رئیس كل بانك مركزی:

كره جنوبی در قبال ایران رفتار مستقلی داشته باشد

كره جنوبی در قبال ایران رفتار مستقلی داشته باشد رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: هفت میلیارد دلار متعلق به ملت ایران بیشتر از دو سال است که در بانکهای کره جنوبی متوقف شده و اساسا ایران نسبت به تداوم این مسأله بی تفاوت نخواهد بود.


به گزارش ساسان گستر به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در دیدار با چوی جونگ کان، قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی ضمن ابراز امیدواری درباب نتایج این مذاکرات اظهار داشت: بانکهای کشور کره جنوبی سالهاست منابع ما را در این کشور متوقف کرده اند و موضوع را تعیین تکلیف نمی کنند و حتی به سپرده ما سود نیز تعلق نگرفته است.
رئیس کل بانک مرکزی با اعلان اینکه مسدود شدن پول مان در کره جنوبی چالش اصلی ما با این کشور است، عنوان کرد: ما در سایر کشورها نیز منابعی داشتیم و با وجود تحریم های آمریکا از آنها استفاده کردیم و به آنها دسترسی داشتیم؛ اما در مورد کره جنوبی که یکی از شرکای تجاری مهم و اصلی ایران بوده است، هنوز نتوانستیم به منابع مان در این کشور دسترسی داشته باشیم.
همتی با اشاره به سفر سال پیش خود به سئول اظهار داشت: یک سال و نیم پیش با مقامات کره جنوبی و همچون معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد آن کشور درباره این مساله مذاکراتی داشتم و آنها قول مساعدت و همکاری دادند که متأسفانه عملیاتی نشد. حتی نامه نگاری هایی نیز با مقامات کره ای انجام شد که با وجود قول وقرارها نتیجه ای به دنبال نداشت و ما نتوانستیم از منابع مان حتی برای خرید کالا و دارو استفاده نمائیم.
رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد: هفت میلیارد دلار حق طبیعی و مسلم ملت ایران بیش از دو سال است در بانکهای کره جنوبی توقف شده است و البته امیدوارم این مساله که مانعی بر سر روابط ایران وکره جنوبی است هر چه سریع تر برطرف شود و بطور قطع هدف اصلی این مذاکرات نیز حل مشکل بانکی است.
رئیس شورای پول و اعتبار، درباب عملکرد کشور کره جنوبی در قبال منابع ایران در این کشور اشاره کرد: این رفتار کشور کره جنوبی خطای بزرگی است و اساساً این نکته که کره با تبعیت از دستور کشوری ثالث پول ایران رامسدود کند غیرقابل قبول است.
وی تصریح کرد: تاکید می کنم شرکای تجاری باید در وضعیت حساس و سخت در کنار یکدیگر باشند و الا در وضعیت عادی دادن اجازه برداشت از حساب ها که هنر و کار خارق العاده ای نیست بر همین مبنا ما نیز انتظار داریم دولت کره جنوبی به صورت مستقل و بدون در نظر گرفتن دستورات دولت درحال اخراج آمریکا در این زمینه تصمیم گیری کند.
رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید مجدد در خصوص پیگیری های حقوقی در این زمینه اظهار داشت: در صورتیکه این مساله حل نشود برای احقاق حقوق مان و استفاده از حق طبیعی و منابع مان در کره، پیگیری های حقوقی را که آغاز نموده ایم و این امر را ادامه خواهیم داد.
همتی با اعلان اینکه کره جنوبی نباید به آمریکایی ها اعتماد کند، اظهار داشت: معتقدم کره جنوبی نباید مبنای روابط قدیمی و صمیمی خود با ایران را بر طبق روابط سایر کشورها و شخصی همچون ترامپ قرار دهد.

1399/10/22
15:03:25
0.0 از 5 امتیاز
559
این مطلب ساسان گستر مفید بود؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
sasangostar ساسان گستر صادرات و واردات
sasangostar.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ساسان گستر محفوظ است

ساسان گستر

مرکز بازرگانی و واردات و صادرات