یادداشت

سایه سنگین یك قانون بر سر نقدشوندگی بورس

سایه سنگین یك قانون بر سر نقدشوندگی بورس به گزارش ساسان گستر یك عضو تحریریه ایسنا در یادداشتی با اشاره به قانون افزایش حجم مبنا نوشت: درحالی این قانون به عمر یك ساله خود نزدیك می شود كه در ایام صعودی بازار سرمایه تصویب گردید و حالا كه بورس اصلاحی چشم گیر داشته، بنظر می رسد این قانون موجب زیر سوال رفتن اصل نقدشوندگی بازار خصوصاً در سهم های كوچك شده است.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، در یادداشت سیده پونه ترابی آمده است: اواسط اسفندماه سال قبل سازمان بورس در اطلاعیه ای اعلام نمود که حجم مبنا باتوجه به افزایش ارزش معاملات در بیشتر نمادهای بورس اوراق بهادار تهران و با هدف ارتقای سطح کارآمدی مدل محاسباتی تغییر کرده است. بر این اساس حجم مبنای کلیه شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در ۱۰هزار سهام شرکت شد؛ به شرطی که حداقل ارزش مبنا برای تمامی شرکتها برابر با ۵۰ میلیارد ریال و حداکثر ارزش مبنا برای شرکتهای با سرمایه ۲۰ هزار میلیارد ریال و بالاتر، ۱۲۰ میلیارد ریال و برای شرکت های با سرمایه کمتر از ۲۰ هزار میلیارد ریال، ۱۰۰ میلیارد ریال باشد. همین طور حجم مبنا برای تمامی شرکت های بازارهای اول و دوم فرابورس ایران معادل چهار در ۱۰ هزار تعداد سهام هر شرکت اعمال شد.
کارشناسان در زمان اطلاعیه مذکور، باتوجه به شرایط آن روزهای بازار سرمایه بر این باور بودند که تغییر نحوه محاسبه حجم مبنا بخصوص برای سهم های کوچکی که قبل از این با ارزش معاملات روزانه کم، حداکثر رشد قیمتی مجاز روزانه را تجربه می کردند اقدام مثبتی است.
قانون مذکور درحالی هنوز اجرائی می شود که بازار سرمایه از مردادماه تا کنون روزهای پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است؛ به طوریکه شاخص کل از محدوده دو میلیون واحد به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد عقبگرد کرد و بیش از ۵۰۰ سهم بورسی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد اصلاح قیمت داشتند.
در این میان بنظر می رسد قانون افزایش حجم مبنا گریبان نقدشوندگی بازار سرمایه را گرفته و برخی از سهام (مخصوصا سهم های کوچک و عموما سهم های فرابورسی) که تا پیش از اسفندماه سال ۱۳۹۸ به سبب نداشتن حجم مبنا همپای بازار به تعادل می رسیدند و حرکت عادی خودرا شروع می کردند، حالا مدتها است که در صف های فروش قفل شده اند.
در واقع این سهم ها در ایام رشد شارپی بازار، رشد کردند و به اوج قیمت خود رسیدند اما در روزهایی که بازار ریزشی شد، عرضه کننده برای فروش این سهم ها زیاد شده اما خریدار کم است. این در شرایطی است که به سبب قانون حجم مبنا، تعداد سهام زیادی جابجا نمی گردد و در نتیجه افت قیمت ها کم شده است. این مساله موجب شد زمانی که شاخص کل از ۲ میلیون واحد به یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رسید، خیلی از سهم های بزرگ هم همپای شاخص تا حتی ۶۰ درصد نزول داشتند، اما به سبب تعداد کم سهامی که از سهم های کوچک دست به دست می شد، این سهمها نسبت به زمان اوج خود، افت قیمت را تجربه نکردند. در این وضعیت باز هم فروشنده برای این سهم ها وجود دارد اما زمانی که خریدار مشاهده می کند که قیمت سهم متناسب با قیمت سهم های دیگر و شاخص کاهش نداشته است، رغبتی برای خرید ندارد و این مساله موجب می شود این سهم ها در صف فروش قفل شوند.
البته موضوع در اینجا بحث ارزندگی سهام نیست بلکه به سبب صف فروش زیاد، خریدار منتظر افت بیشتر قیمت یا منتظر آغاز به خرید فرد دیگری برای این سهام می شود تا آنها هم آغاز به خرید کنند. درحالی ۵۰ نماد به سبب افزایش حجم مبنا در صف فروش قفل شده اند که بازار سرمایه شعار نقدشوندگی و شفافیت را یدک می کشد و جای خالی یک دستورالعمل جدید برای حل این مشکل حس می شود.
منبع:

1399/09/08
13:15:10
5.0 از 5 امتیاز
843
تگهای خبر: ارز , بازار , سهام , شركت
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات