روز آرام دلار در بازارهای جهانی

روز آرام دلار در بازارهای جهانی شاخص دلار روز كم نوسانی را گذراند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از رویترز، تنش های تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا امکان دارد بار دیگر شعله ور شود. اتحادیه اروپا با انتقاد از رویکرد آمریکا در مذاکرات و اشاره به پیشرفت اندک در مذاکرات طرفین اعلام نموده است حدود چهار میلیارد دلار تعرفه تجاری بیشتر بر روی واردات خود از آمریکا وضع خواهد نمود. پیش از این سازمان تجارت جهانی در پرونده شکایت اتحادیه اروپا از آمریکا، حق را به این اتحادیه داده بود. با این وجود اتحادیه اروپا اعلام نموده است در صورتیکه آمریکا از موضع قبلی خود در اضافه کردن تعرفه ها عقب نشینی کند، تعرفه های جدید اروپا هم ملغی خواهد شد.
در زمان دولت ترامپ روابط بین اروپا و آمریکا به شدت متشنج شده بود و انتخاب بایدن هم با استقبال اروپایی ها روبرو شده است. پیتر آلتمایر- وزیر اقتصاد آلمان در همین رابطه اظهار داشت: امید داریم که دولت جدید آمریکا باردیگر به نظام بین المللی چندجانبه بازگردد و به تعهدات خود در این حوزه عمل کند تا با همکاری هم بتوانیم به راهکارهایی مناسب برای حل و فصل اختلافات دست پیدا نماییم.
انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بعد از کش و قوس های فراوان در حال رسیدن به ایستگاه پایانی است و جو بایدن- معاون اول دوره اوباما و نامزد حزب دموکرات موفق شد با عبور از ۲۷۰ رای الکترال لازم، رئیس جمهور جدید آمریکا لقب گیرد. بایدن با فتح ایالت کلیدی پنسیلوانیا و هم نوادا حالا ۲۹۰ رای الکترال دارد. شمار زیادی از رهبران جهان پیروزی وی را در انتخابات تبریک گفته اند که در این بین اروپایی ها از انتخاب وی بیشتر از سایرین استقبال کرده و انتظار می رود شاهد دور جدیدی از مناسبات بین آمریکا و کشورهای اروپایی باشیم.
از سوی مقابل اما دونالد ترامپ- هنوز حاضر به پذیرش شکست در انتخابات نشده و تهدید کرده است کار را به دادگاه عالی می کشاند. ترامپ و تیم حقوقی وی دموکرات ها را به تقلب سازمان یافته متهم و درخواست بازشماری آرا را در پنج ایالت مطرح کرده اند که تابحال در سه ایالت این درخواست رد شده است. مقامات ایالت جورجیا اعلام نموده اند با عنایت به اختلاف اندک آرای طرفین، آرا در این ایالت باردیگر بازشماری خواهد شد هر چند بعید است اتفاق جدیدی در نتیجه انتخابات رخ دهد. نتایج هنوز در سه ایالت اعلام نشده است.
جو مانیمبو تحلیلگر ارشد ارزی در موسسه وسترن یونین بیزینس سولوشنز- اظهار داشت: یک چیز واضح این است که به آهنگ رشد اقتصادی آمریکا در ماه های اخیر افزوده شده است اما دولت جدید کار دشواری را برای احیای اقتصاد و بازگرداندن شرایط به زمان پیش از آغاز همه گیری خواهد داشت. کرونا کماکان اصلی ترین ریسک بر سر راه اقتصاد آمریکا و جهان به حساب می آید و دستیابی به یک واکسن موثر، احیانا تنها راهی خواهد بود که به این کابوس آخر می دهد و به کسب و کارها این امکان را می دهد که با حداکثر ظرفیت خود نسبت به از سرگیری فعالیتهای اقتصادی اقدام نمایند.
هرچند که آمارهای جدید انتشار یافته نشان می دهند اقتصاد اروپا در حال بازگشت به روزهای خوب پیش از آغاز کرونا است اما افزایش شدید مبتلایان و قربانیان به این ویروس مرگبار در قاره سبز بار دیگر سبب افزایش نگرانی ها از تکرار عملکرد کابوس وار تابستان شده است. الان شماری از کشورهای اروپایی همچون فرانسه با هدف پیشگیری از شیوع بیشتر این ویروس قرنطینه های سراسری اعلام نموده اند و احیانا در صورت تداوم شرایط فعلی شاهد اعمال محدودیت هایی بر فعالیت کسب و کارها هم خواهیم بود.
سرعت نگران کننده انتشار کرونا بخصوص در اروپا بار دیگر معامله گران را به وحشت انداخته و الان زمزمه هایی از بازگشت قرنطینه های سراسری در قاره سبز به گوش می رسد. در آمریکا، لهستان، فرانسه، آلمان و انگلیس رکوردهای جدیدی از ثبت مبتلایان روزانه گزارش شده و شمار قربانیان هم باردیگر در حال بازگشت به پیک های ثبت شده قبلی است.
شرکت دارویی بیونتک آلمان که همکار شرکت پفایزر آمریکا در توسعه واکسن کرونا است از پیشرفت های بسیار امیدبخش در ساخت واسکن نهایی کرونا اطلاع داده است اما احیانا این واکسن در صورت کسب تاییدیه نهایی ابتدا در آمریکا تولید و عرضه خواهد شد و سپس در بازارهای اروپایی عرضه خواهد شد.
مقامات بهداشتی در دانمارک با صدور اطلاعیه ای اعلام نمودند به دنبال کشف رابطه مستقیم بین انتقال ویروس کرونا از سمور و واسو به انسان تصمیم گرفته اند صدها هزار حیوان را با هدف کاهش سرعت انتشار کرونا بکشند که این مسئله با انتقادات شدید فعالان حقوق حیوانات روبرو شده است. انگلیس بعد از مشاهده جهش کرونا در دانمارک اعلام نمود ورود اتباع دانمارکی به خاک این کشور تا طالاع ثانوی ممنوع اعلام می شود.
تابحال بیشتر از ۵۱ میلیون و ۶۹۰ هزار و ۶۰۱ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۲۷۵ هزار و ۹۵۲ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۴۵ هزار و ۴۴۵ نفر، برزیل با ۱۶۲ هزار و ۶۷۲ نفر، هند با ۱۲۷ هزار و ۵۸۱ نفر، مکزیک با ۹۵ هزار و ۲۲۵ نفر و انگلیس با ۴۹ هزار و ۷۷۰ نفر بوده است.
شدت گرفتن سرعت انتشار کرونا سبب شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز ششم نوامبر با ثبت ۹۲۰۵ فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که در ارتباط با روز هفدهم آوریل با ۸۵۳۰ قربانی بود، شکست.
بانک مرکزی انگلیس با صدور اطلاعیه ای اعلام نموده است شرایط اقتصادی این کشور دشوارتر از چیزی خواهد بود که پیش تر تصور می شد و رسیدن به توافق تجاری با اتحادیه اروپا هم در حوزه رشد اقتصادی و هم در حوزه توازن بخشی بیشتر به تراز تجاری مفید خواهد بود. این بانک متوسط تورم انگلیس در فصل زمستان را ۰.۵ درصد پیشبینی کرده و افزوده است تحقق تورم دو درصدی هدف گذاری شده امسال محقق نخواهد شد.
به نظر می آید بانک مرکزی چین می تواند با خیال آسوده تری به تزریق نقدینگی ادامه دهد چون که نرخ تورم این کشور در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر به ۰.۵ درصد رسید. این نرخ تورم که ۱.۲ درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیشبینی شده توسط کارشناسان بوده، بیشتر از همه تحت تاثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به منفی ۳.۹ درصد کاهش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده ۱۱ سال گذشته در چین بوده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۷۳۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۹۳ دلار اعلام گردید (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۲۵ دلار مبادله شد. یورو ۰.۰۸ درصد پایین رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۱ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۱ درصد کاهش به ۱۰۵.۲۹۷ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۲ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۶۱۵ یوان چین اعلام گردید.1399/08/21
14:04:12
5.0 از 5 امتیاز
1017
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بانك
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات