قیمت مسكن در ارزان ترین استانها

قیمت مسكن در ارزان ترین استانها ساسان گستر: در میان مراکز استانهای کشور کمترین قیمت مسکن به یاسوج با میانگین ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در هر متر مربع و بیشترین قیمت به شهر تهران با ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مربوط می شود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، بر مبنای معاملات آبان ماه ۱۳۹۹ در میان ۳۰ مرکز استان (بدون محاسبه شهرکرد)، کمترین متوسط بهای یک متر مربع آپارتمان به شهر یاسوج در استان کهکیلویه و بویراحمد با میانگین ۳ میلیون و ۲۰۹ هزار تومان متعلق می باشد. در رتبه بعدی ایلام قرار گرفته که میانگین هر متر خانه در این شهر ۴ میلیون و ۵۲ هزار تومان است. بیرجند در خراسان جنوبی با متوسط قیمت هر متر مسکن ۴ میلیون و ۱۹۷ هزار تومان، رتبه سومین شهر ارزانقیمت کشور را در اختیار دارد.
طبق آماری که وزارت راه و شهرسازی در آبان ماه ۱۳۹۹ ارائه کرده در شهر بجنورد که پنجمین شهر ارزانقیمت در میان مراکز استان به حساب می آید قیمت مسکن بالا نیست. میانگین هر متر خانه در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی ۴ میلیون و ۵۲۱ هزار تومان است. هر متر خانه در شهر کرمان ۴ میلیون و ۶۵۱ هزار تومان خرید و فروش می شود که عنوان پنجمین شهر ارزانقیمت را به خود اختصاص می دهد. ساری در استان مازندران با متوسط متری ۵ میلیون و ۴۵۶ هزار تومان، رتبه ششم را از نظر قیمت مسکن در اختیار دارد.
خرم آباد واقع در استان لرستان با متوسط هر متر خانه ۵ میلیون و ۷۰۱ هزار تومان، سمنان در استان سمنان با میانگین ۵ میلیون و ۷۰۵ هزار تومان، زاهدان در سیستان و بلوچستان با ۵ میلیون و ۸۳۱ هزار تومان رتبه های بعدی را از نظر قیمت مسکن در میان مراکز ۳۱ استان در اختیار دارند.
از طرف دیگر شهرهای تهران، اهواز و شیراز به ترتیب با میانگین ۲۷.۸ میلیون تومان، ۲۳.۵ میلیون و ۱۲.۴ میلیون تومان به ترتیب بالاترین میانگین بهای یک متر مربع آپارتامن در مراکز استانهای کشور را به خود اختصاص می دهند.
متوسط قیمت هر متر خانه در شهر اصفهان ۱۱.۲ میلیون، زنجان ۱۰.۹ میلیون و اراک ۹.۸ میلیون تومان است که چهارم تا ششم را از نظر قیمت در اختیار دارند. در میان مراکز استان قیمت شهرکرد واقع در چهارمحال و بختیاری به علت عدم وجود اطلاعات کافی درج نشده است.
با توجه به اطلاعات به دست آمده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات در کل کشور هم متوسط بهای یک متر مربع مسکن ۱۵.۲ میلیون تومان گزارش شده است.


قیمت خانه در تهران ۳.۵ برابر کل کشور
قیمت مسکن در مناطق مختلف کشور بدون احتساب شهر تهران عدد ۸ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان در هر متر مربع و با احتساب تهران رقم ۱۵ میلیون و ۲۶۳ هزار تومان را نشان داده است. این آمار گویای آن می باشد که اگر میانگین قیمت مسکن در تهران را از آمار بیرون بیاوریم میانگین قیمت مسکن در تهران حدودا ۳.۵ برابر کل کشور است.
در شهر تهران هم بدون احتساب قیمت مناطق ۱، ۲، ۳ و ۶ متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان ۱۹ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان است که نشان داده است بدون محاسبه مناطق مذکور، میانگین قیمت هر متر خانه در تهران ۳۳ درصد کاسته می شود.
از طرف دیگر تحولات قیمت مسکن برحسب دلار نشان داده است قیمت دلاری هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ به میزان ۱۰۵۱ دلار و در هشت ماهه نخست سالجاری ۱۰۲۴ دلار بوده که قیمت دلاری مسکن در هشت ماهه نخست سال ۱۳۹۹ نسبت به هشت ماهه نخست ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۰ درصد رشد داشته است.
به گزارش ساسان گستر به نقل از ایسنا، ملاک تعیین متوسط قیمت مسکن که توسط بانک مرکزی، وزارت راه و مرکز آمار ایران اعلام می شود ثبت کد رهگیری در دفاتر املاک است. در گذشته متوسط قیمت تهران در این گزارشها استخراج می شد اما پس از مصوبه دولت در ستاد ملی کرونا در خصوص ضرورت همه معاملات مسکن در سامانه کد رهگیری این امکان به وجود آمد تا قیمت متوسط همه استانها اعلام گردد.
منبع:

1399/10/07
12:17:07
5.0 از 5 امتیاز
838
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات