خبرهای خوب فیچ برای اقتصاد ایران

خبرهای خوب فیچ برای اقتصاد ایران موسسه رتبه بندی فیچ چشم انداز كاملا مثبتی از شرایط سال آینده اقتصاد ایران ترسیم كرد.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، موسسه رتبه بندی فیچ که یکی از سه موسسه مطرح رتبه بندی جهان محسوب ی شود در گزارشی به بررسی چشم انداز شرایط اقتصاد ایران تا سال ۲۰۲۹ پرداخت. طبق این گزارش رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به لطف احیای صادرات نفتی و رشد بخش غیرنفتی به ترتیب به ۴.۳ درصد و ۸.۲ درصد خواهد رسید که این رشد به ترتیب ۱.۴ درصد و ۱.۲ درصد بیشتر از ارقامی است که در گزارش قبلی این موسسه پیشبینی شده بود.
فشار روی ریال کم می شود
در صورت پیروزی جو بایدن و رفع بخشی از تحریم ها طبق توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ انتظار می رود تجارت خارجی ایران یک جهش ۷.۴ درصدی داشته باشد. دراین سناریو و با رشد صادرات نفتی پیشبینی می شود رشد منفی ۱۲.۷ درصدی صادرات نفت ایران در سال ۲۰۲۰ متوقف و با افزایش درآمدهای ارزی و کاهش فشار روی ریال، تورم رفته رفته در مدار کنترل قرار گیرد. باآنکه شاهد رشد واردات هم خواهیم بود اما این رشد کمتر از رشد صادرات و در نتیجه شاهد افزایش تراز حساب تجاری خواهیم بود.
به قول فیچ، بازنگشتن آمریکا و ایران به تعهدات هسته ای می تواند روی این برآورد تأثیر منفی بگذارد. مهار نشدن ویروس کرونا هم دیگر ریسک مهم برای اقتصاد ایران خواهد بود.
نیمه نخست سال ۲۰۲۱ حرکت رو به جلو شروع می شود
فیچ در بخش دیگر گزارش خود احتمال پیروزی بایدن را ۷۰ درصد پیشبینی کرده است روند بازگشت طرفین به توافق تا چندین ماه طول بکشد و نتایج مثبت آن برای اقتصاد ایران از اواخر نیمه نخست سال آینده آغاز شود.
فیچ از پتانسیل بالای اقتصاد ایران در بخش نفت و گاز، خودروسازی و مواد غذایی اطلاع داده که به لطف نیروی کار جوان و ماهر می تواند به یکی از جذاب ترین بازارهای خاورمیانه تبدیل گردد. این موسسه رتبه بندی متوسط رشد سالانه اقتصاد ایران در صورت رفع تحریم های برجامی را در بازه زمانی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۹ حدود ۷.۳ درصد پیشبینی کرده است.
منبع:

1399/08/08
19:49:22
5.0 از 5 امتیاز
1214
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , تجارت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات