازه کمتر به بازارهای بورسی خواهد بود.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها نزولی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۳ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۷۸۰.۷۵ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۶۱ درصد ریزش تا سطح ۳۳۶۰.۱۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۸۶ درصد عقب نشینی در سطح ۱۱ هزار و ۱۱۵.۹۲ واحدی بسته شد.
تام لی- کارشناس امور مالی در موسسه فاندزرات گلوبال ادوایزرز اظهار داشت: به گمانم تا زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رفتار مضطربانه معامله گران ادامه خواهد داشت چونکه دو رقیب انتخاباتی دیدگاه های کاملا متفاوتی در حوزه تجاری و اقتصادی با یکدیگر دارند و در نتیجه بازارها به افزایش یا کاهش شانس پیروزی بایدن و ترامپ واکنش های مختلفی از خود نشان خواهند داد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۳۹ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۹۰۲.۱۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۳۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۶۸۹.۰۴ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۰۲ درصدی در سطح ۴۸۲۴.۸۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۳۵ درصد بالا رفت و به ۶۷۵۴.۵۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۶۷ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۹.۹۰ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷۹ درصد بالا رفت و در سطح ۲۳ هزار و ۴۵۹.۰۵ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" کاهش ۰.۱ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۵۸۷.۳۹ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۳۹ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۵۷۹۱.۵۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۴.۳۹ درصد ریزش به ۳۷.۰۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۴.۳۲ درصدی به ازای ۳۹.۱۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۱۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۰۳.۶۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۶۹ درصدی به ازای ۲۴.۰۱ دلار مبادله شد.1399/07/12
13:50:30
5.0 از 5 امتیاز
1326
تگهای خبر: آمریكا , اشتغال , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات