جزئیات عرضه خودرو در بورس كالا

می توانید سالی یك خودرو بخرید اما تا 2 سال امكان فروش ندارید!

می توانید سالی یك خودرو بخرید اما تا 2 سال امكان فروش ندارید! ساسان گستر: پرونده عرضه خودرو در بورس همچنان باز است و آخرنی اخبار حاكی از آنست كه نمایندگان مردم ساز و كار چگونگی اجرای این طرح را نیز تعیین كرده اند. به طوریكه هر فرد در طول سال تنها یك دفعه می تواند از بورس كالا خودرو بخرد و اجازه فروش آن تا دو سال بعد را نخواهد داشت.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو از طرف مجلس نشینان چندیست که مطرح گردیده است. طرحی که گفته شد به زودی اجرا می شود و محور اصلی آن، عرضه خودرو در بورس کالای ایران بمنظور شفافیت بالای معاملات این بورس و تحقق اهداف برای تبدیل خودرو به یک کالای مصرفی است.
بورسی ها نیز در این مورد توضیح داده بودند که خودروهایی که با تیراژ بالا وارد کشور می شوند و همین طور خودرو های تولید داخل، در بستر بورس کالای ایران مورد معامله قرار میگیرند. در طرح نمایندگان مجلس قیمت پایه ای خواهیم داشت که این قیمت پایه، توسط شورای رقابت تصویب و تعیین می شود، با قیمت پایه روی تابلوی بورس قرار خواهد گرفت و متقاضیان روی قیمت پایه با یکدیگر رقابت خواهند کرد. افرادی که بهترین قیمت را داده باشند برنده رقابت می شوند و خودرو و به آن اشخاص تعلق می گیرد.
جزئیات عرضه خودرو در بورس
در این راستا، روح الله ایزدخواه - مسئول کارگروه خودرو کمیسیون صنایع مجلس - بتازگی اعلام نموده است که وضعیت گرانی خودرو یک بیماری است و هدف اصلی طرح ارائه شده به مجلس، خارج کردن خودرو از یک کالای سوداگری و سرمایه ای به یک کالای مصرفی است. الان ظرفیت تولید خودرو در سال بیش از ۲ میلیون خودرو و به اندازه نیاز کشور است و مشکل اصلی در سفته بازی و سوداگری است.
بر این اساس و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، وی درمورد عرضه خودرو در بورس توضیح داده است که عرضه خودروی تولید شده در بورس بحث افزایش کیفیت خودرو را هم در بر دارد. بر طبق این طرح تمامی خودرو های تولید داخل فقط بوسیله بورس کالا عرضه می شوند و این مکانیزم راحتی است. خریداران خودرو در بورس حق فروش خودرو را تا دوسال بعد نخواهند داشت و خریداران خودرو تا بازه زمانی دو ساله ملزم به پرداخت مالیات سنگینی خواهد شد. تمام خودرو های سبک صفر کیلومتر داخلی و برخی خودرو های خارجی هم مشمول این طرح می شوند.
بگفته ایزدخواه، هرکس در سال فقط یک خودرو از یک مدل می تواند از بورس خریداری کند. در بورس کالا، خودرو با قیمت تمام شده و واقعی معامله می شود و قیمت پایه را سازمان پشتیبانی از مصرف کننده مشخص می کند.
کارشناسان چه می گویند؟
این مباحث درحالی مطرح می شود که کارشناسان اعتقاد دارند که هم اکنون صنعت خودرو به سبب قیمت گذاری غلط، در حال سقوط است، از طرف دیگر بازار هم از کنترل خارج شده است؛ پس تنها راه نجات این صنعت و بازار به صورت همزمان، آزادسازی قیمت ها است. حالا چاره ای تحت عنوان عرضه خودرو در بورس کالا پیشنهاد داده شده است که در آن چند نکته حائز اهمیت وجود دارد. چنانچه خودرو در بورس کالا ارائه شود و سپس کشف قیمت شود و در حقیقت اجازه دهند که بازار تعیین کننده قیمت باشد، طرحی بسیار عالی است؛ البته که ضوابطی هم برای آن باید در نظر گرفته شود. بطور مثال باید حداقل هایی برای خریدارانی که می توانند در صف خرید قرار گیرند، وجود داشته باشد؛ مثل همین شرایط هایی که برای طرح های فروش خودرو ها، برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته می شود؛ چونکه همانطور که بر کسی پوشیده نیست، تعداد خودرو ها از تقاضاها کمتر است.
آنها بر این مساله تاکید دارند که اگر مقرر است خودرو در در بورس عرضه گردد، باید تمام اصول آن هم رعایت شود، برای اینکه همچنان پای شورای رقابت به وسط کشیده شده تا قیمت خودرو پایه را تعیین کند. حضور شورای رقابت بمنظور تعیین قیمت، "نقض غرض است". اگر مقرر است بازار تعیین کننده باشد که پس باید به همان بازار، واگذار کرد. اگر همین امروز اجرای این طرح آغاز شود، یک قیمت تعیین شده از قبل توسط شورای رقابت وجود دارد و قیمت پایه برای امروز و فردا و... مشخص است؛ پس عرضه در بورس به شرطی خوب است که تمام شرایط اصولی بورس رعایت شود.
منبع:

1399/07/20
14:35:00
5.0 از 5 امتیاز
1458
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات