مهر خبر می دهد؛

تصویب ۳ ۷میلیارددلار سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت

تصویب ۳ ۷میلیارددلار سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت، معدن و تجارت طی هفت ماه امسال، تعداد 102 مورد سرمایه گذاری خارجی با ارزش 3.7 میلیارد دلار در كل كشور به تصویب رسیده كه 1.02 میلیارد دلار آن در بخش صنعت، معدن و تجارت بود است.به گزارش ساسان گستر به نقل از مهر، نگاهی به آمار ارائه شده از طرف معاونت برنامه ریزی وزارت صمت در مورد سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت طی هفت ماهه اول سال جاری نشان میدهد که در طول این مدت، تعداد ۱۰۲ مورد سرمایه گذاری خارجی با ارزش ۳.۷ میلیارد دلار در کل کشور به تصویب رسیده که بخش صنعت، معدن و تجارت با ۷۵ مورد و حجم سرمایه گذاری ۱.۰۲ میلیارد دلار، از نظر ارزش سهمی ۷۳ درصدی و از نظر ارزش سهمی ۲۷ درصدی را به خود مختص کرده است.
بر این اساس، سرمایه گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت طی هفت ماهه اول سال جاری نسبت به زمان مشابه سال پیش از لحاظ تعداد ۳۶ درصد و از نظر ارزش ۷۱ درصد رشد داشته است.

از ۷۵ مورد سرمایه گذاری خارجی بخش صنعت، معدن و تجارت، ۲۸ مورد سرمایه گذاری با ۱۰۰ درصد مشارکت خارجی، ۳۹ مورد سرمایه گذاری به صورت مشارکت با شرکای داخل (از یک تا ۹۹ درصد) و ۸ مورد بصورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT بوده اند.

در نمودار زیر، تفکیک درصد مشارکت خارجی نشان داده شده است.

بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی بخش صنعت، معدن وتجارت در دوره مورد بررسی به ترتیب در گروه های «ساخت مواد و محصولات شیمیایی»، «ساخت فلزات اساسی»، «ساخت کک، فرآورده های حاصل از تصفیه نفت و سوختهای هسته ای» و «ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک» و بوده است.
در نمودار زیر چهار گروه نخست سرمایه پذیر از نظر حجم آمده است.

همچنین در نمودار زیر، چهار گروه نخست سرمایه پذیر از نظر تعداد نشان داده شده است.

بیشترین میزان سرمایه گذاری خارجی
در مت مذکور چهار کشور دارای بیشترین سرمایه گذاری مصوب در ایران کشورهای آلمان، چین، ترکیه و هند بوده اند.

از نظر تعداد نیز بیشترین تعداد سرمایه گذاری ها توسط کشور افغانستان با ۲۲ مورد و کشورهای ترکیه، چین و هند انجام شده است.

استان های سیستان و بلوچستان با ۴۰ درصد، خوزستان ۳۶ درصد، تهران ۹ درصد، اصفهان ۸ درصد و آذربایجان شرقی ۷ درصد به ترتیب رتبه های اول تا پنجم را از لحاظ جذب سرمایه گذاری خارجی مصوب کسب کرده اند.
لازم به ذکر است که سرمایه گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست ها شامل سرمایه گذاری جهت ایجاد طرح های جدید، خرید سهام شرکت های موجود و همین طور سرمایه گذاری های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.

1399/08/23
13:00:49
5.0 از 5 امتیاز
957
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات