صعود بورسها در آمریكا و آسیا

صعود بورسها در آمریكا و آسیا ساسان گستر: به جز نیك كی ۲۲۵ سایر فاكتور های مهم بورسی آمریكا و آسیا سبزپوش شدند.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بلومبرگ، کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل نسبت به ورود ۱۳۰ میلیون نفر به فقر در جهان بر اثر کرونا اخطار داده است. انتظار می رود رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته از کشورهای در حال توسعه ( به صورت نسبی) در سطح پایین تری قرار داشته باشد و اقتصاد جهانی به دنبال تعطیلی واحدهای مختلف اقتصادی و اختلال در زنجیره تجارت جهانی با بدترین بحرن اقتصادی دو دهه اخیر خود مواجه شود. البته سال اینده رشد مثبت اقتصادی از سر گرفته خواهد شد اما دست کم تا سال ۲۰۲۲ طول خوهد کشید تا میزان تولید ناخالص داخلی جهان به سطح پیش از همه گیری بازگردد.
اختلاف نظرها بین مقامات آمریکایی بر سر تداوم حمایت های اقتصادی بالا گرفته است و استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا از رویکرد فعلی بانک مرکزی این کشور در قبال کسب و کارها انتقاد کرده و گفته است کسب و کارها نیازمند دریافت کمک های بلاعوض هستند تا وام هایی با شروط بازپرداخت سنگین و الان کنگره باید با ورود به این موضوع، راه را برای تغییر مسیر مجدد مسیر نقدینگی و هدایت آن به بخش های نیازمند اقتصادی هموار کند.
این امیدواری وجود دارد که در دولت بایدن مسئله توافق تجاری با جدیت بیشتری رسیدگی شود. همینطور نتایج نظرسنجی صورت گرفته از جانب اتاق بازرگانی آمریکا از شرکتهای فعال این کشور در چین نشان داده است حدود ۶۰ درصد این شرکت ها امیدوار به روابط بهتر آمریکا و چین در دوره بایدن هستند.
هرچند که اخبار مثبت از پیشرفت های دارویی در مقابله با ویروس کرونا سبب دلگرمی بازارها شده است اما به نظر می آید که نتایج اقتصادی و مالی این ویروس مرگبار بر روی اقتصاد جهانی به مدت طولانی تری ادامه داشته باشد و این مسئله سبب خواهد شد تا رشد اقتصادی کشورهای مختلف تحت تأثیر قرار گیرد و حتی در سناریو بدبینانه منجر به رقم خوردن یک بحران مالی دیگر شود.
موسسه مالی بین الملل در گزارشی ضمن اشاره به طولانی شدن همه گیری کرونا و مشکلات پیش آمده برای شرکت ها و دولت ها در بخش مالی پیش بینی نمود تا آخر سال جاری مجموع بدهی جهانی به سطح بی سابقه ۲۷۷ میلیارد دلار برسد. طبق اعلام این موسسه که دارای ۴۰۰ زیرمجموعه بانکی بزرگ در جهان است، هم اکنون مجموع بدهی جهانی به ۲۷۲ تریلیون دلار رسیده که این رقم ۱۵ تریلیون دلار بیشتر از رقم ثبت شده سال قبل است. پیش از این هم بعضی از نهادهای بین المللی مهم نظیر صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نسبت به کاهش شدید رشد اقتصادی جهان امسال اخطار داده بودند.
شمار مبتلایان به کرونا در جهان کماکان با سرعت زیادی رو به افزایش است. در فرانسه تنها در عرض سه هفته حدود یک میلیون نفر به کرونا مبتلا شده اند تا این کشور به اولین کشور اروپایی تبدیل گردد که دو میلیون مبتلا به کرونا دارد. از حدود چهار میلیون مبتلای جدید به کرونا حدود نیمی از آنها در اروپا هستند. در آمریکا هم وضعیت بهتر نیست و شمار مبتلایان به کرونا از سه میلیون نفر عبور کرده است. در شرق اروپا رکورد مرگ و میرها در لهستان و اوکراین شکسته شده و در آمریکای لاتین هم کماکان شرایط بحرانی ارزیابی می شود.
با اوج گیری مجدد همه گیری کرونا در بعضی از نقاط آمریکا محدودیت ها مجدد بازگشته اند. در نیویورک، بیل دبلاسیو- شهردار این شهر از بسته شدن مدارس و آغاز کلاس های آنلاین اطلاع داده و در ایالت کالیفرنیا، دولت محلی پروتکل جدید بهداشتی محیط شغلی را برای اجرا ابلاغ کرده است. جیمز بولارد- رئیس دفتر منطقه ای فدرال رزرو در سنت لوییس و جان ویلیامز رئیس دفتر منطقه ای نیویورک در اظهاراتی جداگانه نسبت به نتایج اقتصادی گسترش انتشار کرونا ابراز نگرانی کرده اند.
تابحال بیشتر از ۵۹ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۵۱۳ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۳۹۸ هزار و ۷۷۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۲۶۲ هزار و ۸۲۳ نفر، برزیل با ۱۶۹ هزار و ۲۱۳ نفر، هند با ۱۳۴ هزار و ۲۱۳ نفر، مکزیک با ۱۰۱ هزار و ۶۷۶ نفر و انگلیس با ۵۵ هزار و ۲۳۰ نفر بوده است.
در آمریکا حجم تولیدات صنعتی این کشور در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد رشد داشته است که بهتر از حد انتظار قبلی بوده است. این نرخ هنوز فاصله بسیاری با نرخ های رشد ثبت شده در پیش از بحران کرونا داشته اما نسبت به رشد منفی ماه های قبلی کاملا امیدوار کننده است.
یوسف عباسی- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه استون ایکس اظهار داشت: هم اکنون بازارهای جهانی خویش را در یک موقعیت سردرگم کننده یافته اند، از یک طرف این نگرانی وجود دارد که در کوتاه مدت تلفات ناشی از کرونا کماکان بالا باشد و تا رسیدن واکسن خسارت های جانی و اقتصادی آن ادامه داشته باشد و از طرفی این خوش بینی وجود دارد که بعد از غلبه بر کرونا نرخ رشد به سطوح بالایی برسد.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۷۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و ۴۹۲.۴۴ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۶ درصد صعود تا سطح ۳۵۷۰.۴۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۰۷ درصد جهش در سطح ۱۱ هزار و ۸۶۳.۷۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۳۳۳.۴۴ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۰۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۲۶.۹۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۰۷ درصدی در سطح ۵۴۹۲.۱۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۰۴ درصد بالا رفت و به ۷۹۸۱.۲۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۴۲ درصدی تا سطح ۲۵ هزار و ۵۲۷.۳۷ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۱۳ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۴۸۶.۲۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۱.۲۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۰۰۵.۰۳ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۳۴ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۵۶۱.۵۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۱.۰۸ درصد افزایش به ۴۳.۰۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۲.۰۱ درصدی به ازای ۴۵.۹۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با ریزش ۰.۹۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۳۸.۰۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۱.۳۴ درصدی به ازای ۲۳.۷۴ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/09/04
11:53:06
5.0 از 5 امتیاز
1032
تگهای خبر: آمریكا , ارز , بازار , بازرگانی
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات